Litva protest invázia Rusko

NAŽIVO

Na srbského podnikateľa a politika Milana Radoičiča a jeho 19 spolupracovníkov vydal kosovský súd zatykač pre podozrenia zo spáchania vojnových zločinov proti etnickým Albáncom v meste Djakovica, potvrdili v pondelok prokurátori.

20:14

Polícia odvolala pátranie po 30-ročnom Ronaldovi Cibulovi z Prievidze. Nezvestného muža našli, je v poriadku. Muž bol nezvestný od konca marca.

19:48

Muža, ktorý na festivale vo Vancouveri autom vrazil do skupiny ľudí, obvinili z viacnásobnej vraždy. O život prišlo 11 ľudí vo veku od päť do 65 rokov a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

19:36

Úrad civilnej obrany oznámil, že pri izraelských útokoch v Pásme Gazy zahynulo v pondelok najmenej 40 ľudí.

19:05

Sergej Lavrov vyhlásil, že zoskupenie krajín BRICS môže obnoviť diskusie o vytvorení jednotnej meny, keď na to budú vytvorené vhodné podmienky.

19:04

Taliansky právnik Giovanni Salvietti pre agentúru AFP uviedol, že muž podozrivý z útoku nožom na moslima v mešite na juhu Francúzska popiera, že by motívom jeho konania bola nenávisť voči islamu.

18:53

Člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn povedal, že Európska centrálna banka môže znížiť úrokové sadzby pod neutrálnu úroveň, ktorá nestimuluje ani nebrzdí hospodársky rast.

18:40

Študenti zo Srbska, ktorí bežia etapový „maratón“ do Bruselu, dorazili do Mariboru, odkiaľ sa vydali do Grazu. Pondelková etapa sa začala v meste Varaždín.

17:59

Viktor Orbán na sociálnej sieti uviedol, že spolupráca Maďarska so Slovenskou republikou bola pozdvihnutá do nových výšok.

17:47

Americký minister financií Scott Bessent sa neobáva, že obchody v USA by mohli pocítiť nedostatok tovaru v dôsledku Trumpovej colnej politiky.

17:21

Andrij Sybiha oznámil, že Ukrajina je pripravená podporiť návrh na „dlhodobé, trvalé a úplné prímerie“ na obdobie najmenej 30 dní.

17:03
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Nová veľká hra: USA a Európa sú novými chorými mužmi sveta

Reakcia Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu sa všeobecne považuje za znak oživenia spojenectva demokracií proti autoritárstvu. Dokonca aj historicky protivojnové publikácie, ako je Guardian, hovoria vzletne o hrdinskej “obrane slobody” Západu. Vyjadrenie obáv z takých malicherných otázok, ako je potenciálna jadrová vojna kvôli Ukrajine, vedie k tomu, že človek je teraz odmietaný ako Putinov poskok, – píšu spolupracovníci washingtonského centra Claremont Institute Center for the American Way of Life, – Joel Kotkin a Hügo Krüger

Litva protest invázia Rusko
Na snímke ľudia nesú obrovskú ukrajinskú vlajku na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu počas osláv nezávislosti Litvy vo Vilniuse
❚❚
.

Uprostred neúnavného signalizovania cnosti sa málo uvažovalo o tom, ako rusko-ukrajinská vojna zmení svetový poriadok, a to nie nevyhnutne v prospech Západu. Namiesto toho, aby sa pripojili k spoločnému džihádu za “demokraciu”, ktorého cieľom je zničiť Vladimíra Putina a jeho odporných autoritárskych spojencov, najmä Čínu, v skutočnosti najväčšie nezápadné demokracie, ako sú India, Indonézia, Južná Afrika a Brazília, vo svojom postoji k vojne len málo podporujú sankcie, a už vôbec nie vojenskú pomoc.

