Potom, ako sa život vynoril z prvotnej “polievky”, vyvíjali sa niekoľko miliárd rokov najprv jednoduché jednobunkové organizmy, ale od istého času sa niektoré z týchto buniek začali spoločne zhromažďovať do kolónií a potom postupne nastal vývoj zložitejších mnohobunkových organizmov. Takto iste všetci poznajú evolúciu na našej Zemi. Najnovšie objavy posúvajú začiatok vývoja mnohobunkovcov vedci ešte pred viac ako 1,5 miliardu rokov.
“V porovnaní s predchádzajúcim výskumom náš objav posúva makroskopické mnohobunkové organizmy ďalej o takmer miliardu rokov,” konštatuje Maoyan Zhu, profesor na Ústave geológie a paleontológie v Nankingu. Fosílie boli objavené v regióne Yanshan čínskej provincie Hebei. Bolo ich spolu 167 a tretina z nich v jednom zo štyroch pravidelných tvarov. Najväčšie merali 8 cm až 30 cm.
Takže ako vraví profesor Zhu, boli to “dostatočne veľké presvedčivé dôkazy o ranej evolúcii organizmov”. Pochádzajú z doby pred 1,56 miliardou rokov a ich existencia dokazuje, že už vtedy “hladina kyslíka musela byť dostatočne vysoká, aby sa takéto veľké organizmy mohli vyvíjať”. Dodáva však, že “fosílie makroskopických mnohobunkovcov sú zriedka staršie ako obdobie Ediakaranu”, čo je 635 až 541 miliónov rokov.
No tvrdenie, že zložitejší život na Zemi sa mohol vyvíjať už skôr, ako sa predtým myslelo, nepresvedčilo všetkých vedcov. “Nič nenasvedčuje tomu, že vzorky sú mnohobunkové, na rozdiel od baktérií,” vraví Jonathan Antcliffe, vedúci výskumník katedry zoológie na Oxfordskej univerzite. Podľa neho sú baktérie zo svojej podstaty jednobunkové a nemajú zreteľné jadrá, ktoré obsahujú genetický materiál, čiže ide pravdepodobnejšie len o kolónie bakteriálnych buniek ako o jeden komplexný organizmus.
Aj vedec Abderrazak El Albani z univerzity vo francúzskom Poitiers nie je presvedčený, či ide o mnohobunkové organizmy, pretože “úroveň detailov v štúdii bola úplne nepostačujúca”. Sám má totiž s podobným výskumom skúsenosti. V roku 2010 publikoval v časopise Nature štúdiu, kde tvrdil, že sa objavili pozostatky 2,1 miliardy rokov starých bunkových kolónií v africkom Gabone a vedci Zhu aj Antcliffe ju opísali ako “do značnej miery zdiskreditovanú”.