Nitra 17. júna 2019 (HSP/Nitra/Foto: MsÚ Nitra)
Mesto Nitra je hlavným usporiadateľom festivalu duchovnej hudby, ktorého 29. ročník otvoril svoje brány včera pre všetkých milovníkov klasickej hudby v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre. Festival sa koná pod záštitou primátora mesta Nitry Mareka Hattasa
Včerajší otvárací ponúkol poslucháčom diela Wolfganga Amadea Mozarta, Pietra Mascagniho, Antonia Vivaldiho a Missu in C pre sóla, zbor, organ a sláčiky Alexandra Albrechta v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, mladého nadaného 11-ročného huslistu Tea Gertlera; Speváckeho zboru Lúčnica s organovým sprievodom Mareka Štrbáka pod umeleckou taktovkou čestného šéfdirigenta ŠKO Žilina Leoša Svárovského.
Účinkujúcimi z Českej republiky boli: Gustav Mahler Philharmonic string quartet v zložení Ján Vindiš a Barbara Tolarová – husle; Leoš Černý – viola a Anežka Kavalírová – violončelo.
Na koncerte vo štvrtok, 20. júna, uvedú diela Josefa Suka, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna a Arvo Pärta. V nedeľu, 23. júna, uvedie Komorný orchester ZOE spolu so Zvonkohrou Košariská program modernej duchovnej hudby. Zvonkohra Košariská je originálny súbor, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorý sa venuje hre na nástroje „handbells“. V ich programe zaznie o. i. na Slovensku po prvýkrát na originálnych nástrojoch interpretované dielo Johna Tavenera: The Last Sleep of Virgin pre zvonkohru a sláčikové kvarteto.
V podaní hudobného zoskupenia TRIO BEL CANTO z Brna odznejú skladby skladateľov z obdobia baroka a klasicizmu vo štvrtok, 27. júna. Kombinácia spevu (Aneta Podracká Bendová – soprán), flauty Mariia Mikhailova) a gitary (Libor Janeček) poskytuje delikátny, ušľachtilý zvuk a jemnú dynamiku.
V nedeľu, 30. júna, komorný barokový súbor MUSICA POETICA, ktorý hrá na kópiách dobových nástrojov a interpretuje starú hudbu, uvedie vo svojom programe diela Georga Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Joachima Quantza a ďalších. Súbor v rámci svojho dlhodobého koncertného cyklu Baroko v európskych krajinách naštudoval hudbu a poéziu 8 európskych národov.
Slovenské žalmy z Bojnej, dielo z pera hudobníka, skladateľa Ľuba Horňáka (skupina Elán), ktoré otextoval Marián Brezáni, odznejú na záver festivalu v predvečer sviatku sv. Cyrila a Metoda 4. júla. Textová zložka pozostáva z troch jazykov, ktoré sa striedajú. Zbor pod vedením Adriána Kokoša spieva po latinsky a starosloviensky, sólisti väčšinou spievajú v slovenčine. Celý projekt sa skladá z deviatich skladieb. Sedem z nich je viazaných priamo na plakety, dve: prvá a posledná sú viazané na starobylý zvon, ktorý sa našiel v Bojnej.
Otokar Klein – tenor; Dušan Jarjabek – barytón; Sisa Lelkes-Sklovská – mezzosoprán; Marek Konček – sólo husle – toto obsadenie sľubuje neopakovateľný zážitok, aký priniesli umelci i do Vatikánu v roku 2017.
Tohtoročný festival Musica sacra sa koná vďaka finančnej podpore Mesta Nitry, spoluusporiadateľskému podielu Rehole Piaristov na Slovensku, ako i podpore všetkých mediálnych partnerov. Vstup na koncerty je voľný.