Svoj odchod ohlásila na sociálnej sieti Facebook: “Tak som sa zrovna, po cca dekáde, rozišla s Literárkama,” napísala v pondelok Tereza Spencerová.
Spencerová v redakcii pôsobila desať rokov. Bola autorkou napríklad prestížneho rozhovoru so sýrskym prezidentom Bašarom Asadom, ktorý od redakcie Literárok prebrali aj svetové médiá. Sama niekoľkokrát navštívila región Sýrie a prinášala reportáže priamo z miesta bojov.
Literárni noviny vychádzali od roku 1927 s niekoľkými prestávkami do roku 1967 a od roku 1990 až do súčasnosti. Noviny boli obnovené po takzvanej zamatovej revolúcii v novembri 1989. Prvé dva ročníky vychádzali ako príloha Lidových novín.
I keď podľa názvu ide o literárny časopis, podstata tradície Literárnych novín spočívala skôr v účasti spisovateľov a intelektuálov na spoločenskej diskusii a v poňatí literatúry ako živého spoločenského organizmu, ktorý úzko súvisí s ostatnými umeniami, vedami a politikou. S tým súvisí aj súčasná podpora autorov, ako Tereza Spencerová, ktorá nie je klasickou spisovateľkou, ale nesmierne znalou reportérkou hlavne z oblasti Blízkeho východu.
Spencerová v posledných rokoch prinášala obšírne a presné spravodajstvo z Blízkeho východu, pričom poukázala na viacero praktík západnej propagandy. Niektoré masmédiá ju označujú za proruskú, v tomto smere si však stačí prečítať jej analýzy…
K odchodu Spencerovej sa vyjadrila aj výkonná riaditeľka vydavateľa periodika Jana Pavlová. Podľa vyjadrenie vydavateľa Tereza Spencerová odišla z vlastnej vôle. “Terezu sme nevyhodili, odchádza z vlastného rozhodnutia. Vydavateľ, môj muž, ju celou dobou, čo noviny vlastní, bránil proti všetkým útokom zvonka.” uviedla Pavlová,
Spencerová údajne píše prorusky
Dôvodom odchodu novinárky sú však zrejme jej články nekompatibilné s hlavným prúdom. Samotný šéfredaktor portálu nedávno v rozhovore priznal, že Ministerstvo kultúry ČR ich portál odmietlo podporiť aj z dôvodu, že sú údajne proruskí.
“Dostali sa ku mne zákulisné informácie, že niektorí členovia grantovej komisie tvrdia, že peniaze nepotrebujeme, pretože nás platí Putin,” uviedol nedávno šéfredaktor Petr Bílek.
Komisia pri tom mala na mysli evidentne články Terezy Spencerovej, ktorá sa venuje Blízkemu východu a aj ruskej politike v tomto regióne.
Novinárka vo svojich textoch často kritizuje západné koalície, USA, Saudskú Arábiu, niekedy aj Turecko a podobne. V analýzach nijako nevelebí Rusko, či Vladimíra Putina. Posúdiť to však musí každý čitateľ sám. Objektivita a odbornosť, ktorú prezentuje Spencerová sa mainstreamu zjavne nehodí.