Bratislava 10. januára 2023 (HSP/Foto:TASR)
Aká bude nová riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS? Tá predošlá musela odísť za údajné zlyhanie, keď dopustila vysielanie Ficovho prejavu, táto nová má byť odborníčkou na etické kódexy pre médiá a sľubuje, že podobné zlyhanie nedopustí
RTVS má novú riaditeľku sekcie spravodajstva a publicistiky. Je ňou Anna Sámelová, ktorá predtým pôsobila na viacerých miestach, okrem iného aj v Slovenskom rozhlase a Rádiu Twist. Doterajšia riaditeľka Mária Hlucháňová sa na tom mieste dlho neohriala, bola vyhodená potom, ako si dovolila odvysielať hodinové vystúpenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica zo straníckeho snemu.
Sámelová po svojom nástupe do funkcie dala zaujímavý rozhovor denníku SME (prečítať si ho môžete tu), v ktorom odzneli niektoré naozaj zaujímavé tvrdenia (písali sme o tom tu).
V súvislosti s uverejnením Ficovho vystúpenia, kvôli ktorému bola Hlucháňová „odídená“, Sámelová uviedla, že ona vysielanie straníckych snemov v princípe nezavrhuje, ale podľa nej „nemôže ísť o program, ktorý si pripravila a nastajlovala politická strana so všetkým, čo k tomu patrí“.
„Som za to, aby sme do vysielania pozývali všetkých zvolených parlamentných politikov, ale nemôžeme im dovoliť rozprávať bludy, rozdeľovať národ konšpiráciami či neoverenými fantazmagóriami,“ povedala Sámelová. Kto má však rozhodnúť, čo sú bludy, konšpirácie a fantazmagórie? Podľa Sámelovej RTVS na to musí mať ľudí, ktorí to vedia.
K objektívnosti a nestrannosti novinárov Sámelová povedala aj toto: „Žurnalistika nemôže byť bez názoru. Byť nestranný predsa neznamená nemať názor, nemať hodnoty a nejaké neuprednostňovať.“
„Zákon ukladá médiám povinnosť prezentovať názorovú pluralitu, ale zároveň nám zakazuje uvádzať neoverené a nepravdivé informácie. Ak sa nám teda dostanú do vysielania nepravdivé informácie a nevedeli sme to, tak sa za to ospravedlníme a napravíme to. Ak sme vedeli, že sa také informácie môžu do vysielania dostať, musí byť v štúdiu niekto, kto je dostatočne zorientovaný v problematike, aby fundovane a na základe argumentov diskutoval s fabulátorom. Či už moderátor, alebo odborník, prípadne iný politik,“ uviedla. O téme oficiálnej „pravdy“ v médiách sme to podstatné napísali tu.
Skúsme si teda na základe týchto vyjadrení predstaviť, ako by mohlo po novom spravodajstvo a publicistika RTVS vyzerať: do vysielania môžu prísť aj ľudia s inými názormi, než sú tie oficiálne, schválené „odborníkmi“ RTVS, ale v takom prípade budú do debaty nasadení tí správni ľudia, ktorí ich argumentačne ošetria a verejnosti vysvetlia, ako to má byť správne. Teda môžeme sa tešiť, že aj naďalej sa RTVS bude starať o to, aby občania neboli vystavení nevhodným názorom. A to je skvelá správa, no nie?
Sámelová si tiež všimla to, čo trápi mnohých občanov: „Na Slovensku existuje politická aj občianska názorová polarizácia. Keď sa skončila éra mečiarizmu, mysleli sme si, že už to máme za sebou, ale opäť sa nám objavujú domácnosti, kde je spoločný nedeľný obed problémom. A toto všetko by mali verejnoprávne médiá upokojovať.“ Pravdupovediac, nevieme si celkom dobre predstaviť, akým spôsobom chce RTVS prostredníctvom obrazovky upokojovať rodinu, ktorá sa pri nedeľnom obede rozhádala o politike, keď jedna časť fandí dnešnej koalícii a druhá opozícii. Ale radi sa necháme prekvapiť.
Môže to byť zaujímavé o to viac, že Sámelová v uvedenom rozhovore tiež povedala: „Slovensko je krajina, kde je nízka politická kultúra a vysoký prah tolerovania vulgárností, nedobrých mravov…“
A práve nedobré mravy Sámelová v RTVS zrejme trpieť nebude, pretože sa dlhodobo venuje etickým otázkam, vyučovala ich na Filozofickej fakulte UK, je dokonca spoluautorkou etických kódexov v oblasti žurnalistiky.
Bola aj v komisii, ktorá pred časom vyberala nového generálneho riaditeľa RTVS, teda bola jednou z tých, ktorí vybrali do tejto funkcie Ľuboša Machaja. Je to jej dlhoročný známy, spolu zakladali napríklad Žurnál rádia Twist. Keby v tom niekto chcel vidieť konflikt záujmov, tak treba dodať, že ona na možný konflikt záujmov ostatných členov výberovej komisie vopred upozornila a im to nevadilo.
Machaj si ju neskôr zase vybral za riaditeľku sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS. Sámelová k tomu uviedla: „Keď mi Ľuboš Machaj ponúkol niekedy po lete miesto v spravodajstve RTVS, rovno som to odmietla. Povedala som mu, že to nejde kvôli RTVS a nemu. Rozprávalo by sa totiž o tom, že mal nastrčenú osobu v poradnej komisii a nikdy by sme nikoho nepresvedčili o opaku. Poškodilo by to jeho meno aj meno RTVS, hoci by som bola len podriadenou Márie Hlucháňovej. Pred Vianocami, keď sa na mňa Ľuboš Machaj obrátil opätovne, som sa už na to pozerala trochu inak. V situácii, v ktorej sa ocitol generálny riaditeľ a RTVS, najmä v kontexte zrušenia koncesií, je riaditeľ životne odkázaný na manažment, ktorému stopercentne dôveruje. Kde netreba veľa slov a roky spolupráce fungujú ako opora. Tá vzájomná dôvera, ktorú sme si za tridsať rokov spolupráce s Ľubošom Machajom vybudovali, je v čase ohrozenia finančnej, ekonomickej a tým aj obsahovej nezávislosti RTVS veľmi dôležitá. Preto som napokon súhlasila.“
Od nového roku teda máme v spravodajstve verejnoprávnej televízie a rozhlasu novú šéfku. Uvidíme čo od nej môžeme čakať. Dodajme ešte, že Ústava SR, hneď jej prvý článok hovorí: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Teda podľa Ústavy žiadny politický názor nemôže byť uznávaný ako jediný správny. Článok 26 potom hovorí: „Cenzúra sa zakazuje“.
Anne Sámelovej želáme v jej novej funkcii pri napĺňaní demokratickej verejnoprávnej podstaty tejto ustanovizne veľa šťastia a úspechov.
Ivan Lehotský