Stále spornejšia vojna, najmä ak bude pretrvávať alebo sa rozšíri, by mohla predznamenať vývoj multipolárneho svetového poriadku, ktorý sa nebude riadiť ideológiou, ale vlastnými záujmami. Niektoré z veľkých demokracií, ako aj bojujúce blízkovýchodné demokracie ako Tunisko a Maroko naďalej dovážajú ruskú energiu a všetky sú čoraz viac závislé od čínskeho obchodu a investícií.

Ako poznamenal Niall Ferguson, “čistým príjemcom… vojny na Ukrajine” sa stala krajina stredu, nie Západ, ktorý odčerpáva západné dodávky zbraní z Európy, ale najmä zo Spojených štátov, ktoré poskytli Ukrajine približne polovicu všetkej vojenskej pomoci. A to práve v čase, keď Čína rozširuje svoju námornú prítomnosť v Juhočínskom mori, na Taiwane a inde, pričom podporuje svojho ázijského partnera, raketami posadnutú Severnú Kóreu, ktorá tiež rozširuje svoj obchod s Ruskom.

.

 

Strategické nepripojenie

Odmietnutie podpory západnej hry na morálku poukazuje na princíp nepripojenia, ktorý definoval prvý indický premiér Džaváharlál Néhrú ako “prirodzený dôsledok nezávislého národa fungujúceho podľa svojich vlastných práv”. Podobne ako vo “veľkej hre”, ktorú praktizovali európski kolonialisti v 19. storočí, aj v tej súčasnej záujmy prekonávajú princípy.

India napríklad využila nízke ceny pohonných hmôt, ktoré priniesli sankcie uvalené na Rusko, a v roku 2022 nakúpila až 33-krát viac ruskej ropy ako v rokoch pred vojnou, a napriek tomu, že vláda premiéra Naréndru Módího zrušila summit s Vladimirom Putinom pre nesúhlas s vojnou, inváziu na Ukrajinu zatiaľ oficiálne neodsúdila.

Ostatné kľúčové rozvojové demokracie, ktoré mali tiež politické a vojenské väzby na bývalý Sovietsky zväz, nasledovali tento príklad. Napríklad Južná Afrika začiatkom tohto roka odmietla zrušiť svoje každoročné námorné cvičenia s Ruskom, a to len niekoľko mesiacov po tom, ako juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor vyhlásil “neutralitu” v konflikte. Juhoafrická republika, člen obchodného bloku BRICS, do ktorého patria Rusko, Brazília, India a Čína, totiž plánuje časom začleniť aj autokratickejšie krajiny, ako sú Irán a Saudská Arábia. Juhoafrická republika sa tiež zdržala hlasovania o rezolúcii OSN, ktorá odsudzuje Rusko za anexiu ukrajinského územia, čo je v rozpore s ústavou a zahraničnou politikou Južnej Afriky.

Podobne sa zachovali aj ďalšie kľúčové demokracie, ako napríklad Indonézia. Indonézsky premiér Widodo totiž napriek tomu, že hlasoval za nezáväznú rezolúciu OSN odsudzujúcu Rusko, uskutočnil štátnu návštevu Ruska sčasti preto, aby sa prihovoril za mier, ale aj preto, aby zabezpečil obnovenie globálnych dodávok potravín. Brazília sa na poslednom zasadnutí OSN usilovala o diplomatické mierové riešenie na Ukrajine, hoci prezident Lula ďalej kritizoval miliardovú vojenskú pomoc Západu Ukrajine, pričom Putinovu vojnu odsúdil len neochotne.

.

 

Západu chýba vývojový model

Nedostatok solidarity možno považovať za bezočivosť alebo oportunizmus. Odráža však aj odcudzenie rozvojového sveta od západného neoliberálneho sveta. Z veľkej časti je to spôsobené základnými potrebami. Krajiny s rastúcim počtom obyvateľov čelia bezprostrednejším výzvam než tomu, či ich Greta Thunbergová schvaľuje alebo nie. Nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá je kľúčovým ukazovateľom zaostalosti, je podľa Svetovej banky v Iráne 27 %, v Indii 31,9 %, v Južnej Afrike 64,2 %, v Brazílii 31,9 % a v Indonézii 16 %.

