Kyjev 30. novembra 2023 (HSP/economist/Foto:Pixabay)
Amerika sa stala jednou z najväčších obáv Ukrajiny. Jej pomoc Ukrajine sa rýchlo končí a nefunkčnosť Kongresu blokuje novú pomoc. Nikto si nie je istý, kedy – a či vôbec – bude obnovená, píše The Economist
Vplyv je cítiť na fronte, pretože Amerika sa snaží vyčerpať svoje klesajúce finančné prostriedky. “Na jar bol tok vojenských zásob širokou riekou. V lete to bol potok. Teraz je to pár kvapiek sĺz,” hovorí jeden z informovaných ukrajinských zdrojov. Ukrajina čelí bezútešnej zime uprostred veľkej neistoty: jej protiofenzíva nedokázala preraziť ruské línie; jej nepriateľ zvyšuje výrobu zbraní; a jej dôležitý spojenec je paralyzovaný politickými nepokojmi a rozptyľovaný izraelskou vojnou v Gaze.
Lloyd Austin, americký minister obrany, navštívil 20. novembra Kyjev, aby ubezpečil Ukrajinu, že Spojené štáty ju budú podporovať “teraz aj v budúcnosti”.
Pán Austin však vie, že moc nad rozpočtom patrí Kongresu a rovnováhu síl v Kongrese má izolacionistické krídlo Republikánskej strany, najmä v Snemovni reprezentantov, kde jeden z ich sympatizantov teraz zastáva funkciu predsedu parlamentu. Od septembra Kongres dvakrát schválil “pokračujúcu rezolúciu”, aby zabránil zastaveniu činnosti federálnej vlády, a dvakrát vylúčil novú pomoc pre Ukrajinu.
Čím dlhší je odklad, tým viac strany pohlcuje volebná horúčka. Ak nedôjde k dohode pred Vianocami, niektorí členovia Kongresu sa obávajú, že nové pridelenie pomoci sa môže odložiť až na obdobie po voľbách v novembri 2024; a ak bude za prezidenta zvolený Donald Trump, môže sa pomoc úplne ukončiť. “Čas nie je náš priateľ,” hovorí jeden z pochmúrnych proukrajinských senátorov.
Podľa amerických výpočtov Amerika poskytla Ukrajine celkovú pomoc vo výške približne 75 miliárd dolárov a európske krajiny poskytli spolu viac ako 100 miliárd dolárov. Rozhodujúce však je, že Amerika stále poskytuje väčšiu časť vojenskej pomoci, pričom jej príspevok predstavuje približne 44 miliárd dolárov. Pentagón uvádza, že mu zostáva približne 5 miliárd dolárov v rámci “prezidentských právomocí na čerpanie” (PDA) na dodávku zbraní Ukrajine z vlastného arzenálu a niečo vyše 1 miliardy dolárov na jeho doplnenie. Vzhľadom na vyčerpanie vojenských zásob na celom Západe – a krízu na Blízkom východe a potenciálnu krízu okolo Taiwanu – sa americkí velitelia možno budú zdráhať vydať viac, ako môžu odkúpiť.
Balíky PDA pre Ukrajinu sa zmenšili z priemernej sumy viac ako 1 miliardy dolárov mesačne (a vrcholu viac ako 5 miliárd dolárov v januári) na 350 miliónov dolárov v októbri a zatiaľ len 250 miliónov dolárov v tomto mesiaci.
Josep Borrell, šéf zahraničnej politiky Európskej únie, vyzval európske krajiny, aby v prípade potreby prevzali zodpovednosť za Ameriku. V poslednom čase skutočne vydali množstvo nových sľubov. Nemecko uviedlo, že na budúci rok plánuje zdvojnásobiť svoju podporu Ukrajine na 8,5 miliardy dolárov a dodá aj viac systémov protivzdušnej obrany. Holandsko, Fínsko a Litva oznámili nové balíky vojenskej pomoci. Objavili sa však mraky. Zdá sa, že rozhodnutie ústavného súdu v Nemecku pravdepodobne zabrzdí plány na zvýšenie pomoci. Tvrdá pravicová Strana slobody Geerta Wildersa, ktorá v nedávnych holandských voľbách získala najväčší počet kresiel, je proti posielaniu zbraní, čo vyvoláva otázky, či Holandsko ešte môže viesť koalíciu, ktorá dodá Ukrajine stíhačky F-16. Nová slovenská vláda už vojenskú pomoc zastavila. Ukrajinci sa obávajú, že bez amerického vedenia môžu Európania rýchlo stratiť odvahu.
Prečítajte si tiež:
- Jeden štát USA už kapituloval pred Ruskom
- Ukrajina – game over. Na Ukrajine dosiahlo Rusko už druhé víťazstvo nad NATO