Litva protest invázia Rusko

NAŽIVO

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo v meste Dajr al-Balah Červenému krížu troch unesených izraelských rukojemníkov. Hamas za to od Izraela očakáva prepustenie 183 palestínskych väzňov v rámci dohody o prímerí v Pásme Gazy.

rukojemníci
Rodinní príslušníci uneseného izraelského rukojemníka Eliho Šarabiho, ktorého manželku a dve dcéry zabili pri útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na juhu Izraela zo 7. októbra 2023, reagujú na jeho prepustenie zo zajatia Hamasu v Tel Avive v sobotu 8. februára 2025 / Foto: TASR/AP-Ariel Schalit
10:53

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že svojmu predchodcovi Joeovi Bidenovi odoberá prístup k utajovaným informáciám.

10:52

V bankrote sa v januári ocitlo 22 podnikateľských subjektov, čo predstavuje medziročný rast o viac ako 22 percent. V medzimesačnom porovnaní s decembrom minulého roka ide naopak o 31-percentný pokles. Informovala o tom spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau.

10:51

Mzdy a pracovné podmienky sa od nového roka riadia už aj kolektívnymi zmluvami, ktoré majú predstavovať minimálny štandard odmeňovania pre firmy v danom sektore. Zmena nastala v prípade rozšírenia kolektívnych zmlúv aj na spoločnosti, ktoré neboli ich zmluvnými stranami. Ich rozšírenie na iné firmy je podľa právnika z advokátskej kancelárie Fairsquare Mariána Mészárosa snahou, ako pokryť v smernici o primeraných minimálnych mzdách v EÚ až 80 % pracovnoprávnych vzťahov kolektívnym vyjednávaním, pričom na Slovensku je to v súčasnosti len 25 %.

10:51

Od tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá prináša pre firmy viaceré zmeny. Potrebné budú investície do bezpečnostných technológií či školenia zamestnancov, čo môže byť výzvou najmä pre menšie podniky. Informovala o tom poradenská spoločnosť Novo Funding.

09:46

Nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre mediálnu skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) zopakoval kritiku zahraničnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

09:33

Federálny sudca v sobotu skoro ráno zablokoval prístup komisie pre efektívnosť vlády (DOGE) k záznamom ministerstva financií, ktoré obsahujú citlivé osobné údaje. Šéfom DOGE je miliardár a podnikateľ Elon Musk.

09:16

Lídri stredoafrických krajín požiadali, aby povstalecká skupina Hnutie 23. marca (M23) zastavila ofenzívu na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), a v piatok vyzvali na otvorenie humanitárneho koridoru.

08:47

Pobaltské štáty sa začali v sobotu po 05.00 h SEČ odpájať od Moskvou kontrolovanej elektrickej siete. Uviedol to pre agentúru AFP hovorca litovského štátneho prevádzkovateľa elektrickej siete Litgrid.

08:03

Približne 90 pasažierov a členov posádky výletnej lode spoločnosti Royal Caribbean ochorelo počas plavby v Mexickom zálive. Majú tráviace ťažkosti sprevádzané hnačkou i zvracaním. Oznámilo to v piatok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

07:53

Americký federálny sudca v piatok vyhlásil, že dočasne zablokuje nariadenie administratívy prezidenta Donalda Trumpa poslať 2200 zamestnancov Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) na platenú dovolenku.

07:52

Americká vláda až do ďalšieho súdneho konania nezverejní mená pracovníkov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorí sa podieľali na už uzavretom vyšetrovaní útoku na Kapitol zo 6. januára 2021. Zoznam môže dať na verejnosť iba vtedy, ak dva dni predtým upovedomí zamestnancov FBI, aby mohli požiadať o zásah súdu.

07:52

Pre chladné až mrazivé zimné počasie v Iráne zatvoria od soboty opäť školy, vzdelávacie centrá, banky aj všetky vládne úrady. Opatrenie sa dotkne prinajmenšom 20 z celkových 31 provincií vrátane metropole Teherán.

07:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Nová veľká hra: USA a Európa sú novými chorými mužmi sveta

Reakcia Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu sa všeobecne považuje za znak oživenia spojenectva demokracií proti autoritárstvu. Dokonca aj historicky protivojnové publikácie, ako je Guardian, hovoria vzletne o hrdinskej “obrane slobody” Západu. Vyjadrenie obáv z takých malicherných otázok, ako je potenciálna jadrová vojna kvôli Ukrajine, vedie k tomu, že človek je teraz odmietaný ako Putinov poskok, – píšu spolupracovníci washingtonského centra Claremont Institute Center for the American Way of Life, – Joel Kotkin a Hügo Krüger

Litva protest invázia Rusko
Na snímke ľudia nesú obrovskú ukrajinskú vlajku na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu počas osláv nezávislosti Litvy vo Vilniuse
❚❚
.

Uprostred neúnavného signalizovania cnosti sa málo uvažovalo o tom, ako rusko-ukrajinská vojna zmení svetový poriadok, a to nie nevyhnutne v prospech Západu. Namiesto toho, aby sa pripojili k spoločnému džihádu za “demokraciu”, ktorého cieľom je zničiť Vladimíra Putina a jeho odporných autoritárskych spojencov, najmä Čínu, v skutočnosti najväčšie nezápadné demokracie, ako sú India, Indonézia, Južná Afrika a Brazília, vo svojom postoji k vojne len málo podporujú sankcie, a už vôbec nie vojenskú pomoc.

Stále spornejšia vojna, najmä ak bude pretrvávať alebo sa rozšíri, by mohla predznamenať vývoj multipolárneho svetového poriadku, ktorý sa nebude riadiť ideológiou, ale vlastnými záujmami. Niektoré z veľkých demokracií, ako aj bojujúce blízkovýchodné demokracie ako Tunisko a Maroko naďalej dovážajú ruskú energiu a všetky sú čoraz viac závislé od čínskeho obchodu a investícií.

Ako poznamenal Niall Ferguson, “čistým príjemcom… vojny na Ukrajine” sa stala krajina stredu, nie Západ, ktorý odčerpáva západné dodávky zbraní z Európy, ale najmä zo Spojených štátov, ktoré poskytli Ukrajine približne polovicu všetkej vojenskej pomoci. A to práve v čase, keď Čína rozširuje svoju námornú prítomnosť v Juhočínskom mori, na Taiwane a inde, pričom podporuje svojho ázijského partnera, raketami posadnutú Severnú Kóreu, ktorá tiež rozširuje svoj obchod s Ruskom.

.

 

Strategické nepripojenie

Odmietnutie podpory západnej hry na morálku poukazuje na princíp nepripojenia, ktorý definoval prvý indický premiér Džaváharlál Néhrú ako “prirodzený dôsledok nezávislého národa fungujúceho podľa svojich vlastných práv”. Podobne ako vo “veľkej hre”, ktorú praktizovali európski kolonialisti v 19. storočí, aj v tej súčasnej záujmy prekonávajú princípy.

India napríklad využila nízke ceny pohonných hmôt, ktoré priniesli sankcie uvalené na Rusko, a v roku 2022 nakúpila až 33-krát viac ruskej ropy ako v rokoch pred vojnou, a napriek tomu, že vláda premiéra Naréndru Módího zrušila summit s Vladimirom Putinom pre nesúhlas s vojnou, inváziu na Ukrajinu zatiaľ oficiálne neodsúdila.

Ostatné kľúčové rozvojové demokracie, ktoré mali tiež politické a vojenské väzby na bývalý Sovietsky zväz, nasledovali tento príklad. Napríklad Južná Afrika začiatkom tohto roka odmietla zrušiť svoje každoročné námorné cvičenia s Ruskom, a to len niekoľko mesiacov po tom, ako juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor vyhlásil “neutralitu” v konflikte. Juhoafrická republika, člen obchodného bloku BRICS, do ktorého patria Rusko, Brazília, India a Čína, totiž plánuje časom začleniť aj autokratickejšie krajiny, ako sú Irán a Saudská Arábia. Juhoafrická republika sa tiež zdržala hlasovania o rezolúcii OSN, ktorá odsudzuje Rusko za anexiu ukrajinského územia, čo je v rozpore s ústavou a zahraničnou politikou Južnej Afriky.

Podobne sa zachovali aj ďalšie kľúčové demokracie, ako napríklad Indonézia. Indonézsky premiér Widodo totiž napriek tomu, že hlasoval za nezáväznú rezolúciu OSN odsudzujúcu Rusko, uskutočnil štátnu návštevu Ruska sčasti preto, aby sa prihovoril za mier, ale aj preto, aby zabezpečil obnovenie globálnych dodávok potravín. Brazília sa na poslednom zasadnutí OSN usilovala o diplomatické mierové riešenie na Ukrajine, hoci prezident Lula ďalej kritizoval miliardovú vojenskú pomoc Západu Ukrajine, pričom Putinovu vojnu odsúdil len neochotne.

