Praha 16. mája 2018 (HSP/Foto:Screenshot Blesk.cz)
Server Blesk.cz prináša bližšie informácie o ďalšom alarmujúcom prípade nórskej sociálky Barnevernet, ktorá na základe pochybných podozrení odobrala maloleté dieťa mladému polo-slovenskému páru. O prípade prehovorila stará mame odobratého dievčaťa, ktorá si myslí, že nórski sociálni pracovníci nedodržiavajú zákony vlastnej krajiny.
Ku odobratiu maloletej Maxine došlo v Nórsku približne pred troma rokmi. Dôchodkyňa Janka Ladická, ktorá je starou mam odobratej Maxine objasnila českým médiám, ako celý proces prebiehal. Jej nevesta sa dostala do pozornosti sociálky, pretože sama vyrastala v detskom domove a u pestúnov, čím bola podľa Nórov riziková pri výchove dieťaťa. Navyše, mladá žena je sluchovo postihnutá, čo takisto zhoršilo jej status v očiach Barnevernet.
Ladická opisuje ako mladú rodinu jej syna začali nórske úrady vyšetrovať, miestami až šikanovať. Sociálni pracovníci sa v dome rodiny objavovali neohlásene, často aj neskoro večer či v noci. Rodičia museli pred ich očami a kamerami dieťa opakovane prebaľovať a dojčiť.
Celý prípad nakoniec úrady uzavreli tým, že malú Maxine odobrali. Ako hlavný dôvod v správe uviedli, že rodičia mali s dievčatkom nedostatočný očný kontakt.
Mladá rodina sa s Barnevernet doteraz súdi. I keď uspela už v dvoch súdnych konaniach, nórska sociálka im dievčatko napriek tomu nevrátila. Babička Janka svoju vnučku videla naposledy, keď bola malé bábätko. Rodičia dieťaťa sa s dcérkou môžu stretávať len trikrát za rok.
“Nórska sociálka nedodržiava zákony svojej krajiny. Zistila som, že ak chce sociálka dieťa odobrať a jeden z rodičov je cudzinec, musí si zistiť, či v krajine, z ktorej pochádza, má ďalšie rodinu, ktorá je ochotná sa o dieťa postarať,” povedala pre Blesk Ladická, ktorá na to niekoľkokrát na súde upozornila, ponúkala, že sa o Maxine postará. Ale sociálka a ani súd jej pripomienky nebrali do úvahy.
Jej syn a jeho partnerka naďalej ostávajú v Nórsku kvôli malej Maxine a ak by vycestovali na Slovensko, sociálka by to mohla použiť ako argument, že sa o dcéru nezaujímajú. “Oni ani nemôžu mať ďalšie deti, pretože každé dieťa by im znovu odobrali,” hovorí smutná babička, ktorá upozorňuje na to, že takýto prípad sa môže stať komukoľvek. “Je to diskriminácia cudzincov aj sluchovo postihnutých. Navyše som zistila, že toto sa nedeje len v Nórsku, ale aj vo Veľkej Británii a v ďalších krajinách Európy. Zmiešané páry sú pre sociálku ľahká korisť,” podotýka Ladická.