Krajiny, ktoré čelia sociálnemu neporiadku a nespoľahlivej energii, jednoducho ignorujú nariadenia Západom definovanej “svetovej mienky”. Patria medzi ne rozvíjajúce sa trhy so značnou strednou triedou, ale s nedostatočnými dodávkami energie a veľkou chudobou obyvateľstva. Ich lídri vedia, že sedia na tikajúcich časovaných bombách, ktoré môžu tvárou v tvár hospodárskej devastácii ľahko viesť k revolúcii. Rýchly a špinavý energetický rast víťazí. Pakistan dokonca inicioval program masívneho rozvoja s cieľom štvornásobne zvýšiť počet uhoľných elektrární, zatiaľ čo Irán investuje do nových masívnych plynových zariadení.

Tieto krajiny vo svojom boji o rozvoj čoraz viac vidia ako kľúčový model rozvoja Čínu, nie Západ. Čínsky hospodársky model, založený najmä na cielenom priemyselnom a technologickom raste, vymanil za štyri desaťročia z chudoby viac ako 400 miliónov ľudí a už začal vyvážať svoj hospodársky úspech do zvyšku sveta bez toho, aby sa veľmi staral o demokraciu alebo klímu. Namiesto toho, aby Čína prerušila vzťahy s Ruskom kvôli invázii, posilnila svoj obchod s Ruskom a nedávno zohrala rozhodujúcu úlohu pri obnovení diplomatických vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou, ktoré sú poprednými vývozcami ropy.

Čína má dostatok surovín na obchodovanie, pričom jej podiel na trhu s vývozom priemyselných výrobkov rastie približne rovnako ako podiel USA, Nemecka a Japonska dohromady. Už teraz dodáva Rusku veľmi potrebné polovodičové čipy a bezpilotné lietadlá a pravdepodobne ich bude ešte viac. Rovnako znepokojujúce je, že ázijskí autokrati spúšťajú nový platobný systém, aby obišli západné sankcie, ktoré môžu potenciálne ohroziť dolár ako svetovú rezervnú menu a ohroziť existenciu menového Pax Americana.

.

Naopak, Západ sa napriek občasnému chvastúnstvu rýchlo deindustrializuje, nikde nie tak očividne ako v rodisku priemyslu, Veľkej Británii, pričom sa snaží potlačiť výrobu energie aj potravín na celom Západe. Americká robotnícka trieda upadá a priemerná dĺžka života sa po prvý raz v čase mieru znížila, pretože sa zastavila mobilita smerom nahor, čo predstavuje menej inšpiratívny model. Skutočnosť, že prechod na obnoviteľné zdroje energie “normalizuje” výpadky elektriny na Západe, takže aj energeticky bohaté miesta, ako je Alberta, teraz zažívajú výpadky elektriny, nemôže byť pre rozvojové krajiny príliš pôsobivá.

Západniari síce veľa hovoria o hodnotách a posvätnosti trhových síl, ale rozvojové krajiny, sužované Covidom a potom aj infláciou, vidia, že čínska iniciatíva Pásmo a cesta zahŕňa budovanie masívnych energetických a vodných systémov, ktoré Západ často len s ťažkosťami podporuje. Vidia tiež, že Západ, najmä Amerika, nedokáže ani zďaleka vybudovať projekty načas. Mnohí sú tiež závislí od Ruska ako najväčšieho dodávateľa energie a kľúčového zdroja nerastných surovín, ako aj potravín. Dobytie časti Ukrajiny Ruskom a jeho schopnosť odstaviť jej obrovský vývoz potravín len posilnili jeho vplyv.

 

Mzda progresívnej cnosti

Biely dom, dav z Davosu, byrokracia EÚ a ich mediálni podporovatelia neustále hovoria o demokracii, ale prijali program, ktorý sa dá presadiť len autokratickým spôsobom. Súčasná snaha o dosiahnutie “čistej nuly”, ako poznamenal Eric Heymann z Deutsche Bank, bude mať katastrofálne dôsledky na životnú úroveň strednej triedy, pretože potlačí všetok budúci rast. Program nízkeho rastu môže byť úspešný len zavedením “určitého stupňa ekologickej diktatúry”.

