V súčasnosti sa vo viacerých krajinách sveta stále praktizuje ženská obriezka. Len v Európe žije približne pol milióna žien a dievčat, ktoré trpia fyzickými a psychologickými následkami tohto barbarstva. Preto bol 6. február vyhlásený za Medzinárodný deň nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov. Aj Európsky parlament už dlhé roky bojuje za práva žien. Preto berie vážne problematiku ženskej obriezky.
Za mrzačenie ženských pohlavných orgánov sa považujú všetky úmyselné úkony, ktoré vedú k zmenám alebo poškodeniu genitálií, a to bez akýchkoľvek zdravotných dôvodov. Veľká väčšina týchto zákrokov sa vykonáva na dievčatách vo veku do 15 rokov. Ženská obriezka sa robí buď z kultúrnych, náboženských alebo sociálnych dôvodov a pre ženy a dievčatá nemá žiadne zdravotné prínosy.
Svetová zdravotná organizácia uvádza, že vo svete žije približne 140 miliónov žien alebo dievčat, ktorých pohlavné orgány boli zmrzačené. Najmä v Afrike a na Blízkom východe. Európsky parlament vo svojom uznesení z roku 2012 uvádza, že v Európe žije minimálne pol milióna takto dokaličených žien a dievčat a približne 180 000 hrozí riziko obriezky počas pobytu v krajine, kde sa tieto praktiky stále vykonávajú.
Jednotlivé členské štáty EÚ sa už dávnejšie pokúšali bojovať proti týmto praktikám. Keď koncom júna 2012 nemecký súd rozhodol o tom, že obriezka malých chlapcov z náboženských dôvodov je ublížením na zdraví, moslimovia a židia sa vzbúrili – a nielen v Nemecku, kde sa dve náboženské komunity spojili, aby bojovali za svoj cieľ spolu.
Džihádistickí radikáli z Islamského štátu vyhláseného na severe Iraku vlani v júli nariadili, aby sa všetky dievčatá a ženy vo veku od 11 do 46 rokov podrobili obriezke. Informovala o tom tlačová služba OSN. V Európe podobný radikalizmus zatiaľ nehrozí, ale aj tu sa dejú „veľmi čudné veci“…
UNICEF síce konštatuje, že počet obriezok vo všeobecnosti klesá, ale pripomína, že v niektorých krajinách Afriky a Blízkeho východu ide o všeobecne rozšírený jav. Upozorňuje, že k ženským obriezkam dochádza aj v komunitách imigrantov v Európskej únii. K ženskej obriezke sa nedávno vyjadrili aj najvplyvnejší moslimskí a koptskí hodnostári, ktorú túto prax jednoznačne odmietli ako škodlivú a protirečiacu učeniu svojich náboženstiev.
Vo februári na plenárnom zasadnutí poslanci Europarlamentu so zástupcami Komisie rokovali o tom, ako podporiť členské štáty pri presadzované legislatívy zakazujúcej ženskú obriezku. Preberali aj financovanie tohto boja, ochranu žiadateliek o azyl a prevenciu násilia na ženách a dievčatách vo všeobecnosti.
Vo všeobecnosti v únii rastie počet členských štátov, ktoré zlepšujú svoje právne a politické rámce v tejto otázke. Vo Fínsku, Taliansku a Portugalsku sa v súčasnosti vykonávajú národné akčné plány zamerané na boj proti ženskej obriezke, zatiaľ čo v Belgicku, Chorvátsku, Francúzsku, Slovensku, Španielsku, Veľkej Británii a Írsku sa pripravujú opatrenia na vytvorenie národných akčných plánov a osvetové iniciatívy.
Keďže mužská, ale aj ženská obriezka je dlhoročnou tradíciou nielen v arabskom, ale aj v židovskom svete, oponenti sú aj v Izraeli. Napríklad, začiatkom októbra 2013 Izrael odsúdil rezolúciu Rady Európy, ktorá vyzvala členské štáty EÚ, aby zakázali obriezky chlapcov i dievčat. Súčasne za vyslovil za zrušenie rezolúcie ako takej, lebo údajne môže vyvolávať náboženskú nenávisť.
Vtedy izraelské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom komuniké zdôraznilo, že obriezka chlapcov je dávnou tradíciou, ktorú majú židia a moslimovia spoločnú. „Akékoľvek porovnávanie tejto tradície a trestuhodným a barbarským kaličením ženských genitálií možno v lepšom prípade považovať za veľkú nevedomosť, v horšom za hanobenie a prejav protináboženskej nenávisti,“ ostro reagovalo izraelské ministerstvo.
Rezolúcia schválená Parlamentným zhromaždením Rady Európy označila rituálnu obriezku za narušenie fyzickej integrity detí. Vyzvala preto členské štáty EÚ na začatie verejnej diskusie a dosiahnutie širokého konsenzu o ochrane práv detí pred porušovaním ich fyzickej integrity, a to v súlade s ľudskými právami.
Na druhej strane predseda Konferencie európskych rabínov Pinchas Goldschmidt vyhlásil, že vojna proti obriezkam a rituálnej porážke zvierat v Európe predstavuje nový antisemitizms a je porušením náboženských slobôd, ku ktorým sa všetky krajiny EÚ hlásia. Upozornil, že rezolúcia síce nie je záväzná, ale, ako podčiarkol, „povzbudzuje temné sily, ktoré by chceli vidieť Európu bez Židov…“
O čom je vlastne ten spor? Obriezka u chlapcov spočíva v chirurgickom odstránení predkožky. Vykonáva sa z náboženských, ako aj hygienických a zdravotných dôvodov zvyčajne na ôsmy deň života novorodených chlapčekov. Nevykonanie rituálu obriezky sa v židovskej komunite považuje za ťažké previnenie a má za následok vylúčenie zo spoločenstva s Bohom.
Pri ženskej obriezke ide o amputáciu niektorých častí vonkajších pohlavných orgánov a vykonáva sa predovšetkým v afrických krajinách a na Blízkom východe. Dochádza pritom k nezvratnému poškodeniu zdravia. Medzi okamžité dôsledky patria ťažké krvácanie a problémy s močením, neskôr sa môžu vyvinúť cysty, infekcie, neplodnosť. Zvyšuje sa tiež pravdepodobnosť komplikácií pri pôrode a rizika, že sa dieťa narodí mŕtve.
Brusel sa preto snaží aktivizovať svoju činnosť, aby zabránil tejto rozporuplnej tradícii. Pokračuje v boji proti obriezke ako chlapcov, tak aj dievčat. Zatiaľ sa mu v tomto boji príliš nedarí, ale v Bruseli veria, že onedlho prídu aj lepšie časy. Nechajme sa prekvapiť…
Eugen Rusnák