Bratislava 4. mája 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Aktualizované 5. mája 2023 9:49
Historická publikácia približuje čitateľom neľahké osudy a utrpenie obyčajných slovenských vojakov, ktorí sa dostali krútňavy dejín v hektickom období rokov 1945 – 45, kedy 2. svetová vojna spela ku koncu, ale vtedy utrpelo Slovensko najväčšie ľudské i materiálne straty a stalo sa kolbišťom zápasu medzi svetovými veľmocami a osud jednotlivcov, bol tým posledným, čo by veľmoci zaujímalo
Už počas prvej svetovej vojny sa dostalo niekoľko tisíc Slovákov v rakúsko – uhorských uniformách do ruského alebo talianskeho zajatia a na Slovensku boli počas vojny umiestňovaní zajatci nepriateľskej strany, spravidla Rusi či Srbi a niektorí z nich tu zostali natrvalo. Po vypuknutí povstania 29. augusta 1944 sa postavenie Slovenska výrazne skomplikovalo. V zajateckých, koncentračných, zaisťovacích, internačných, či pracovných táboroch a väzeniach pod kontrolou Nemecka sa kvôli účasti v SNP, odboji, či pre podozrenie z účasti v ňom ocitlo v rokoch 1944 -45 asi 30 tisíc občanov Slovenskej republiky. Z nich sa asi 20 tisíc nachádzalo v zajateckých alebo zajatecko – pracovných táboroch. Asi 4500 zajatých osôb bolo ponechaných na území SR. Asi 20 tisíc slovenských mužov bolo v umiestnených v 31 táboroch umiestnených na území dnešného Nemecka, Rakúska, či Poľska. Niektoré spomienky napísané zajatými slovenskými dôstojníkmi, boli už v minulosti vydané knižne, alebo v časopisoch. Táto nová publikácia zachytáva príbehy zajatých 12 radových vojakov, alebo poddôstojníkov a jedného nevojaka. Niektorí ich napísali a ich rukopisná podoba sa nám zachovala do súčasnosti, niektorí ich napísali na sklonku života, niektoré boli zachytené na magnetofónovú pásku, resp. na DVD, jeden vyšiel v obecnom časopise, niektoré získal autor pri svojom výskume. Sú to autentické svedectvá dnes už nežijúcich ľudí, ktoré vydali o ťažkých situáciách, kedy sa im jednalo o život a prežili len vďaka pevnému zdraviu, vytrvalosti, silnej odvahe prekonávať všetky prekážky, ako hlad, nedostatok hygieny, únavu, choroby, zranenia, ploštice… a niekedy aj šťastiu, že niektorí dozorcovia aj privreli oči a neboli horlivými vykonávateľmi nariadení a rozkazov. Niekedy zachytávajú aj osudy svojich spolubojovníkov a krajanov, ktorí to šťastie vrátiť sa z bojísk do svojich domovov nemali.
V úvode je štúdia zostavovateľa Dr. Martina Lacka, Slováci v nemeckých zajateckých táboroch 1944 -1945, v ktorej približuje problematiku zajatcov a približuje už aj publikované spomienky v minulosti a uvádza k čitateľa k spomienkam zajatcov Filipa Adama, Jána Bednára, Štefana Búriho, Františka Ďuráka, Štefana Fuknu, Františka Paulecha, Michala Potočka, Jozefa Považského, Jozefa Rešetku, Štefana Struhárika, Jozefa Sucháňa,Stefana Szaba, Antona Školníka a Štefana Wolfa, popisuje aj spôsob ich získania. V závere je zoznam skratiek a v prílohe niekoľko farebných aj čiernobielych fotografií zajateckých štítkov, dokumentov, zápiskov, aj zajatca Jána Potočka z Modrovky.
Kniha má 182 strán, je vo formáte A5, brožovaná, s modrou obálkou a na prednej strane je Zajatecký štítok Antona Kolníka /1917/ Hrachovište, ktorý poskytol Dr. Titus Kolník.