Politika západných elít v oblasti energetiky viedla k poklesu spotreby energie v Európe a k začiatku bolestivej deindustrializácie v Nemecku, vrátane ohrozenia jeho chemického priemyslu závislého od zemného plynu, ktorý je svetovým lídrom. Je otázne, či by závislé návrhy na “klimatické reparácie” – v podstate opätovné vynájdenie stredovekej almužny pre chudobných – pre menšiny, ako aj menej rozvinuté krajiny boli ľahko predajné medzi už aj tak obťažovanou nižšou a strednou triedou Západu, ktorá by ich musela zaplatiť. Tento prístup almužny sa môže páčiť OSN, ktorej šéf nazýva investície do fosílnych palív “bludmi”. Bjorn Lomborg však upozorňuje, že rozvojové krajiny získavajú menej ako 5 % energie zo slnečnej a veternej energie. Keď Svetová banka a MMF blokujú uhoľné, plynové a jadrové elektrárne, v podstate zaručujú, že najchudobnejšie krajiny zostanú takými aj naďalej.

Toľko skloňovaná “zelená” apokalyptická snaha o vyradenie fosílnych palív nahráva Číne a zároveň oslabuje západné ekonomiky. Čína dominuje na rozvíjajúcich sa trhoch so solárnou energiou a batériami a prostredníctvom spojenectiev s africkými krajinami a ázijskými krajinami, ako je Indonézia, si udržiava silný vplyv na svetové zásoby prvkov vzácnych zemín, ktoré sú rozhodujúce pre veterné turbíny, solárne panely a elektrické vozidlá.

Keďže západné finančné inštitúcie a neziskové organizácie sa stavajú proti väčšinovému rozvoju energetiky, Čína investuje do odvetví, ktoré môžu priniesť bohatstvo aj v najchudobnejších krajinách. V autokratickom Zimbabwe už postavila metalurgický park a modernú uhoľnú elektráreň, v kvázi demokratickom Lesothe vybudovala vodné priehrady a vo zvyšku Afriky sa pripravujú ďalšie veľké infraštruktúrne zariadenia. Ruská štátna pobočka Rosatom zároveň vyváža svoje technológie na jadrový pohon pre elektrárne v Turecku, Iráne a Egypte, ktorého jadrová elektráreň El Dabaa bude poskytovať energiu takmer polovici jeho obyvateľov.

Prečo by mali rozvojové krajiny sledovať, ako sa USA, Spojené kráľovstvo a Nemecko snažia udržať svoje vlastné továrne a domy v teple, a usudzovať, že Západ ponúka dobrý hospodársky plán pre ich vlastný rozvoj? Na januárovej konferencii Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose šéf Medzinárodnej energetickej agentúry zdôraznil, že obnoviteľné zdroje energie sú “energiou mieru”. Dlhodobé riešenia našej energetickej bezpečnosti idú cez obnoviteľné zdroje energie”. Možno je to tak, hoci väčšina rozvojových krajín spustila v rozvojovom svete príval nových elektrární na uhlie a zemný plyn, zatiaľ čo krajiny ako Spojené arabské emiráty vsádzajú na jadrovú energiu, ktorá je pre mnohých západných zelených nepriateľská, a zároveň zarábajú na tom, že pomáhajú Rusku vyhnúť sa sankciám.

 

Potrebné: Nové zameranie na hospodársky rozvoj, nie moralizovanie

Reakcia Západu na Ukrajinu bola oprávnená, ale aj solipsistická. Politici vo Washingtone, Bruseli, Berlíne a Londýne sa môžu cítiť lepšie, aj keď bezmyšlienkovite vrážajú stále hlbší klin do častí sveta, ktoré predstavujú demografickú budúcnosť ľudstva. Podľa Organizácie Spojených národov bude v nasledujúcich 50 rokoch na svete nižší prírastok, a to 2,7 miliardy ľudí v porovnaní s predchádzajúcim polstoročím, keď ich bolo 4,1 miliardy. Všetok tento prírastok sa však bude týkať menej rozvinutých krajín, spravidla oblastí s nízkou gramotnosťou, vysokou pôrodnosťou a bohužiaľ bez elektrickej energie. Podľa prognóz Organizácie Spojených národov sa v rokoch 2022 až 2050 väčšina prírastku svetovej populácie uskutoční v subsaharskej Afrike, kde je miera pôrodnosti stále pomerne vysoká, aj keď inde populácia prudko klesá.

