Nitra 18. marca (TASR) – Vzťahom a spoluprácou umenia a vedy i úlohou umelcov a vedcov v spoločných projektoch sa bude zaoberať výstava Tretia kultúra v Bunkri Nitrianskej galérie. Ako hovorí kurátorka výstavy Martina Ivičič, umenie a veda sú v súčasnosti vzájomne prepojené obory. "S rozšírením technológií a v dôsledku popularizácie vedy dochádza na poli humanitných a prírodných vied k vzniku fenoménu takzvanej tretej kultúry.
Ide o vznik novej vedeckej kultúry, v ktorej populárni vedci a umelci s vedeckým pozadím komunikujú priamo s publikom. Tretia kultúra je pop-kultúra založená na biotechnológii, ktorá sa šíri aj prostredníctvom bioartových diel," vysvetľuje Ivičič.
Výstava v Bunkri Nitrianskej galérie minimalistickým spôsobom odkazuje na dôležité míľniky vedúce k vzniku bioartu. Pripomína počin prvého genetika Gregora Mendela, ktorý ako opát v brnianskom kláštore uskutočnil svoje prvé genetické pokusy, keď skúmal pravidlá dedenia pri krížení hybridov hrachu. "Myš, ktorej vedci implantovali na chrbát chrupavku z hovädzích buniek v tvare ľudského ucha, akoby odštartovala masívny nástup využívania biotechnológií aj na umelecké účely. Znázorňuje ju 3D print, ktorého autorom je mladý umelec Michal Marenčík z viedenskej Universität für angewandte Kunst. Zoči-voči tejto umelej myši groteskne stojí živá myš pôsobiaca priam existencialisticky v takejto obskúrnej inštalácii," hovorí Ivičič. Inštaláciu dopĺňajú dva krátke videozáznamy, ktoré sú ukážkou dvoch odlišných prístupov k reflexii biotechnológií. Julia Reodica vytvára pomocou kultivácie buniek svojho vlastného tela nové skulptúry, Verena Kaminiarz zasa naopak zasahuje do života pásomnice. Výstava Tretia kultúra bude sprístupnená 21. marca a potrvá do 5. mája.