Washington 4. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter@mazzenilsson)
Vyšetrovatelia v prípade bombového útoku na Nord Stream tvrdia, že podozrenie zo sabotáže padá na Ukrajinu a Poľsko. Informoval o tom denník The Washington Post
Podľa novín, po mesiacoch vyšetrovania majú teraz orgány činné v trestnom konaní podozrenie, že 50-metrová jachta Andromeda, ktorá bola v prípade prehľadaná, nemusela byť jediným plavidlom použitým pri útoku.
Americkí a európski predstavitelia uviedli, že stále presne nevedia, kto stojí za útokom. Niektorí však uviedli, že zdieľajú nemeckú skepsu, že tím šiestich mužov na jednej plachetnici nastražil stovky kilogramov výbušnín, ktoré vyradili Nord Stream 1 a časti Nord Stream 2.
Odborníci poznamenali, že hoci bolo teoreticky možné ručne umiestniť výbušniny na potrubie, aj pre skúsených potápačov by bolo ťažké ponoriť sa viac ako 200 metrov na morské dno a pomaly sa vynoriť na hladinu, aby ich telá mali čas na dekompresiu.
Takáto operácia by si vyžadovala niekoľko ponorov, čo by malo za následok, že Andromeda by bola odhalená z blízkych lodí. Misia by sa dala ľahšie utajiť a uskutočniť pomocou diaľkovo ovládaných ponoriek alebo malých ponoriek, tvrdia potápači a záchranári, ktorí pracovali v oblasti výbuchu, pre ktorú je charakteristické rozbúrené more a hustá lodná doprava.
Nemecké vyšetrovanie zistilo, že zvyšky výbušnín “vojenskej kvality”, ktoré sa našli na stole v kabíne lode, sa zhodujú so sériou výbušnín použitých na plynovode.
Niektorí úradníci pochybovali o tom, že by skúsení sabotéri zanechali taký zjavný dôkaz o svojej vine. Kládli si otázku, či stopy výbušnín zozbierané niekoľko mesiacov po vrátení prenajatej lode jej majiteľom neboli falošnou návnadou, ktorá mala vyšetrovateľov naviesť na Andromedu ako loď použitú pri útoku.
“Otázkou je, či je príbeh o plachetnici niečo, čo odvádza pozornosť, alebo len časť obrazu,” povedal jeden z ľudí oboznámených s vyšetrovaním.
Nemecké vyšetrovanie spája prenájom jachty s poľskou spoločnosťou, ktorú zasa vlastní európska spoločnosť napojená na známeho Ukrajinca. Identita poľskej spoločnosti a Ukrajinca, ako aj jeho možný motív zostávajú nejasné.
Na základe prvých zistení Nemecka úradníci neoficiálne hovoria o možnej účasti poľskej alebo ukrajinskej vlády na útoku.
Hlavný poradca poľského prezidenta pre zahraničnú politiku, vyzval k opatrnosti pri vyvodzovaní záverov na základe prvých dôkazov. Aj on sa stotožňuje s názorom, že Andromeda mohla byť diverznou akciou, ale uviedol, že tieto dôkazy mohla podstrčiť Moskva.
“Mohlo by to byť zavinené Ruskom. Poľsko s tým nemá nič spoločné,” povedal v rozhovore v prezidentskom paláci vo Varšave.
Vyšetrovatelia zároveň nenašli jasné dôkazy, že za sabotáž je zodpovedné Rusko.
Podozrenie padlo aj na Ukrajinu, čiastočne na základe zachytenej komunikácie proukrajinských osôb, ktoré pred výbuchmi diskutovali o možnosti útoku na plynovody.
Vysokopostavený západný bezpečnostný predstaviteľ oboznámený so získanými spravodajskými informáciami uviedol, že tieto správy boli objavené až po bombových útokoch, keď západné spravodajské agentúry začali skúmať svoje záznamy a hľadať informácie.
Publikácia zároveň píše, že Európa ani NATO nechcú zintenzívniť vyšetrovanie sabotáže a nechcú príliš hlboko pátrať po nepríjemnej odpovedi o možnom zapojení Ukrajiny alebo spojencov do bombového útoku.
“Na stretnutiach európskych politikov a politikov NATO sa téme bombardovania ropovodu radšej úplne vyhýbajú. Aj keby sa našiel jasný vinník, pravdepodobne to nepovedie k ukončeniu dodávok zbraní na Ukrajinu,” píše sa v článku.