.

Zatiaľ čo sa Západ snaží obmedziť rast a príležitosti na prijatie najčistejšej zelenej agendy, Afrika a ďalšie chudobné regióny vidia, ako ich “rezervné armády nezamestnaných” (parafrázujúc Karla Marxa) napučiavajú do destabilizujúcej úrovne. Tieto krajiny si nemôžu dovoliť luxus pomalého rastu, z veľkej časti preto, že ich pracovníci potrebujú niekam odísť alebo si nájsť prácu na domácom trhu, ktorá by im umožnila zlepšiť ich život.

Keďže počet pracovných síl v krajinách s vysokými príjmami klesá, očakáva sa, že “nápor mladých” v rozvojových krajinách dosiahne vrchol v tomto desaťročí. Pre týchto mladých pracovníkov je logické, že odchádzajú tam, kde sa znižuje počet obyvateľov, zväčša do ekonomík s vysokými príjmami. Mnohí obyvatelia Západu uprednostňujú, aby títo potenciálni migranti zostali doma, ale to funguje len vtedy, ak miesta ako subsaharská Afrika dostanú to, čo potrebujú – nové zdroje energie, rastúce vývozné trhy a kapitál. To nebude ľahké získať zo stagnujúcich ekonomík, ktoré sa starajú najmä o uspokojenie svojich dôchodcov. Aby to bolo ešte horšie, EÚ už uvažuje o uhlíkových daniach na dovoz spôsobom, ktorý by mohol odrezať rozvojové krajiny od zvyškov bohatých trhov.

Je teda veľkým prekvapením, že krajiny BRIC sa opäť sťahujú, a to najmä zo Západu. Mimo západného aparátu nie je záujem o návrat k mesiášskej demokratickej politike Georgea W. Busha. Namiesto toho Západ čelí, ako naznačuje Simon Tisdall z Guardianu, “svetu rozdelenému v mnohých ohľadoch medzi nie vždy jednotné demokracie”.

Západ má sklony k moralizovaniu a budúce svetové hospodárstvo sústredené okolo Číny sa zdá byť čoraz lákavejšie. V Latinskej Amerike a Afrike sa Čína stáva najväčším investorom. Číňania uzatvárajú dohody bez poučovania o životnom prostredí, autokracii alebo rodovom radikalizme. Životné prostredie môže byť najväčším sporným bodom, ale západné myslenie čoraz viac vyžaduje dodržiavanie rodovej fluidity a zvyšku prebudeného ideologického programu. Rozvojové krajiny v Afrike a južnej Ázii však majú tiež tendenciu byť nábožensky a sociálne konzervatívne. V tomto majú bližšie k orientácii Číny a Ruska ako k Európskej únii a Západu vo všeobecnosti.

 

.

Ako čeliť autokratickej hrozbe

Ako nedávno napísal Walter Russell Mead, rozvojový svet jednoducho neverí ukrajinskému príbehu Západu. Napríklad brazílsky prezident Lula da Silva považuje politiku NATO na Ukrajine za posilnenie “desaťročia trvajúcej ostražitosti krajín globálneho Juhu voči wilsonovskej agende”. Mead naznačuje, že mnohí v rozvojovom svete považujú väčšinu multilaterálnych inštitúcií vytvorených za posledných 70 rokov za “nástroje západnej nadvlády, ktorých sa treba obávať a vzdorovať im”.

