Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Merkur/WHO/Foto:Pixabay)
Stanfordský profesor John Ioannidis v jednej metaštúdii opätovne preskúmal úmrtnosť na Covid-19 – a to s ohromujúcim výsledkom. Je ochorenie spôsobené koronavírusom menej smrteľné, ako sa doteraz predpokladalo?
Znelo to ako dobrá správa a tá je aj vo výsledku novej metaštúdie Covid-19: Zdá sa, že choroba prebieha v menej prípadoch smrteľne, ako sa doteraz predpokladalo. Posolstvo autora je však tiež jasné: Jeho zistenia môžu byť pre politiku užitočné, ale treba ich posudzovať diferencovane.
Štúdia koronavírusu: Stanfordský profesor vyhodnocuje 61 štúdií z celého sveta
Autorom štúdie je John Ioannidis, jeden z momentálne najcitovanejších autorov vo vedeckom svete. Profesor medicíny a epidemiológie na Stanfordskej univerzite vyhodnotil 61 štúdií z celého sveta, ktoré zo vzoriek na testovanie protilátok vypočítali skutočnú mieru infikovaných v príslušnej populácii. Skúmali teda počet neohlásených prípadov koronavírusu. Ioannidis podrobil výsledky štatistickým korekciám a porovnal ich s oficiálnymi úmrtiami na Covid-19 v skúmaných oblastiach.
“Infection fatality rate of COVID-19 inferred from seroprevalence data”
John P A Ioannidis
Published today in the Bulletin of the WHOhttps://t.co/4dRoJF4MiK pic.twitter.com/nPnwi1YFc0
— METRICStanford (@METRICStanford) October 14, 2020
Metaštúdia o úmrtnosti na Covid-19 – hodnotila tiež štúdiu virológa Streecka
Skúmal tiež Heinsbergskú štúdiu bonnského virológa Hendrika Streecka. Tá z veľkej vzorky protilátok vypočítala, že do polovice apríla bolo infikovaných zrejme 15,5 percenta z viac ako 12 000 obyvateľov obce Gangelt – teda takmer 2 000 ľudí. Oficiálne bol počet infikovaných v obci v polovici augusta stále pod 500. V Gangelte, jednom z prvých nemeckých epicentier koróny, zomrelo do polovice apríla sedem ľudí. Z toho Ioannidis vypočítal spolu s počtom neohlásených prípadov zo Streeckovej štúdie mieru úmrtnosti 0,25 percenta, teda 2,5 úmrtí na 1 000 infikovaných ľudí.
Koronavírus: Celosvetovo zomrie jeden z 500 ľudí infikovaných koronavírusom
Štúdia z Gangeltu je teda mierne nad mediánom metaštúdie od Ioannidisa. Medián – to je 0,23 – je hodnota, ktorá rozdeľuje použité reprezentatívne vzorky na rovnako veľké polovice. 50 percent dosahuje nižšiu úmrtnosť, 50 percent vyššiu. Stredná hodnota preto naznačuje, že na celom svete zomiera o niečo viac ako jeden z 500 ľudí infikovaných koronavírusom. Najvyššia vypočítaná úmrtnosť 1,63 percenta pochádzala zo vzorky na dvoch miestach v americkom štáte Louisiana.
Najvyššia miera infikovaných na úrovni 58 percent bola v slume v Bombaji, kde bola úmrtnosť podpriemerná. Ioannidisov záver: Úmrtnosť na Covid-19 sa zdá byť nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Ioannidis porovnáva svoje čísla s mierou úmrtnosti 3,4 percenta vypočítanou v Číne zo začiatku pandémie. V tom čase sa verilo, že sotva existujú neobjavené prípady so slabými príznakmi, a teda že tam nie je vysoký počet neohlásených prípadov. Dokonca aj o niečo neskôr vypočítané úmrtnosti jedného percenta celosvetovo neboli dosiahnuté. Vlastnú globálnu hodnotu však Ioannidis neuviedol.
Covid-19: Úmrtnosť závisí od rôznych faktorov – a značne sa líši
Druhé zistenie: Úmrtnosť sa v jednotlivých krajinách, mestách a niekedy dokonca aj medzi štvrťami značne líši – a to v závislosti od podielu starých ľudí v populácii, kvality systému zdravotnej starostlivosti, hustoty obyvateľstva a ohnísk infekcie, ako sú napríklad plné dopravné prostriedky.
Nedávna americká metaštúdia zistila pre USA hodnotu úmrtnosti 0,8 percenta. Nemecký virológ Christian Drosten považuje pre Nemecko za realistickú hodnotu na základe čosi staršieho obyvateľstva hodnotu úmrtnosti okolo jedného percenta alebo dokonca tesne nad jedným percentom.
Štúdia o úmrtnosti na koronavírus – V čom vidí Ioannidis prínos
Ioannidis vidí hlavný prínos štúdie v zdôrazňovaní regionálnych rozdielov. Ich poznanie je dôležité, pokiaľ ide o stanovenie opatrení, ktoré môžu eventuálne zvýšiť úmrtnosť v iných oblastiach. Ioannidis už na začiatku varoval pred negatívnymi dôsledkami, ako je napríklad rast počtu samovrážd s rastúcou nezamestnanosťou.