Bratislava 15. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) bráni podozrivý nákup antigénových testov pred prvým kolom plošného testovania aj stanoviskom mimovládky Transparency International. Organizácia celú transakciu odobrila s tým, že nedošlo k žiadnym porušeniam zákona. Situáciu najnovšie hĺbkovo preverila aj ďalšia mimovládna organizácie Zastavme korupciu, ktorá poukazuje na viacero zaujímavých skutočností
V Zastavme korupciu z informácií získaných z dokumentácie k súťaži, ktoré minulý týždeň poskytla Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) zistili, že jeden z účastníkov súťaže predložil ponuku na testy za cenu 2,96 eur za jeden kus a daný dodávateľ bol schopný dodať tri milióny kusov antigénových testov. Táto ponuka však nebola štátom prijatá, keďže údajne prišla mailom o 9 minút neskôr.
“Hoci sa rezervy snažili urobiť viac, než len splniť zadanie od vlády a ministerstva zdravotníctva, štát sa podľa nadácie nesprával ako najlepší hospodár,” uvádza mimovládka Zastavme korupciu.
Nové zistenia Zastavme korupciu v utorok na sociálnej sieti komentoval aj poslanec NR SR Richard Raši (Hlas-SD). “Ak by štát túto ponuku prijal a tri milióny testov by nedodala trnavská firma prepojená na premiéra, ušetrilo by Slovensko 2.970.000 eur,” vysvetľuje bývalý minister zdravotníctva Raši.
Mimovládka tiež upozorňuje, že ďalšie dve spoločnosti ponúkali testy za 3,15 a 3,19 eur. “Pôvodne každá tri milióny, ale potom vraj od ponuky odstúpili a obe firmy sľúbili dodať po 500-tisíc, teda spolu milión testov. Nedodali nič, štát radšej nakúpil 1 milión testov od trnavskej firmy údajne prepojenej na premiéra drahšie. Ak by ho dodali spomínané firmy Slovensko by ušetrilo ďalších 780.000 eur. Už len vyradením a nerealizovaním reálnych existujúcich a platných ponúk došlo ku predraženiu nákupu o 3.750.000 eur!” Dodáva Richard Raši.
Polovica pracovného dňa
Problémom je aj to, že na podanie ponúk, vrátane podkladov od zahraničných výrobcov testov bol termín polovica pracovného dňa.
Dodávatelia boli oslovení v piatok o 17:00 a termín na ponuky bol pondelok 12:00 na poludnie. “Aj náhle odstúpenie firiem s lepšími ponukami zo súťaže zaváňa podľa odborníkov kartelovou dohodou. A pripravenosť iba jednej a to práve trnavskej firmy údajne prepojenej na premiéra dodať v podstate akékoľvek množstvo testov navádza na myšlienku, či náhodou niekto nevedel o pripravovanej zákazke skôr. Ale, kto by im to prezradil ak o tomto „geniálnom ťahu“, podľa premiérových slov, vedel iba on a pár jeho verných?” Pýta sa opozičný poslanec Raši.
“Spoločnosť Eurolab Lambda pritom mala podľa SŠHR vedieť preukázať už v pondelok, aká je skladová kapacita kórejského výrobcu a že vie dodať 10 miliónov testov. V kombinácii s tým, že má známych vo vláde, ktorí mohli vedieť o plánovanom plošnom testovaní, je na mieste otázka, či nemohla byť vo výhode a mať informácie vopred,” dodáva mimovládka ZK, ktorá celý nákup preverila.
Pozitívne výsledky AG testov by sa mali preveriť PCR testami, čo Slovensko nerobilo
V správe, ktorú zverejnila organizácia Zastavme korupciu sa ďalej píše aj o nejasnostiach ohľadom špecifikácie testov.
“Minimálne požiadavky na testy stanovilo ministerstvo zdravotníctva v zadaní. Od výrobcov sa požadovalo, aby testy dosahovali senzitivitu aspoň 93 percent a špecificitu aspoň 99 percent. Komisia, ktorá vyhodnocovala obstarávanie, kontrolovala plnenie podmienky podľa príbalového letáka testov. Boli v nej aj odborníci ministerstva zdravotníctva a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Testy Panbio od spoločnosti Abbott však majú senzitivitu len 91,4 percenta. Firma s nimi napriek tomu uspela. Ministerstvo zdravotníctva na naše otázky nereagovalo.
Za ŠÚKL reagovala hovorkyňa: „Vo všetkých prípadoch boli parametre posudzované v súlade s dodanou dokumentáciou ku konkrétnej šarži.“.”
Zastavme korupcie dodáva, že hodnoty špecificity a senzitivity navyše testy dosahujú len v prípade symptomatických pacientov. Uvádza sa to v príbalovom letáku. “Toto sa však v špecifikácii predmetu zákazky nespomína. Na Slovensku sa testy použili plošne na celé obyvateľstvo. Teda aj na bezpríznakových pacientov. Leták tiež uvádza, že pozitívne výsledky AG testov by sa mali preveriť PCR testami, čo Slovensko nerobilo. ŠUKL argumentuje, že pri posudzovaní parametrov vychádzali z vtedajších poznatkov o testoch. Vedec Pavol Čekan však uviedol, že už v tom čase existovali viaceré zahraničné štúdie, ktoré preukazovali nižšiu špecificitu a senzitivitu. V prípade jednej išlo dokonca o senzitivitu pod 90 percentami.”
Jaroslav Zajac