Bratislava 3. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-GLOBSEC)
Mimovládka Globsec zisťovala v populácii aktuálne nálady ohľadom vnímania demokracie, médií, konfliktu na Ukrajine či členstva v NATO
Prieskum realizovala spoločnosť Globsec Trends vo viacerých štátoch Strednej Európy, Pobaltia či Balkánu. Slovenské mainstreamové médiá v piatok priniesli hlavné zistenia tohto skúmania s tým, že upozornili na zaujímavé čísla napríklad v spojitosti s vnímaním demokracie medzi Slovákmi.
Podľa Globsecu by sa až tretina Slovákov (36 %) rozhodla pre totalitný režim, ak by mali na výber medzi liberálnou demokraciou alebo autoritárskym režimom bez volieb. Presne rovnaká časť Slovákov (36 %) na druhej strane vyjadrila podporu ultraliberálnym agendám ako sú manželstva či adopcie detí homosexuálnych párov. Globsec vo výsledkoch prieskumu tvrdí, že v tejto otázke došlo na Slovensku ku nárastu o 8 % v porovnaní s minulým rokom.
Denník N, SME či portál Startitup píšu aj o tom, že Globsec zistil, že štandardným médiám verí iba 50 % respondentov. Slovensko má tiež podľa Globsecu prvenstvo v štatistike vnímania mimovládnych organizácií ako zahraničných agentov. Takýto názor vyjadrilo až 38 % opýtaných Slovákov.
Médiá takisto upozornili na to, že podľa daného prieskumu sa za posledný rok zvýšila podpora obyvateľov SR v súvislosti s členstvom krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii. Zotrvanie v týchto organizáciách si želá viac ako 70 % ľudí.
Slováci sú však na druhej strane skeptickí ku členstvu Ukrajiny v týchto organizáciách. Zo všetkých meraných krajín sme sa v tomto ukazovateli umiestnili na poslednej priečke, keďže Ukrajinu integrovanú v EÚ a NATO si želá iba tretina ľudí.
Na Slovensku podľa Globsecu stále pretrváva trend, že väčšina ľudí (51 %) si myslí, že vojnu na Ukrajine priamo vyprovokoval Západ a samotná Ukrajina. Menej ľudí (40 %) je toho názoru, že za vojnu sú zodpovední hlavne Rusi.
Tieto čísla sa odzrkadlili aj v ďalšej otázke, kde sa Globsec pýtal respondentov, ktorú svetovú veľmoc vnímajú ako hrozbu. Spojené štáty americké vníma ako hrozbu 41 % Slovákov. Na druhej strane Ruská federácia nie je hrozbou pre viac ako polovicu opýtaných ľudí zo Slovenska. Dokonca 27 % z nich označilo, že Rusko je našim strategickým partnerom.