Z dlhodobého hľadiska závisí schopnosť rozvojového sveta odolávať autokracii viac od hospodárskeho rastu než od neustáleho moralizovania. Zlyhanie Západu pri podpore ekonomík rozvojových krajín môže byť jednou z príčin globálneho oslabovania demokracie a nárastu autoritárstva. Správa Freedom House z roku 2021 uvádza, že demokracia je na generačne nízkej úrovni dokonca aj v Európe, zatiaľ čo väčšina eurázijských krajín pozdĺž ruských a čínskych hraníc je z väčšej časti “hybridnými režimami”, ktoré kombinujú niektoré demokratické formy, ako sú voľby, s autoritatívnou kontrolou médií a prísnymi obmedzeniami verejných demonštrácií alebo akejkoľvek otvorenej opozície voči režimu.

Namiesto nevyhnutného globálneho pokroku smerom k liberálnej demokracii a trhovému kapitalizmu sa prežívajúce demokracie teraz snažia nájsť spojencov proti autokratickým režimom v Číne, Rusku, Iráne a Saudskej Arábii. Tieto autokratické krajiny sa často považujú za hrdých dedičov minulých imperiálnych režimov, či už cárskych, osmanských, čínskych, arabských alebo perzských. Čína dnes nemá o nič väčšiu šancu stať sa ústavnou demokraciou, ako tomu bolo za Mongolov alebo ich nástupcov Mingov v štrnástom storočí. Vyvinula sa do vysoko nacionalistickej autokracie, posilnenej systémom polotrvalých kastových privilégií a technologicky posilnenej sociálnej kontroly.

Skôr než len bojom proti “dobru a zlu” – ako to sčasti určite je – veľký boj o Ukrajinu napĺňa pred štvrťstoročím prezieravú predpoveď Samuela Huntingtona, že vstupujeme do éry, keď rozhorčenie nad minulým zlým zaobchádzaním zo strany západných mocností s ich nárokmi na štruktúrovanie “svetového spoločenstva” podnieti ostatné veľké štáty, aby napli svoje svaly a pokúsili sa získať späť stratené postavenie.

Zatiaľ čo západné krajiny sa v súčasnosti boja o demokraciu, Čína naďalej oprávnene považuje svoju spoločnosť za vlnu budúcnosti. Kým západné demokracie nevyvinú praktické spôsoby budovania udržateľných ekonomík, ktoré by neboli obmedzované drakonickými prístupmi k často prehnanej klimatickej apokalypse, rusko-ukrajinská vojna by mohla v konečnom dôsledku urýchliť príťažlivosť autokracie vo veľkej časti sveta. Národy nežijú len z ideálov, tlačových konferencií a neziskového moralizovania. Najprv musia nakŕmiť svojich ľudí a poskytnúť im aspoň štipku nádeje. Kým sa Západ neprebudí zo svojho sebareflexívneho spánku, môže sa stať, že dejiny budú menej priaznivé pre verných priateľov Ukrajiny než pre tých, ktorí buď podporujú agresiu, alebo zachovávajú neustálu ľahostajnosť.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

.
.
.

Prieskum: Kto by v apríli ostal pred bránami NR SR?

Voľby do Národnej rady SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov, za ním…

28. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Podpredsedu Demokratov Juraja Šeligu polícia údajne obvinila z podnecovania

Podpredseda mimoparlamentných Demokratov Juraj Šeliga nemá doručené žiadne obvinenie, ani nebol požiadaný o súčinnosť zo strany polície alebo prokuratúry. Nie…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami,ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ

Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ. Premiér…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďania by sa mali pripojiť k Spojeným štátom a stať sa 51. štátom

Kanaďania by sa mali pripojiť k Spojeným štátom a stať sa 51. štátom, povedal Trump v deň parlamentných volieb v…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér s Orbánom podpísali memorandum o cezhraničnom rozvoji

Slovenský premiér Robert Fico a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán podpísali v pondelok memorandum o cezhraničnom rozvoji medzi Slovenskom a…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin nariadil na začiatok mája trojdňové prímerie

