Kyjev/Moskva 22. augusta 2024 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)
Experti pomenovali úlohy Belgorodského, Brjanského a Kurského zoskupenia. Píše o tom Anastasia Kuliková v ruských novinách Vzgljad
Rusko posilňuje obranu pohraničnej oblasti. Vytvorenie nových skupín vojsk Belgorod, Brjansk a Kursk umožní efektívnejšie koordinovať činnosť rôznych silových štruktúr v rámci odrážania útokov nepriateľa. Aké ciele budú vytvorené formácie plniť a budú môcť v budúcnosti prejsť z obranných na útočné operácie?
Rusko vytvorí v rámci ozbrojených síl vojenské zoskupenia Belgorod, Brjansk a Kursk. Ministerstvo obrany vysvetlilo, že velitelia nových formácií, ako aj zástupca generálneho štábu, budú zodpovední za ochranu občanov pred útokmi dronov a inými spôsobmi útokov.
Okrem toho bola vytvorená Koordinačná rada pre bezpečnosť pohraničných území. Jej prvé zasadnutie osobne viedol šéf vojenského rezortu Andrej Belousov. Podľa neho je cieľom novej štruktúry zvýšiť efektívnosť vojsk pokrývajúcich tieto oblasti Ruska.
Ministerstvo obrany zároveň spresnilo, že operatívne riadenie činnosti armády v pohraničných oblastiach si ponechá generálny štáb a velenie skupiny „Sever“. Vytvorená rada ich teda nenahradí, ale zameria sa len na zabezpečenie vojenských útvarov všetkým potrebným.
Prijaté rozhodnutia budú ďalšími opatreniami na ochranu pohraničnej oblasti, ktoré Belousov oznámil minulý týždeň. Vtedy poznamenal, že zmeny by mali byť zamerané na zlepšenie efektívnosti systému riadenia vojsk v spolupráci s ostatnými bezpečnostnými orgánmi.
„V procese formovania sú zoskupenia Belgorod, Brjansk a Kursk, ktoré budú v strednodobom horizonte obsadené a vybavené. Budú zahŕňať predovšetkým jednotky, ktoré sú nasadené v týchto regiónoch. Okrem toho môžu byť presunuté ďalšie sily z iných oblastí a z hĺbky krajiny,„ povedal Boris Rožin, expert Centra vojenskej a politickej žurnalistiky .
Zároveň treba nové zoskupenia odlíšiť od pohraničných síl FSB, ktoré nie sú určené na boj s veľkými mechanizovanými formáciami. „V prípade aktívnych útočných akcií protivníka by mali byť pohraničníci posilnení všeobecnými vojenskými jednotkami, ako aj spolupracovať s inými formáciami,“ spresnil hovorca.
Po druhé, zoskupenia budú schopné viesť aktívne bojové operácie súvisiace s aktivitami nepriateľa na území Černigovskej, Sumskej a Charkovskej oblasti, pokračoval expert. Ich úsilie bude okrem iného využité na vytvorenie nárazníkových zón, o ktorých hovoril prezident Vladimir Putin. To je podľa Rožina možné za dvoch podmienok.
„Po prvé – zoskupenie je nasýtené, má mechanizované formácie – tanky, BMP, motorizovanú pechotu, obrnené jednotky schopné aktívnych útočných operácií. Druhá vec je, že sa musí vytvoriť potrebná prevaha v sile. Potom je možné viesť ofenzívu väčšieho rozsahu aj podporovať lokálne akcie. To znamená, že malé skupiny vstúpia do obývaných oblastí, obsadia ich a v prípade potreby sa tam zakopú. To umožní neustále držať nepriateľa v napätí,“ vysvetlil rečník.
Dôležitý bod súvisí aj s počtom skupín. „Ak hovoríme o Brjanskej a Kurskej oblasti, hovoríme o minimálne 30 – 40 tisíc ľuďoch v každom z regiónov. To by malo stačiť nielen na zaujatie obrannej pozície, ale aj na aktívne akcie.
To znamená, že budeme schopní jednak zastaviť akcie nepriateľa spojené s pokusmi o prielom, jednak vytvárať tlak na severné okresy Sumskej a Černigovskej oblasti.
