Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
Nominálny dôchodok stúpol, reálny však klesol. V minulom roku zomrelo o 50 tisíc dôchodcov viac, než v roku 2018. Štatistický úrad vykazuje pol milióna dôchodcov, ktorí žijú pod hranicou chudoby, hoci informácie, ktoré počúvame od vlády sú iné. Zo štatistík vyplýva, že v minulom roku zomrelo približne dvojnásobne viac dôchodcov, než v roku 2018, zaznelo na dnešnej tlačovej konferencii Jednoty dôchodcov na Slovensku. Na tlačovej konferencii bolo vidieť len TASR a RTVS, pritom tam zazneli mimoriadne závažné informácie. Dôchodcovia sú definitívne mimo záujmu médií i politikov
Na Slovensku chýba 400 ambulantných lekárov, veľká časť lekárov je tesne pred dôchodkovým vekom, či po ňom. V posledných rokoch došlo u nás k masívnej profesnej emigrácii. Vládna finančná pomoc pre ambulancie je pripravená len pre asi 170. Pomoc ambulanciám v energiách bola sľúbená k januáru tohto roku, dosiaľ nedorazila, dokonca nie je ešte ani pripravená vyhláška. Všetky skutočnosti smerujú k tomu, že slovenské zdravotníctvo speje k spoluúhradám pacientov. Ľudsky vyjadrené, u lekára budeme platiť. Na ministerstve zdravotníctva sú štyria štátni tajomníci, z toho je jediný lekár, aj to patológ, ktorý neprichádza do styku so živými pacientmi.
Dôchodcov sa to týka najviac, nielen preto, že je to najchorobnejšia generácia, ale aj preto, že v blízkej budúcnosti sa mnohí z nich budú rozhodovať medzi návštevou lekára a nákupom potravín, čo sa už v súčasnosti začína diať! Ak toto nie je zásadné zlyhanie vlády, potom je ťažké určiť kritérium, ktoré prinúti prezidentku, aby zasiahla. Je pravdepodobné, že situácia v zdravotníctve sa bude naďalej zhoršovať nebývalým tempom najmenej do vo volieb.