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil prekvapivé trojdňové prímerie na Ukrajine od 8. do 10. mája, ktoré sa časovo zhoduje s…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo nové u Donalda Trumpa? Bývalý minister reaguje na jeho vyhlásenia

Americký prezident Donald Trump opäť vyvolal veľkú pozornosť svojimi vyhláseniami týkajúcimi sa Panamského aj Suezského prieplavu, informuje na svojom facebookom…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Situácia v Pokrovskom úseku sa zhoršuje a intenzita ruských útokov sa zvyšuje

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

SIPRI: Svetové vojenské výdavky dosiahli historický rekord

Svetové vojenské výdavky dosiahli v roku 2024 rekordnú výšku a zároveň najstrmší medziročný nárast minimálne od konca Studenej vojny, uvádza…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Lavrov vyjadril požiadavky Ruska na ukončenie vojny

Lavrov pricestoval do Brazílie na samit BRICS a v rozhovore pre noviny O Globo vyjadril požiadavky Ruska na ukončenie vojny…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Konečné výsledky pitvy Genea Hackmana a jeho manželky Betsy Arakawy odhalili zložité zdravotné problémy

Správa potvrdzuje, že Betsy Arakawa zomrela na hantavírus a herec, ktorý mal problémy so srdcom a Alzheimerovu chorobu, si možno…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čo bude prioritným problémom pre nového pápeža?

Jednou z kľúčových výziev, ktorým bude čeliť nástupca pápeža Františka, bude problém sexuálneho zneužívania zo strany duchovných. Zhodli sa na…

28. 04. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jakubec, Janků či Flašíková. O post Generálneho riaditeľa STVR sa uchádza päť kandidátov

Na pozíciu generálneho riaditeľa STVR kandiduje pätica uchádzačov – Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Priama linka: Z Ruska prišlo ďalšie varovanie. Ako to čítať a čo sa deje?

Britský premiér Starmer tvrdí, že Koalíciu ochotných, teda štátov, ktoré chcú vyslať na Ukrajinu svoje vojenské jednotky v rámci mierových…

28. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zoológ Vidlička pre HS: Invázne druhy. Sťahujú sa do obydlí, sú jedovaté či nebezpečné? Čo všetko o nich treba vedieť

Z médií sa už roky pravidelne dozvedáme, že máme za sebou ďalší teplotne rekordný mesiac, rok, dekádu… Priemerná ročná teplota…

28. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Taraba: Spolu s ozbrojenými silami začíname monitoring medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatier

Ministerstvo životného prostredia SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami (OS) SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odčítanie z pier. Čo sa deje s mierovými rokovaniami na Ukrajine po stretnutí Zelenského s Trumpom?

Po krátkom, ale už známom stretnutí Zelenského s Trumpom pred pápežovým pohrebom sa už objavili vyhlásenia všetkých účastníkov vyjednávacieho procesu,…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Mladý Soroš to tentokrát prehnal. Hanbia sa aj jeho vlastní ľudia

Syn najslávnejšieho „filantropa” západného sveta Alexander Soroš zažíva krušné chvíle. Jeho fotografie v online priestore totiž spôsobili americkým demokratom viac…

28. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Počas náborovej kampane sa do polície prihlásilo už vyše 2500 ľudí

Počas aktuálnej náborovej kampane sa do polície prihlásilo už viac ako 2500 záujemcov. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Trnave o…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Generál rozobral Lajčákove posledné vyjadrenia: Slovensko sa musí mať na pozore

Rozhovor nového resp. staronového poradcu bývalého ministra zahraničných vecí Lajčáka pre jeden nemenovaný portál bol prekvapením a to určite nielen…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Naď opätovne upozornil nato, že ako minister porušoval zákon

Ako sme všetci mohli vidieť a počuť, bývalý minister obrany Jaroslav Naď, na besede v Trenčíne, ktorá sa konala tento mesiac…

28. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Najlepší záhradníci vysádzajú cukety len v tomto termíne. Nikto nemá takú úrodu

28.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Chcete si užiť úspešnú úrodu cukiet v sezóne? Ak ste na túto otázku odpovedali…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

