Oslo 26. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)
Reportér nórskej televíznej spoločnosti NRK v Rusku Jan Espen Kruse sa nechal zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V. Následne porozprával o svojich skúsenostiach. Uviedol, že v registri jednej z polikliník mu povedali, že očkovaný môže byť iba občan Ruskej federácie. V zdravotníckom zariadení mu oznámili, že je nutná registrácia v štátnej zdravotnej službe
Dňa 18. januára Rusko začalo plošné očkovanie proti koronavírusu. Podľa novinára sa to však netýka cudzincov, a to ani tých, ktorí trvale pracujú v Rusku.
V jednej z televíznych reportáží však Kruse uvidel reláciu o vakcíne – teraz je možné nechať sa očkovať v nákupných centrách bez predchádzajúceho objednania.
“Keď reportér povedal, že podstatný pre očkovanie je pas a krajina nie je dôležitá, vyskočil som z kresla. Nasledujúci deň sme si s fotografom Jurijom sadli k tomu, aby sme preskúmali zábery z reportáže s cieľom zistiť, kde sa toto centrum nachádza,” vysvetlil korešpondent. Jeho kolega povedal, že vie, kde je toto nákupné centrum.
.
Keď tam prišli, stálo v rade desať ľudí. Bolo nutné vyplniť dotazník s údajmi a poskytnúť informácie o chronických ochoreniach a liekoch, ktoré človek užíva. Potom lekár zmeral korešpondentovi teplotu a tlak a nechal ho počkať na injekciu.
Kruse vysvetlil, že sa chcel nechať očkovať v Nórsku, ale jeho manželka, lekárka z Minska, povedala, že Rusko a celý bývalý Sovietsky zväz majú s vývojom a výrobou vakcín bohaté skúsenosti. Poradila svojmu manželovi, aby sa nechal zaočkovať prípravkom Sputnik V, akonáhle sa objaví takáto možnosť.
Korešpondent tiež uviedol, že údajov o vakcíne začalo byť stále viac a západní odborníci začali uprednostňovať ruský prípravok. Po návrate do Ruska po vianočných sviatkoch sa preto novinár rozhodol nechať sa zaočkovať.
Dávka Sputnika V sú rozdielne
Pripomenul, že vakcína Sputnik V sa skladá z dvoch dávok, ktoré musia byť podané v intervale troch týždňov.
“Sú rôzne a tým sa ruská vakcína líši od západných, kde sú obe injekcie rovnaké. Druhá injekcia Sputnika zvyšuje účinok tej prvej,” povedal.
Potom, čo ho zavolali do vakcinačnej miestnosti, vybrali ampulku z mrazničky – (vakcína je skladovaná pri mínus 35 stupňoch) a potom ju zohriali na izbovú teplotu.
Potom zdravotná sestra naplnila injekčnú striekačku vakcínou a dala mu injekciu.
“Nič som necítil,“ zdôraznil Kruse.
Odporučili mu, aby si miesto vpichu nenamočil ani nepoškriabal, v deň očkovania nešportoval a tri dni nepil alkohol.
Spravodajca musel stráviť ešte pol hodiny v lekárskej ordinácii, aby sa ubezpečil, že nedošlo k žiadnej alergickej reakcii. Na druhé očkovanie musí prísť o tri týždne. Dostal tiež osvedčenie o očkovaní a žena z registra mu slávnostne zablahoželala.
“V istom zmysle som dokonca cítil národnú hrdosť na Rusko a jeho úspechy v oblasti očkovania. A na to, že Rusi sú dokonca ochotní sa podeliť s cudzincom z krajiny, kde je očkovanie zatiaľ pomalšie,” povedal na záver.
Aj korešpondent z The New York Times sa nechal zaočkovať ruskou vakcínou
Už predtým zverejnili, že korešpondent The New York Times Andrew Kramer sa tiež nechal zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V. Študoval priebeh pokusov s preparátom a presvedčil sa o jeho bezpečnosti. Kramer upozornil na presnú organizáciu očkovania. Navyše nemal žiadne vedľajšie účinky.
Sam Fazel, novinár agentúry Bloomberg, uviedol dôvody, prečo možno vakcíne Sputnik V dôverovať. Upozornil na skutočnosť, že Rusko je s vakcínou jedným z piatich výrobcov liečiv z hľadiska počtu dávok, na ktoré boli podpísané zmluvy o predbežnej objednávke. Vakcína tiež prešla klinickými skúškami fázy III a je vysoko účinná.
Okrem toho nebol zaznamenaný ani jeden prípad závažného ochorenia. Fazel tiež pripomenul ruskú spoluprácu s AstraZeneca na vytvorenie kombinovanej vakcíny jednej zo zložiek prípravku Sputnik V a zložky prípravku anglo–švédskej spoločnosti.
Sputnik V zaregistrovali v auguste minulého roka. Vakcínu proti koronavírusu vyvinul Gamalej ústav v spolupráci s RFPI na základe dobre preštudovaných ľudských adenovírusových vektorov.