Berlín 11. mája 2015 (TASR/HSP)
Berlínski filharmonici dnes ani po viac ako 11 hodinách nezvolili nového šéfdirigenta tohto telesa, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie orchestre sveta
Ako v neskorých večerných hodinách informoval v nemeckom hlavnom meste kontrabasista Peter Riegelbauer, ktorý je členom predstavenstva telesa, napriek vášnivej diskusii a viacerým volebným kolám sa prítomní, medzi ktorými nechýbal nikto z oprávnených “voličov”, 124 členov orchestra, nezhodli na mene nástupcu súčasného šéfdirigenta, ktorým je sir Simon Rattle. Ten zostáva v Berlíne až do roku 2018, takže filharmonici majú čas.
… a to dnes potvrdilo aj rozhodnutie, ktoré pred televíznymi kamerami prezradil Peter Riegelbauer, voľby budú pokračovať v priebehu roka, teda inými slovami Berlínski filharmonici zrejme v roku 2015 nezvolia nového šéfdirigenta.
Hudobníci, ktorí v prípade Berlínskych filharmonikov ako jediní rozhodujú o šéfdirigentovi, môžu do svojho čela navrhnúť a zvoliť ktoréhokoľvek umelca. Okruh možných kandidátov, o ktorých sa v uplynulých dňoch i dnes horúco špekulovalo, je široký, avšak kandidatúra žiadneho z nich nebola potvrdená, a teda ani oficiálna. Navyše sa môže stať, že si orchester vyberie kohosi, kto ponuku neprijme.
Berlínski filharmonici mali počas uplynulých 60 rokov iba troch šéfdirigentov: po 35-ročnej ére Herberta von Karajana (1954-89) a 13-ročnej ére Clauda Abbada (1989-2002) nasledoval od roku 2002 Simon Rattle, manžel českej mezzosopranistky Magdalény Koženej.
Znalci pomerov už počas dnešného úsilia nájsť nového šéfdirigenta upozorňovali, že práve zrelý vek spomínanej trojice doterajších šéfdirigentov môže byť značným hendikepom pre niektorých z talentovaných umelcov spomínaných v súvislosti s voľbou, tak napríklad Andrisa Nelsonsa z Lotyšska alebo Gustava Dudamela z Venezuely, aj keď sú obaja veľkým prísľubom na hudobnej scéne a renomovanými umelcami so značným počtom vystúpení za dirigentským pultom svetoznámych telies.
Skupina sláčikárov, ktorá má nielen v tomto orchestrálnom telese významné slovo, favorizovala podľa neoficiálnych informácií rodáka z Berlína Christina Thielemanna, ktorý je napríklad na rozdiel od Nelsonsa považovaný nie za stúpenca experimentov a inovácie, ale za konzervatívca jasne inklinujúceho k nemeckému repertoáru z tvorby Richarda Wagnera, Johannesa Brahmsa a Richarda Straussa. Je však otázne, či by chcel bývalý Karajanov asistent, šéf drážďanského orchestra Staatskapelle, pokračovať v programoch pre mladých ľudí ako to robí Simon Rattle. Navyše je kontroverzne vnímané aj jeho nedávno deklarované porozumenie pre hnutie PEGIDA.
mž