STK každý rok? Čoskoro sa to možno stane realitou. Dotkne sa to majiteľov týchto áut

Európska komisia pripravuje komplexné prepracovanie pravidiel Európskej únie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a registrácie vozidiel. Ako uviedla na svojom…

28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nissan ukázal, aký svet potrebujeme: N7 a Frontier PHEV

28.4.2025 Redakcia Auto trendy . Na autosalóne v Šanghaji, ktorý je jedným z najväčších a najprestížnejších automobilových podujatí na svete,…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Poľský prezident v záujme mierovej dohody vyzýva Ukrajinu na „kompromis“

Poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre Euronews vyhlásil, že Ukrajina bude musieť „urobiť kompromisy“, aby dosiahla trvalú mierovú dohodu s…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ruské rakety zničili ukrajinskú skupinu pripravenú na prielom v Sumskej oblasti

Ukrajina, 28. apríla 2025 - Ruské kamikadze drony vykonali sériu útokov na ciele v Čerkasoch. Zo zeme je hlásené, že bolo počuť…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Doba sa zmenila. Mnohých zarazilo, čo Zuckerberg priznal počas viac ako desiatich hodín výpovede

Sociálne médiá sa stali menej sociálnymi. Počas aprílovej výpovede v antimonopolnom procese proti spoločnosti Meta zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

To priťahuje sršne ako magnet. Mnohí z nás zastavia svoj dom alebo záhradu

28.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Keď sa na terase alebo v kuchyni objaví sršeň, všetko sa okamžite znervózni. A…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Zomrela kľúčová svedkyňa v kauzách Epsteina a princa Andrewa

Matka troch detí nedávno povedala, že jej po autonehode ostávajú „dni života.“ Virginia Giuffreová, najznámejšia obeť sexuálneho zneužívania Jeffreyho Epsteina,…

28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Na srbského podnikateľa a politika Milana Radoičiča a jeho 19 spolupracovníkov vydal kosovský súd zatykač pre podozrenia zo spáchania vojnových zločinov proti etnickým Albáncom v meste Djakovica, potvrdili v pondelok prokurátori.

20:14

Polícia odvolala pátranie po 30-ročnom Ronaldovi Cibulovi z Prievidze. Nezvestného muža našli, je v poriadku. Muž bol nezvestný od konca marca.

19:48

.

Celebrity a ich nepodarené portréty, ktoré vás rozosmejú

Dobré umenie je také, ktoré hovorí samé za seba a nie je treba ho vysvetľovať. To isté by malo platiť…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Vojna sa “otočila o 180 stupňov”

Vojna sa „otočila o 180 stupňov“, povedal bývalý náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj na ukrajinsko-britskom fóre o obranných technológiách, ktoré…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

TOP10: Masáž - ktorá je pre teba najvhodnejšia?

Prvá masáž, ktorá sa kedy uskutočnil, bola v Číne pred viac ako 4 000 rokmi . Odvtedy bolo vytvorených veľa druhov masáží a…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Prasknuté okno na aute: Koľko vás bude stáť oprava a ako ušetriť stovky eur?

28.4.2025 Redakcia Auto trendy . Stojíte pri svojom aute a neveríte vlastným očiam - na čelnom skle sa tiahne prasklina…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Základný prehľad o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka

Prinášame prvé sériu informácii o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka. Termín zatiaľ nebol stanovený

28. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prečo musí Čína a Rusko vyhrať? Čínska odpoveď Trumpovi: Prečítajte si Maa!

Spojené kráľovstvo, 28.apríla 2025 - Trump núti Číňanov čoraz častejšie si pripomínať Mao Ce-tunga, a to z rôznych dôvodov. Je…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Anglosaské elity rušia experiment so zmenou pohlavia? Zásadný rozsudok je šokujúci

Vláda Spojeného kráľovstva po rozhodnutí Najvyššieho súdu zmenila svoje stanovisko k tomu, kto sa považuje za ženu. Tento návrat k…

28. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov