Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:wikimedia)
Keď bývalý premiér Vladimír Mečiar v roku 1998 slávnostne otvoril spustenie prvého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce (JEMO), určite v tej dobe netušil, že dokončenie tretieho bloku jadrovej elektrárne a jeho uvedenie do prevádzky sa udeje až v roku 2023. V. Mečiar totiž už pred viac ako 20 rokmi hovoril o nutnosti dostavby tretieho a štvrtého bloku z dôvodu energetickej sebestačnosti Slovenska. V roku 1998 bol 3. a 4. blok jadrovej elektrárne vybudovaný na 40%. V energetickej koncepcii Mečiarovej vlády pre dokončenie dvoch posledných blokov (JEMO) figuroval rok 2005. Slováci sa predsa len nakoniec dočkali a elektrárne 31. januára 2023 prifázovali k sieti tretí blok. Predraženú výstavbu blokov však už od roku 2015 vyšetruje NAKA
„V utorok 31. januára o 22:57 sme prifázovali k sieti prvý z dvoch turbogenerátorov tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Tento dôležitý míľnik elektráreň dosiahla necelé tri týždne po tom, ako 13. januára vydal Úrad jadrového dozoru SR súhlas na začatie energetického spúšťania,” uviedli Slovenské elektrárne.
Podľa predsedu predstavenstva Slovenských elektrární B. Strýčeka, tretí blok už začal premieňať tepelnú energiu, uvoľnenú v reaktore, na elektrinu, čo napomôže napĺňať dohodu s vládou, v ktorej sa Slovenské elektrárne zaviazali dodávať lacnú elektrinu pre domácnosti za cenu 61,2 eura za megawatthodinu: „Čo predstavuje bezprecedentne nízku cenu elektriny pre domácnosti v rámci EÚ”.
Nový blok sa bude spolupodieľať na energetickej stabilite a prispeje aj k záväzku znižovať emisie skleníkových plynov. Na Slovenské elektrárne však ešte čaká druhá fáza tzv. energetického spúšťania. Tretí blok sa ešte musí otestovať na rôznych výkonových úrovniach od 35 do sto percent, keďže testy zatiaľ prebehli iba na výkonových hladinách do 20 %.
„Nasledujúce týždne bude nový blok dodávať elektrinu do siete ešte s krátkodobými plánovanými odstaveniami, podľa harmonogramu uvádzania nového bloku do prevádzky,” ozrejmil riaditeľ Atómových elektrární Mochovce Martin Mráz.
Približne 70 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku pochádza zo Slovenských elektrární. Výkon jedného nového bloku AE Mochovce bude 471 MWe (v budúcnosti až do 535 MW) a jeden reaktor tak pokryje 13 % spotreby elektriny na Slovensku. V porovnaní s elektrárňami na fosílne palivá nové mochovské bloky každý rok zabránia vypusteniu najmenej 5 mil. ton emisií CO2 do ovzdušia. Teda asi toľko, ako keby z našich ciest zmizli dva milióny áut.
V čase energetickej krízy je spustenie tretieho bloku AE Mochovce určite dobrá správa. Mochovce spustili svoj prvý blok za éry V. Mečiara. Na dokončení 1. bloku JEMO sa podieľali ruské, české, nemecké a francúzske firmy a jeho výstavba si vyžiadala 41 miliárd slovenských korún. Po dokončení druhého bloku však začala dostavba ďalších dvoch blokov viaznuť. Oproti štandardným piatim až siedmim rokom výstavby sa projekt natiahol na dvojnásobok čistého času. Problémom bolo aj dvojnásobné predraženie výstavby tretieho a štvrtého bloku oproti pôvodným plánom. Ak náklady na dostavbu prvých dvoch blokov Mochoviec dosiahli v prepočte 1,9 miliardy eur a predražené boli maximálne do 20 percent, pri dostavbe ďalších dvoch blokov už bola miera predraženia 120% (6,2 miliardy eur oproti pôvodnému rozpočtu 2,8 miliardy). Časový sklz i predraženie dostavby blokov, ktorú realizoval taliansky investor Enel vysvetľoval Peter Liška, podpredseda predstavenstva Výskumného ústavu jadrový elektrární (VÚJE): „Ľudia, ktorí prevádzkujú zariadenia majú zrazu začať stavať. Nemali skúsenosti s výstavbou. V minulosti sa takéto stavby robili cez generálneho dodávateľa, tu to však zastrešoval investor. Ten nemal dostatok kvalifikovaných a skúsených ľudí.”
Taliansky Enel vstúpil do Slovenských elektrární ako investor v roku 2005 za Dzurindovej vlády a odkúpil vyše 60% podiel SE. Dokončenie tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce malo byť zrealizované v priebehu štyroch rokov, nakoniec to trvalo 14 rokov. R. Fico sa ešte v roku 2014 pokúšal o odkúpenie akcií od talianskeho Enelu opätovne do vlastníctva štátu.
“Sme pripravení výrazne zvýšiť štátny podiel v Slovenských elektrárňach,” uviedol vtedy Robert Fico pre talianske médiá.
Prvá kontrola Najvyššieho kontrolného úradu sa udiala v roku 2014. Polícia a prokuratúra predražený projekt vyšetruje od roku 2015. Špecializovaný tím NAKA v roku 2020 obvinil desať osôb, pričom sa nevylučuje, že ďalšie obvinenia ešte môžu prísť. Medzi obvinenými sú aj dvaja talianski manažéri. Privatizácia strategických podnikov, ktorá sa udiala za čias Dzurindovej vlády ostáva dodnes diskutovanou témou a ešte aj dnes je zahalená rúškom kauzy Gorila.