Dakar 8. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:WCS Twitter)
Ochrancovia prírody zaznamenali v horách Mbe v Nigérii prvé snímky skupiny vzácnych a kriticky ohrozených goríl nigérijských (Gorilla gorilla diehli) s mláďatami. Fotografie sú dôkazom, že tieto ľudoopy, o ktorých sa svojho času myslelo, že vyhynuli, sa množia
Snímky goríl zachytili fotopasce organizácie Wildlife Conservation Society (WCS) ešte v máji a minulý mesiac sa ochranárom podarilo získať viac farebných snímok.
Gorily nigérijské, ktoré sú poddruhom gorily západnej (Gorilla gorilla), žijú v hornatom regióne v pohraničí Nigérie a Kamerunu. Podľa WCS bolo svojho času známych okolo 300 živých jedincov – približne 100 v Nigérii a zhruba 200 v Kamerune. V komunitnom lese Mbe Mountains žije asi tretina nigérijskej populácie goríl nigérijských.
Odborníci nevedia, koľko goríl nigérijských žije v horskej skupine a istý čas sa usilujú ich sledovať. V roku 2012 nasadili približne 50 fotoaparátov, ktoré viackrát nasnímali gorily v kamerunskej rezervácii Kaqwene, komunitnom lese Mbe Mountains a rezervácii Afi Mountain. Gorily nigérijské je ale veľmi náročné odfotiť spolu a dosiaľ neexistovali fotografie s viacerými mláďatami.
Gorily nigérijské desaťročia ohrozuje lov a strata prirodzeného prostredia. Podľa šéfa WCS v Nigérii Andrewa Dunna sa dokonca svojho času považovali za vyhynuté. Znovu ich “objavili” koncom 80. rokov. S WCS pri ich ochrane od polovice 90. rokov spolupracuje aliancia deviatich miestnych komunít, Združenie na ochranu hôr Mbe, a odvtedy nezaznamenali žiadne úmrtia. Dunn priblížil, že z okolitých komunít najali tím zhruba 16 “eko-strážcov”, ktorí hliadkujú a chránia gorily a iné voľne žijúce zvieratá.
Hoci sa gorily môžu tešiť podpore a snahám o ochranu zo strany miestnych komunít, stále im hrozí nebezpečenstvo. Okrem lovu a odlesňovania pre poľnohospodárske účely to môžu byť napríklad choroby, no aj konflikt a nestabilita v Kamerune.