Predné okná zarachotili tak silno, až som si myslel, že sa rozbijú, a prerušil som písanie uprostred slova.
Keď som vyšiel na poschodie skontrolovať, či je moja dcéra v poriadku, vyšla zo svojej spálne a vyzerala zmätene, píše sa v komentári na POLITICO.
“Som si celkom istý, že to bola bomba,” povedal som, keď večerný vzduch naplnilo kvílenie sirén vozidiel záchrannej služby.
Nie som odborník na to, ako bomby znejú, ale tento rok sme v tejto časti mesta zažili už dva bombové útoky, takže bola pravdepodobnosť, že toto bol útok číslo tri.
Prvý bombový útok, v januári, vyhodil do bytového domu neďaleko miesta, kde často jazdím na bicykli, dieru veľkosti futbalovej lopty. Po útoku boli zatknutí štyria ľudia, informovali vtedy miestne médiá.
Druhý, v marci, vyvrátil zo základov celý rad drevených radových domov za strednou školou môjho syna. Po tomto útoku bolo zadržaných šesť ľudí.
Táto bomba bola ešte bližšie k domovu.
Z fotografií zverejnených na švédskych spravodajských stránkach som videl, že budova, ktorá bola terčom útoku, je bytový dom na mojej ceste do miestneho obchodu. Bezprostredne sa neobjavili žiadne správy o zatýkaní v tomto prípade.
Videl som, ako obyvatelia prechádzajú cez rozbité sklo a evakuujú sa do blízkej základnej školy. Traja ľudia boli prevezení do nemocnice.
To, čo sa začalo ako vnútorný konflikt medzi súperiacimi drogovými gangmi, sa roztočilo do špirály útokov z pomsty, keď členovia gangov – často frustrovaní zo vzájomných pokusov o zabitie – začali bombardovať domy svojich rodín.
Títo rodinní príslušníci – rodičia, súrodenci, bratranci a sesternice – žijú po celom Štokholme a v celom centrálnom juhovýchodnom regióne Švédska, čo dodáva útokom zdanlivo náhodný charakter.
Niekoľko hodín po útoku na bytový dom v Hässelby bomba odtrhla predné steny bytu v Linköpingu, meste vzdialenom 200 km na juh.
O niekoľko dní neskôr zabila bomba umiestnená pred nesprávnym domom 25-ročnú ženu v Uppsale, 70 km severne od švédskeho hlavného mesta.
Rozmach násilia je taký intenzívny, rozsiahly a chaoticky vykonávaný – na útoky sú často verbovaní neskúsení dospievajúci chlapci – že tu narastá pocit, že nikto nie je pred ním v bezpečí.
Tento rok sa vo Švédsku odohralo 134 bombových útokov, pričom za celý rok 2022 ich bolo 90. Zároveň počet strelieb zostáva v porovnaní s inými európskymi štátmi veľmi vysoký: V krajine s 10 miliónmi obyvateľov ich bolo tento rok zatiaľ 289 a v roku 2022 391.
Minulý týždeň bol v blízkosti futbalového ihriska v južnej časti Štokholmu zastrelený mladý muž v čase, keď tam trénovali desiatky malých detí. Tréner hovoril o tom, že približne 60 detí zahnal do vzdialeného rohu ihriska, aby ich nezasiahli zatúlané guľky. V súvislosti s týmto prípadom neboli bezprostredne oznámené žiadne zatknutia.
“Všetci boli veľmi rozrušení,” povedal tréner pre štátnu televíziu SVT. “Všetci boli vystrašení.”
Chybné kroky vlády
Vo štvrtok večer vystúpil premiér Ulf Kristersson so zriedkavým “prejavom k národu”, ktorý bol vysielaný v priamom prenose v štátnej televízii a ktorého cieľom bolo zrejme ukázať, že je na veci.
Snažil sa načrtnúť, ako sa jeho vláda plánuje vysporiadať s násilím prostredníctvom zvýšenia policajných zdrojov, dlhších trestov pre odsúdených zločincov a nových právomocí v oblasti dohľadu. Dokonca vyslovil myšlienku povolania armády po 11 úmrtiach súvisiacich s gangmi len v septembri.
Musel však tiež uznať extrémnosť situácie z historického hľadiska aj v porovnaní so susednými štátmi.
“Švédsko nikdy nič podobné nezažilo,” povedal. “Žiadna iná krajina v Európe nič podobné nezažíva.”
Kristersson, líder stredopravej Umiernenej strany, vyhral minulý rok na jeseň tesné voľby na základe sľubu potlačiť kriminalitu po rokoch zlyhania jeho “naivných” predchodcov, sociálnych demokratov.
Spolu so svojimi krajne pravicovými podporovateľmi Švédskymi demokratmi sa Kristersson snažil spájať rastúcu násilnú trestnú činnosť s vysokou mierou prisťahovalectva a s tým, čo nazval zle riadenou integráciou.
Nedostatočný pokrok v boji proti násilnej trestnej činnosti však už podkopáva dôveru v Kristerssonovu analýzu problému a jeho schopnosť zmeniť situáciu. Prieskumy verejnej mienky ukazujú rastúcu podporu sociálnych demokratov a stagnujúcu podporu umiernených.
Vláda ešte stále nepostavila pred súd najznámejšieho vodcu švédskeho gangu Rávu Madžída, ktorý zdanlivo beztrestne pokračuje vo svojej činnosti z Turecka, kde nedávno získal občianstvo.
Predpokladá sa, že za veľkou časťou nedávnych násilností v Štokholme stojí konflikt medzi Majidom a jeho bývalým spojencom Ismailom Abdom.
Ráno po bombovom útoku sa pred bytovým domom v Hässelby zhromaždila skupina obyvateľov pri policajnom kordóne v akoby šokovanom tichu.
Jeden starší muž, ktorý nechcel uviesť svoje meno, povedal, že v budove vyrastal a vrátil sa pozrieť na škody, pretože nemohol uveriť, že sa tu mohol stať útok.
Jedna nemenovaná žena, ktorú evakuovali, povedala miestnemu rozhlasu, že nevie, ako sa po výbuchu dostala z domu a kde strávi nasledujúcu noc.
V priebehu nasledujúcich dní bolo rozbité sklo pozametané a cez popraskané okenné rámy boli pribité drevené dosky.
V pondelok ráno však nad Hässelby opäť stúpal dym po tom, čo detonácia v radovom dome o 6.28 hod. ráno vyvolala rozsiahly požiar.
Adresa bola spojená s mužom obvineným zo streľby spojenej s gangom na južnom predmestí minulý týždeň.
Výbuch číslo štyri v tomto roku.