V prípade belgorodského zoskupenia nie je všetko také jasné. V tomto smere už pôsobí pomerne veľká skupina, ktorá vedie útočné operácie v charkovskom smere,“ pripomenul.
Samostatne analytik poukázal na vybavenie. „Určite by tam mali byť mechanizované jednotky, ak je tam úloha protiútočného charakteru. Okrem toho je dôležité mať veľký počet bezpilotných lietadiel na obmedzenie činnosti nepriateľa. Hovoríme o útočných bezpilotných lietadlách aj o bezpilotných lietadlách kamikadze,“ vymenoval Rožin.
„Okrem toho je potrebná komunikácia na zabezpečenie súčinnosti medzi jednotkami v prípade pokusov nepriateľa o zničenie prenosových veží. V skutočnosti je potrebné zvýšiť vybavenie jednotiek technickými prostriedkami, aby mohli účinne čeliť akciám ukrajinskej armády,“ zdôvodnil expert.
Podľa jeho názoru je tiež dôležité zlepšiť situáciu v oblasti protitankových zbraní a systémov elektronického boja. Slobodník sa domnieva, že vytvorením zoskupení sa trochu zmení velenie vojsk v regiónoch. „Ak hovoríme o odrazení invázie AFU, mala by tomu veliť armáda. Po dobu výnimočného režimu v regióne alebo jeho časti by mala mať posledné slovo armáda a s ňou spojené špeciálne služby, ktoré tiež dohliadajú na časť problematiky,“ povedal.
“Kým orgány činné v trestnom konaní riešia túto úlohu, civilná správa by sa mala zaoberať humanitárnymi otázkami: Napríklad evakuáciou obyvateľstva, zabezpečením podmienok pre vysídlené osoby, vyplácaním odškodného. Okrem toho by mala administratíva – ak je to potrebné – zabezpečiť dopravu a poskytnúť pomoc pri budovaní opevnení na mieste: zákopy, kryty,“ spresnil Rožin.
Vadim Kožiulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ministerstva zahraničných vecí, vyčleňuje dve hlavné úlohy nových vojenských skupín. Prvou je zvládnutei aktuálnych problémov na hraniciach Kurskej oblasti a druhou je zabránenie prielomu v susedných regiónoch. „Na dosiahnutie týchto cieľov je potrebné zvýšiť efektívnosť medzištrukturálnej súčinnosti,“ spresňuje.
„Vieme, že v skupinách budú zástupcovia špeciálnych služieb aj ministerstva obrany. Je samozrejmé, že na koordináciu činnosti príslušníkov útvarov, ktorých profil činnosti je nápadne odlišný, je potrebná samostatná inštitúcia, ktorou bude koordinačná rada. Jej široká funkčnosť umožní kvalitatívne rozdeliť oblasti zodpovednosti jednotlivých štruktúr,“ zdôrazňuje hovorca.
Okrem toho budú zoskupenia organizované tak, aby posilnenie pohraničných hraníc neovplyvnilo celkový priebeh strategických síl protivzdušnej obrany , uviedol vojenský expert Konstantin Sivkov. Svedčí o tom úspešná ofenzíva ruských ozbrojených síl v Donbase, ktorá prebieha paralelne s operáciou na hraniciach Kurskej oblasti. “Z iných častí frontu sa vojaci s najväčšou pravdepodobnosťou presúvať nebudú. Hovoríme o vytvorení viacdruhových formácií, ktoré budú zahŕňať zástupcov ozbrojených síl, špeciálnych služieb, Rosgvardie a ministerstva vnútra,“ povedal vojenský expert Konstantin Sivkov.
„Ich úlohou bude odraziť prípadné pokusy o inváziu nepriateľa. Hlavným rozdielom oproti pohraničným silám FSB bude kvalitatívne odlišné vybavenie zbraňami. Zároveň sa nezmenia všeobecné metódy velenia vojskám, ale táto iniciatíva bude mať mimoriadne pozitívny vplyv na obranyschopnosť pohraničných regiónov,“ uzavrel Sivkov.
Prečítajte si tiež:
- Kurská matematika. Aké sú dôsledky ofenzívy AFU v Ruskej federácii pre front na Ukrajine?
- Pokrovsk majú Rusi už na dohľad. Ich prevaha v pechote je 10:1, útočia každý deň od úsvitu do súmraku“