.

 

Západu chýba vývojový model

Nedostatok solidarity možno považovať za bezočivosť alebo oportunizmus. Odráža však aj odcudzenie rozvojového sveta od západného neoliberálneho sveta. Z veľkej časti je to spôsobené základnými potrebami. Krajiny s rastúcim počtom obyvateľov čelia bezprostrednejším výzvam než tomu, či ich Greta Thunbergová schvaľuje alebo nie. Nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá je kľúčovým ukazovateľom zaostalosti, je podľa Svetovej banky v Iráne 27 %, v Indii 31,9 %, v Južnej Afrike 64,2 %, v Brazílii 31,9 % a v Indonézii 16 %.

Krajiny, ktoré čelia sociálnemu neporiadku a nespoľahlivej energii, jednoducho ignorujú nariadenia Západom definovanej “svetovej mienky”. Patria medzi ne rozvíjajúce sa trhy so značnou strednou triedou, ale s nedostatočnými dodávkami energie a veľkou chudobou obyvateľstva. Ich lídri vedia, že sedia na tikajúcich časovaných bombách, ktoré môžu tvárou v tvár hospodárskej devastácii ľahko viesť k revolúcii. Rýchly a špinavý energetický rast víťazí. Pakistan dokonca inicioval program masívneho rozvoja s cieľom štvornásobne zvýšiť počet uhoľných elektrární, zatiaľ čo Irán investuje do nových masívnych plynových zariadení.

Tieto krajiny vo svojom boji o rozvoj čoraz viac vidia ako kľúčový model rozvoja Čínu, nie Západ. Čínsky hospodársky model, založený najmä na cielenom priemyselnom a technologickom raste, vymanil za štyri desaťročia z chudoby viac ako 400 miliónov ľudí a už začal vyvážať svoj hospodársky úspech do zvyšku sveta bez toho, aby sa veľmi staral o demokraciu alebo klímu. Namiesto toho, aby Čína prerušila vzťahy s Ruskom kvôli invázii, posilnila svoj obchod s Ruskom a nedávno zohrala rozhodujúcu úlohu pri obnovení diplomatických vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou, ktoré sú poprednými vývozcami ropy.

Čína má dostatok surovín na obchodovanie, pričom jej podiel na trhu s vývozom priemyselných výrobkov rastie približne rovnako ako podiel USA, Nemecka a Japonska dohromady. Už teraz dodáva Rusku veľmi potrebné polovodičové čipy a bezpilotné lietadlá a pravdepodobne ich bude ešte viac. Rovnako znepokojujúce je, že ázijskí autokrati spúšťajú nový platobný systém, aby obišli západné sankcie, ktoré môžu potenciálne ohroziť dolár ako svetovú rezervnú menu a ohroziť existenciu menového Pax Americana.

.

Naopak, Západ sa napriek občasnému chvastúnstvu rýchlo deindustrializuje, nikde nie tak očividne ako v rodisku priemyslu, Veľkej Británii, pričom sa snaží potlačiť výrobu energie aj potravín na celom Západe. Americká robotnícka trieda upadá a priemerná dĺžka života sa po prvý raz v čase mieru znížila, pretože sa zastavila mobilita smerom nahor, čo predstavuje menej inšpiratívny model. Skutočnosť, že prechod na obnoviteľné zdroje energie “normalizuje” výpadky elektriny na Západe, takže aj energeticky bohaté miesta, ako je Alberta, teraz zažívajú výpadky elektriny, nemôže byť pre rozvojové krajiny príliš pôsobivá.

Západniari síce veľa hovoria o hodnotách a posvätnosti trhových síl, ale rozvojové krajiny, sužované Covidom a potom aj infláciou, vidia, že čínska iniciatíva Pásmo a cesta zahŕňa budovanie masívnych energetických a vodných systémov, ktoré Západ často len s ťažkosťami podporuje. Vidia tiež, že Západ, najmä Amerika, nedokáže ani zďaleka vybudovať projekty načas. Mnohí sú tiež závislí od Ruska ako najväčšieho dodávateľa energie a kľúčového zdroja nerastných surovín, ako aj potravín. Dobytie časti Ukrajiny Ruskom a jeho schopnosť odstaviť jej obrovský vývoz potravín len posilnili jeho vplyv.

 

Mzda progresívnej cnosti

Biely dom, dav z Davosu, byrokracia EÚ a ich mediálni podporovatelia neustále hovoria o demokracii, ale prijali program, ktorý sa dá presadiť len autokratickým spôsobom. Súčasná snaha o dosiahnutie “čistej nuly”, ako poznamenal Eric Heymann z Deutsche Bank, bude mať katastrofálne dôsledky na životnú úroveň strednej triedy, pretože potlačí všetok budúci rast. Program nízkeho rastu môže byť úspešný len zavedením “určitého stupňa ekologickej diktatúry”.

Politika západných elít v oblasti energetiky viedla k poklesu spotreby energie v Európe a k začiatku bolestivej deindustrializácie v Nemecku, vrátane ohrozenia jeho chemického priemyslu závislého od zemného plynu, ktorý je svetovým lídrom. Je otázne, či by závislé návrhy na “klimatické reparácie” – v podstate opätovné vynájdenie stredovekej almužny pre chudobných – pre menšiny, ako aj menej rozvinuté krajiny boli ľahko predajné medzi už aj tak obťažovanou nižšou a strednou triedou Západu, ktorá by ich musela zaplatiť. Tento prístup almužny sa môže páčiť OSN, ktorej šéf nazýva investície do fosílnych palív “bludmi”. Bjorn Lomborg však upozorňuje, že rozvojové krajiny získavajú menej ako 5 % energie zo slnečnej a veternej energie. Keď Svetová banka a MMF blokujú uhoľné, plynové a jadrové elektrárne, v podstate zaručujú, že najchudobnejšie krajiny zostanú takými aj naďalej.

Toľko skloňovaná “zelená” apokalyptická snaha o vyradenie fosílnych palív nahráva Číne a zároveň oslabuje západné ekonomiky. Čína dominuje na rozvíjajúcich sa trhoch so solárnou energiou a batériami a prostredníctvom spojenectiev s africkými krajinami a ázijskými krajinami, ako je Indonézia, si udržiava silný vplyv na svetové zásoby prvkov vzácnych zemín, ktoré sú rozhodujúce pre veterné turbíny, solárne panely a elektrické vozidlá.

Keďže západné finančné inštitúcie a neziskové organizácie sa stavajú proti väčšinovému rozvoju energetiky, Čína investuje do odvetví, ktoré môžu priniesť bohatstvo aj v najchudobnejších krajinách. V autokratickom Zimbabwe už postavila metalurgický park a modernú uhoľnú elektráreň, v kvázi demokratickom Lesothe vybudovala vodné priehrady a vo zvyšku Afriky sa pripravujú ďalšie veľké infraštruktúrne zariadenia. Ruská štátna pobočka Rosatom zároveň vyváža svoje technológie na jadrový pohon pre elektrárne v Turecku, Iráne a Egypte, ktorého jadrová elektráreň El Dabaa bude poskytovať energiu takmer polovici jeho obyvateľov.

Prečo by mali rozvojové krajiny sledovať, ako sa USA, Spojené kráľovstvo a Nemecko snažia udržať svoje vlastné továrne a domy v teple, a usudzovať, že Západ ponúka dobrý hospodársky plán pre ich vlastný rozvoj? Na januárovej konferencii Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose šéf Medzinárodnej energetickej agentúry zdôraznil, že obnoviteľné zdroje energie sú “energiou mieru”. Dlhodobé riešenia našej energetickej bezpečnosti idú cez obnoviteľné zdroje energie”. Možno je to tak, hoci väčšina rozvojových krajín spustila v rozvojovom svete príval nových elektrární na uhlie a zemný plyn, zatiaľ čo krajiny ako Spojené arabské emiráty vsádzajú na jadrovú energiu, ktorá je pre mnohých západných zelených nepriateľská, a zároveň zarábajú na tom, že pomáhajú Rusku vyhnúť sa sankciám.

 

Potrebné: Nové zameranie na hospodársky rozvoj, nie moralizovanie

Reakcia Západu na Ukrajinu bola oprávnená, ale aj solipsistická. Politici vo Washingtone, Bruseli, Berlíne a Londýne sa môžu cítiť lepšie, aj keď bezmyšlienkovite vrážajú stále hlbší klin do častí sveta, ktoré predstavujú demografickú budúcnosť ľudstva. Podľa Organizácie Spojených národov bude v nasledujúcich 50 rokoch na svete nižší prírastok, a to 2,7 miliardy ľudí v porovnaní s predchádzajúcim polstoročím, keď ich bolo 4,1 miliardy. Všetok tento prírastok sa však bude týkať menej rozvinutých krajín, spravidla oblastí s nízkou gramotnosťou, vysokou pôrodnosťou a bohužiaľ bez elektrickej energie. Podľa prognóz Organizácie Spojených národov sa v rokoch 2022 až 2050 väčšina prírastku svetovej populácie uskutoční v subsaharskej Afrike, kde je miera pôrodnosti stále pomerne vysoká, aj keď inde populácia prudko klesá.

.

Zatiaľ čo sa Západ snaží obmedziť rast a príležitosti na prijatie najčistejšej zelenej agendy, Afrika a ďalšie chudobné regióny vidia, ako ich “rezervné armády nezamestnaných” (parafrázujúc Karla Marxa) napučiavajú do destabilizujúcej úrovne. Tieto krajiny si nemôžu dovoliť luxus pomalého rastu, z veľkej časti preto, že ich pracovníci potrebujú niekam odísť alebo si nájsť prácu na domácom trhu, ktorá by im umožnila zlepšiť ich život.

Keďže počet pracovných síl v krajinách s vysokými príjmami klesá, očakáva sa, že “nápor mladých” v rozvojových krajinách dosiahne vrchol v tomto desaťročí. Pre týchto mladých pracovníkov je logické, že odchádzajú tam, kde sa znižuje počet obyvateľov, zväčša do ekonomík s vysokými príjmami. Mnohí obyvatelia Západu uprednostňujú, aby títo potenciálni migranti zostali doma, ale to funguje len vtedy, ak miesta ako subsaharská Afrika dostanú to, čo potrebujú – nové zdroje energie, rastúce vývozné trhy a kapitál. To nebude ľahké získať zo stagnujúcich ekonomík, ktoré sa starajú najmä o uspokojenie svojich dôchodcov. Aby to bolo ešte horšie, EÚ už uvažuje o uhlíkových daniach na dovoz spôsobom, ktorý by mohol odrezať rozvojové krajiny od zvyškov bohatých trhov.

Je teda veľkým prekvapením, že krajiny BRIC sa opäť sťahujú, a to najmä zo Západu. Mimo západného aparátu nie je záujem o návrat k mesiášskej demokratickej politike Georgea W. Busha. Namiesto toho Západ čelí, ako naznačuje Simon Tisdall z Guardianu, “svetu rozdelenému v mnohých ohľadoch medzi nie vždy jednotné demokracie”.

Západ má sklony k moralizovaniu a budúce svetové hospodárstvo sústredené okolo Číny sa zdá byť čoraz lákavejšie. V Latinskej Amerike a Afrike sa Čína stáva najväčším investorom. Číňania uzatvárajú dohody bez poučovania o životnom prostredí, autokracii alebo rodovom radikalizme. Životné prostredie môže byť najväčším sporným bodom, ale západné myslenie čoraz viac vyžaduje dodržiavanie rodovej fluidity a zvyšku prebudeného ideologického programu. Rozvojové krajiny v Afrike a južnej Ázii však majú tiež tendenciu byť nábožensky a sociálne konzervatívne. V tomto majú bližšie k orientácii Číny a Ruska ako k Európskej únii a Západu vo všeobecnosti.

 

.

Ako čeliť autokratickej hrozbe

Ako nedávno napísal Walter Russell Mead, rozvojový svet jednoducho neverí ukrajinskému príbehu Západu. Napríklad brazílsky prezident Lula da Silva považuje politiku NATO na Ukrajine za posilnenie “desaťročia trvajúcej ostražitosti krajín globálneho Juhu voči wilsonovskej agende”. Mead naznačuje, že mnohí v rozvojovom svete považujú väčšinu multilaterálnych inštitúcií vytvorených za posledných 70 rokov za “nástroje západnej nadvlády, ktorých sa treba obávať a vzdorovať im”.

Z dlhodobého hľadiska závisí schopnosť rozvojového sveta odolávať autokracii viac od hospodárskeho rastu než od neustáleho moralizovania. Zlyhanie Západu pri podpore ekonomík rozvojových krajín môže byť jednou z príčin globálneho oslabovania demokracie a nárastu autoritárstva. Správa Freedom House z roku 2021 uvádza, že demokracia je na generačne nízkej úrovni dokonca aj v Európe, zatiaľ čo väčšina eurázijských krajín pozdĺž ruských a čínskych hraníc je z väčšej časti “hybridnými režimami”, ktoré kombinujú niektoré demokratické formy, ako sú voľby, s autoritatívnou kontrolou médií a prísnymi obmedzeniami verejných demonštrácií alebo akejkoľvek otvorenej opozície voči režimu.

Namiesto nevyhnutného globálneho pokroku smerom k liberálnej demokracii a trhovému kapitalizmu sa prežívajúce demokracie teraz snažia nájsť spojencov proti autokratickým režimom v Číne, Rusku, Iráne a Saudskej Arábii. Tieto autokratické krajiny sa často považujú za hrdých dedičov minulých imperiálnych režimov, či už cárskych, osmanských, čínskych, arabských alebo perzských. Čína dnes nemá o nič väčšiu šancu stať sa ústavnou demokraciou, ako tomu bolo za Mongolov alebo ich nástupcov Mingov v štrnástom storočí. Vyvinula sa do vysoko nacionalistickej autokracie, posilnenej systémom polotrvalých kastových privilégií a technologicky posilnenej sociálnej kontroly.

Skôr než len bojom proti “dobru a zlu” – ako to sčasti určite je – veľký boj o Ukrajinu napĺňa pred štvrťstoročím prezieravú predpoveď Samuela Huntingtona, že vstupujeme do éry, keď rozhorčenie nad minulým zlým zaobchádzaním zo strany západných mocností s ich nárokmi na štruktúrovanie “svetového spoločenstva” podnieti ostatné veľké štáty, aby napli svoje svaly a pokúsili sa získať späť stratené postavenie.

Zatiaľ čo západné krajiny sa v súčasnosti boja o demokraciu, Čína naďalej oprávnene považuje svoju spoločnosť za vlnu budúcnosti. Kým západné demokracie nevyvinú praktické spôsoby budovania udržateľných ekonomík, ktoré by neboli obmedzované drakonickými prístupmi k často prehnanej klimatickej apokalypse, rusko-ukrajinská vojna by mohla v konečnom dôsledku urýchliť príťažlivosť autokracie vo veľkej časti sveta. Národy nežijú len z ideálov, tlačových konferencií a neziskového moralizovania. Najprv musia nakŕmiť svojich ľudí a poskytnúť im aspoň štipku nádeje. Kým sa Západ neprebudí zo svojho sebareflexívneho spánku, môže sa stať, že dejiny budú menej priaznivé pre verných priateľov Ukrajiny než pre tých, ktorí buď podporujú agresiu, alebo zachovávajú neustálu ľahostajnosť.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

.
.
.

Brutálny útok z námestia: Premiér Fico je vraj hlavný protagonista ruskej hybridnej vojny

V piatok podvečer sa pred Úradom vlády v Bratislave opäť zišla masa pískajúcich a skandujúcich občanov. Rétorika sa pritvrdila o ďalší stupeň…

08. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

USAID skúmala schopnosť obyvateľov postsovietskych štátov odolávať patogénom

Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj skúmala zraniteľnosť obyvateľov postsovietskych krajín voči účinkom bojových patogénov, uviedol pre agentúru TASS vojenský…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Moskva bude musieť reagovať, ak Paríž bude pokračovať v eskalácii v oblasti masmédií

Ak bude Francúzsko pokračovať vo vyhrocovaní situácie v oblasti masmédií, Rusko bude musieť prijať odvetné opatrenia, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto financuje Majdan na Slovensku?

Maďarské orgány včera informovali o tom, že Orbánova vláda čelí diskreditačnej kampani, ktorá je financovaná z Ukrajiny. Na závažné informácie…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Wagenknechtovej sa ukrajinskí predstavitelia vyhrážajú smrťou

Sahra Wagenknechtová, poslankyňa Bundestagu a líderka strany Aliancia Sahra Wagenknechtová – Rozum a spravodlivosť, ktorá je zároveň kandidátkou na nemeckú…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo majdanisti na Slovensku ani netušia

Demokracia je keď … . Keď menšina rešpektuje v rámci daných pravidiel (zákonov) rozhodnutie väčšiny. Organizátori protivládnych demonštrácií zvolávajú zmanipulovaných…

08. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Scholz: ,,Diskusia o západných mierových silách na Ukrajine je nevhodná a predčasná“

Nemecký kancelár Scholz vyhlásil, že diskusia o západných mierových silách na Ukrajine je „nevhodná a predčasná“

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Stroje Mirage 2000 budú zostrelené, ak sa ich Ukrajina pokúsi použiť v blízkosti frontu

Stíhačky Mirage 2000 budú okamžite zostrelené, ak sa ich ukrajinská armáda pokúsi použiť na vzdušný boj alebo bombardovanie v blízkosti…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NATO v kríze. Členovia diskutovali, či vyšlú jednotky do Grónska ak sa ho pokúsi Trump obsadiť

Krajiny NATO diskutovali o možnosti vyslania jednotiek do Grónska po Trumpových hrozbách, že použije silu na obsadenie ostrova, uviedol The…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Na Ukrajine prekvitá “biznis” s odberom orgánov, tvrdí Mosijčuk

Na Ukrajine vznikol nelegálny obchod s orgánmi, povedal bývalý poslanec Najvyššej rady Igor Mosijčuk (Rusko ho považuje za teroristu a…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tuskova vláda je vyšetrovaná vo veci trestného činu štátneho prevratu

Predseda Ústavného tribunálu v Poľsku tvrdí, že vláda Donalda Tuska a s ňou spojené osoby konali “v organizovanej zločineckej skupine“.…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zásoby plynu v európskych zásobníkoch klesli pod 50 %

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe zásoby plynu v podzemných zásobníkoch v Európe klesli pod 50 % a miera čerpania plynu…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo vnútra: Tvrdenia Poľska o náraste nelegálnych migrantov zo SR nie sú ničím podložené

Signály poľského premiéra Donalda Tuska o náraste nelegálnych migrantov bez práva na azyl zo SR na územie Poľskej republiky nie…

08. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Plány Trumpovho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko po Mníchove dostávajú prvé kontúry

Osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg po účasti na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 02. 2025 | Aktualizované 08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Aktualizované 08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA chcú zmraziť rusko-ukrajinský konflikt, aby ho mohli využiť v budúcnosti

Podľa zástupcu vedúceho oddelenia euroázijských štúdií Čínskeho inštitútu súčasných medzinárodných vzťahov Čchen Jü súčasná americká administratíva plánuje zmraziť rusko-ukrajinský konflikt,…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USAID financovalo aj populárne médium Politico

Politico, obľúbené médium washingtonskej a bruselskej liberálnej elity, získalo milióny prostredníctvom štedrého programu USAID a ďalších zdrojov za účelom šírenia…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Stane sa Kanada 51. štátom USA? Trump si vraj nerobí žarty

Justin Trudeau sa domnieva, že Trump si nerobí žarty, keď tvrdí, že Kanada by sa mala stať 51. štátom Spojených…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zemědělsky ironická elegie…

Prvního ledna zastavila Ukrajina transport ruského plynu přes své území. To víme, hodně se o tom mluvilo a každý, kdo…

08. 02. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Lietadlo v Sao Paulo narazilo do autobusu, zomreli dvaja ľudia

Dvaja ľudia zahynuli, keď sa malé lietadlo zrútilo v piatok na hlavnú triedu v brazílskom meste Sao Paulo a narazilo…

08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa na budúci týždeň stretne so Zelenským

Trump uviedol, že očakáva stretnutie so Zelenským na budúci týždeň vo Washingtone

07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú protesty

Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú protesty. Zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa sú napríklad v Bratislave,…

07. 02. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúca informácia. Ukrajina prudko zvýšila dovoz plynu zo Slovenska a Maďarska

Ukrajina v posledných dňoch zvyšuje dovoz plynu z Maďarska a Slovenska. Paradoxne je to však ruský plyn, ktorý tieto krajiny…

07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Eurokomisia vyvrátila klamstvá opozície a utopila ich hlavný argument proti vláde

Európska komisia neeviduje žiadne náznaky, že by Slovensko zvažovalo vystúpenie z Európskej únie. Pre TASR to uviedla hlavná hovorkyňa predsedníčky…

07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa rozhodol uvaliť sankcie na Medzinárodný trestný súd. Nemci ho kritizujú

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť sankcie na Medzinárodný trestný súd je chybou, vyhlásil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz

07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vyhodil majland za auto, ktoré „sa nedá ukradnúť“. O 60 hodín bolo preč!

8.2.2025 Redakcia Auto trendy . John z Veľkej Británie si splnil sen a kúpil luxusný Range Rover za 183-tisíc libier.…

08. 02. 2025 | 0 komentárov

Zisťovali sme, ktoré mimovládky na Slovensku platili predošlé americké vlády. Tipli by ste si práve tieto?

Trump zastavuje USAID, a my sme sa pozreli na zoznam slovenských firiem a združení, ktorým USA vlani poslalo nejaké tie „drobné“…

07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Stavebné riešenia, ktoré problémy neriešia, ale len vytvárajú, ako ich zdieľa tento účet na Instagrame

Stavebné riešenia, ktoré problémy neriešia, ale len vytvárajú, ako ich zdieľa tento účet na Instagrame: Dizajn nás obklopuje každý deň…

08. 02. 2025 | 0 komentárov

Ruské sily dobyli Toreck. Postúpili pri tom o 13 km do ukrajinskej obrany

Ruské sily pri obsadzovaní mesta Dzeržinsk, na Ukrajine známeho ako Toreck, postúpili o viac ako 13 kilometrov dovnútra ukrajinskej obrany,…

07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo v meste Dajr al-Balah Červenému krížu troch unesených izraelských rukojemníkov. Hamas za to od Izraela očakáva prepustenie 183 palestínskych väzňov v rámci dohody o prímerí v Pásme Gazy.

rukojemníci
Rodinní príslušníci uneseného izraelského rukojemníka Eliho Šarabiho, ktorého manželku a dve dcéry zabili pri útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na juhu Izraela zo 7. októbra 2023, reagujú na jeho prepustenie zo zajatia Hamasu v Tel Avive v sobotu 8. februára 2025 / Foto: TASR/AP-Ariel Schalit
10:53

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že svojmu predchodcovi Joeovi Bidenovi odoberá prístup k utajovaným informáciám.

10:52

V bankrote sa v januári ocitlo 22 podnikateľských subjektov, čo predstavuje medziročný rast o viac ako 22 percent. V medzimesačnom porovnaní s decembrom minulého roka ide naopak o 31-percentný pokles. Informovala o tom spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau.

10:51

Mzdy a pracovné podmienky sa od nového roka riadia už aj kolektívnymi zmluvami, ktoré majú predstavovať minimálny štandard odmeňovania pre firmy v danom sektore. Zmena nastala v prípade rozšírenia kolektívnych zmlúv aj na spoločnosti, ktoré neboli ich zmluvnými stranami. Ich rozšírenie na iné firmy je podľa právnika z advokátskej kancelárie Fairsquare Mariána Mészárosa snahou, ako pokryť v smernici o primeraných minimálnych mzdách v EÚ až 80 % pracovnoprávnych vzťahov kolektívnym vyjednávaním, pričom na Slovensku je to v súčasnosti len 25 %.

10:51

.

Čakajú nás veľké zmeny. Minister Ráž pre HS vysvetľuje, čo sa novým zákonom mení, ako sú na tom nájomné byty a ďalšie

Prečo stavebný zákon koalícii tak horel? Čo prinesie občanom? Komu pomôže Štátom podporované nájomné bývanie? Čo nám prinesú čínske investície?…

07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov

"Zmení povahu námornej vojny": Čína vyvinula unikátnu metódu na detekciu aj tých najtichších ponoriek

Čína, 8.februára 2025 -  Čínski experti vyvinuli metódu, ktorá umožňuje odhaliť aj tie najtichšie a najnenápadnejšie ponorky podľa magnetickej stopy,…

08. 02. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi dobyli Toreck

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Aktualizované 07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Trestné oznámenia na GP – ignorovali prezidentka pani Čaputová a bývalá vláda pána Ódora bezpečnostné hrozby SIS?

Tlačovú správu Martina Halása, člena Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, prinášame v plnom znení

07. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










TOP10: Vynálezy, vďaka ktorým je svet lepším miestom

Život môže byť oveľa jednoduchší a zariadia to tieto vynálezy. Od drobných nosných filtrov až po detské ponožky, ktoré monitorujú zdravie…

08. 02. 2025 | 0 komentárov

USAID finacoval opozičné média v Rusku a Bielorusku. Teraz znižujú stavy zamestnancov

Mnohé ruské a bieloruské opozičné médiá boli tiež financované prostredníctvom USAID, uviedol denník Financial Times

07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov