Do Čierneho mora už uniklo približne 3000 ton vykurovacieho oleja z dvoch ropných tankerov, ktoré sa počas uplynulého víkendu potopili v Kerčskom prielive.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na sociálnej sieti X reagoval v stredu popoludní na ukrajinského prezidenta. Volodymyr Zelenský vyhlásil, že Orbán nemá vplyv na ruského prezidenta Vladimira Putina, a že nepotrebuje sprostredkovanie maďarského premiéra. “Nebudeme reagovať na žiadnu provokáciu,” odkázal Orbán. “Na stole je návrh prímeria. Buď to akceptujú, alebo nie,” dodal stroho premiér.
17:04
Nasledujúci rok prinesie viaceré úpravy v zákone o dani z pridanej hodnoty (DPH). Základná sadzba stúpne na 23 %, no zavádzajú sa aj znížené sadzby na úrovni 19 % a päť percent. Taktiež prichádza k úprave pravidiel pri registrácii podnikateľov na DPH či k úprave oslobodenia od DPH v iných štátoch EÚ. Upozornila na to v stredu finančná správa (FS).
Českí poslanci v stredu schválili siedmu verziu zákona Lex Ukrajina, ktorá umožní ďalšie predlžovanie dočasnej ochrany ukrajinským utečencom a zavádza tiež špeciálny dlhodobý pobyt. Okrem toho sprísňuje Rusom možnosť získať české občianstvo a mal by vzniknúť nový trestný čin neoprávnenej činnosti pre cudziu moc.
16:54
Americké ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že z väznice Guantánamo repatriovalo dvoch Malajzijčanov. Na americkej vojenskej základni na Kube je stále zadržiavaných 27 osôb.
16:53
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen v stredu vyzval na “slobodné a spravodlivé voľby” v Sýrii a naliehal na zaslanie humanitárnej pomoci do vojnou zničenej krajiny, v ktorej pred desiatimi dňami povstalci zvrhli režim prezidenta Bašára Asada.
Premiérom spolkovej krajiny Sasko sa opäť stal Michael Kretschmer (CDU). Poslanci krajinského snemu ho zvolili v stredu v druhom kole hlasovania.
16:23
Napriek úsiliu maďarskej mierovej misie sa vianočné prímerie presadzované premiérom Viktorom Orbánom na Ukrajine nezrealizuje. Priznal to vo videozázname zverejnenom v stredu na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szíjártó, podľa ktorého za to nesie zodpovednosť ukrajinské vedenie.
16:23
Begoňa Gómezová, manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, vypovedala v stredu na súde v Madride v rámci vyšetrovania obvinení zo sprenevery, vznesenými ultrakatolíckou organizáciou s väzbami na krajnú pravicu Hazte Oir (Nech je počuť tvoj hlas).
Na Slovensku rástli minulý mesiac ceny potravín najrýchlejšie z krajín eurozóny, v rámci Európskej únie (EÚ) sme toto prvenstvo zastávali spolu s Rumunskom. Ceny potravín v novembri medziročne vzrástli o 4,9 %. Príčinou je najmä rast cien mlieka, syrov a vajec, ktoré stúpli o viac ako sedem percent v porovnaní s minulým rokom, a ide tak o druhé najrýchlejšie zdražovanie v rámci EÚ. Informoval o tom v stredu analytik ČSOB Marek Gábriš.
16:11
Súčasná vládna koalícia ľudí na Slovensku oklamala a nesplnila svoje sľuby o lacnejších potravinách, boji proti zdražovaniu či nižších platoch politikov. Vyhlásil to v stredu predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka pri zhodnotení toho, čo vláda tento rok spravila v ekonomike a čo SR čaká budúci rok.
Vo Švajčiarsku sa začala registrácia pre nákup lístkov na pesničkovú súťaž Eurovízie v roku 2025. Bude sa konať vo švajčiarskom meste Bazilej od 12. do 17. mája.
Česko nesmie brať ako samozrejmosť mnohé výhody, ktoré krajine zabezpečil jej bývalý prezident Václav Havel. Najlepším uznaním jeho pamiatky môže byť podľa súčasného českého prezidenta Petra Pavla to, že ľudia prevezmú svoju časť zodpovednosti za ďalší rozvoj hodnôt, na ktorých je založené demokratické spoločenstvo. Napísal to v stredu na sociálnej sieti X pri príležitosti 13. výročia od exprezidentovej smrti.
15:49
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredajšom hlasovaní v Štrasburgu podporili vymenovanie kandidátky Talianska Bruny Szegovej za predsedníčku Úradu EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AMLA) so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom.
15:48
Pri hypotékach vidieť náznaky oživenia, aj keď zmeny sú zatiaľ len veľmi mierne. Vyšší rast zaznamenávajú tieto úvery od tretieho štvrťroka 2024. Od začiatku roka vzrástla priemerná výška aj počet poskytnutých hypoték. Ich sadzby začínajú postupne klesať. V aktuálnom komentári to konštatuje Národná banka Slovenska (NBS).
Členovia indickej skupiny bojových umení Bír Chálsa sa stali držiteľmi bizarného svetového rekordu. Potrebovali na to uhorky, motorovú pílu, zaviazané oči a obrovskú dávku odvahy.
15:38
Francúzsky súd najvyššej inštancie v stredu potvrdil rozsudok voči francúzskemu exprezidentovi Nicolasovi Sarkozymu a uložil mu ročný trest odňatia slobody. Sudcovia sa tak stotožnili s verdiktom nižšieho súdu, ktorý bývalú hlavu štátu odsúdil za korupciu a ovplyvňovanie.
Nielen Módího objatie Putina rozrušilo kolektívny Západ. Nepotešili ani výsledky návštevy
Izolovať Putina je pre Washington čoraz ťažšie, priznáva autor článku pre agentúru Bloomberg. Moskva a Peking sú proti USA, ale to nie je jediná horká pilulka. Je tu aj India, ktorá s Ruskom aktívne spolupracuje, čoho jednoznačným dôkazom sú aj významné výsledky návštevy indického premiéra Naréndru Módího v Moskve
10. 07. 2024 |Komentáre|
20 min. čítania |0 komentárov
|
Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo indický premiér Naréndra Módí sa objímajú počas neformálneho stretnutia v rezidencii Novo-Ogarjovo na okraji Moskvy
Moskva 10. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)
▶❚❚↻
.
Bez ohľadu na to, ako veľmi sa americkí diplomati snažili strkať Módímu do kolies palice, indický premiér prišiel do Ruska objať Putina. To znamená, že Západu sa nepodarilo prerušiť strategické partnerstvo medzi Moskvou a Naí Dillí.
Predseda vlády Indickej republiky N. Módí na pozvanie prezidenta Ruskej federácie V. V. Putina uskutočnil v dňoch 8. – 9. júla 2024 oficiálnu návštevu Moskvy a zúčastnil sa na XXII. výročnom rusko-indickom samite. Počas návštevy prezident Ruskej federácie V. V. Putin odovzdal predsedovi vlády Indickej republiky N. Módímu najvyššie štátne vyznamenanie Ruskej federácie – Rad svätého apoštola Andreja za mimoriadny prínos k rozvoju mimoriadne privilegovaného strategického partnerstva medzi Ruskom a Indiou a priateľských vzťahov medzi národmi oboch krajín.
Kronika návštevy indického premiéra Naréndru Módího v Moskve bola mimoriadne rušná.
.
Privilegované partnerstvo
Po dvojdňových rozhovoroch Putin a Módí vydali spoločné vyhlásenie o rozvoji strategických oblastí rusko-indickej hospodárskej spolupráce do roku 2030. Vedúci predstavitelia konštatovali pokračujúce posilňovanie a rozširovanie mimoriadne privilegovaného strategického partnerstva medzi Ruskom a Indiou. Načrtli aj nové plány.
Politické kontakty
Vedúci predstavitelia oboch krajín ocenili osobitnú povahu tohto časom overeného vzťahu založeného na dôvere, vzájomnom porozumení a strategickom zbližovaní. Pravidelné kontakty na všetkých úrovniach, a to aj počas predsedníctva Indie v ŠOS a G20 v roku 2023 a predsedníctva Ruska v zoskupení BRICS v roku 2024, ďalej prehĺbili rastúce dvojstranné partnerstvo v oblasti strategického plánovania, vojenstva a bezpečnosti, obchodu a investícií, energetiky, vedy a techniky, mierovej atómovej a vesmírnej spolupráce, kultúry, vzdelávania a humanitárnej interakcie. S uspokojením bolo konštatované, že rusko-indické väzby zostávajú udržateľné v súčasnej zložitej a neistej geopolitickej situácii. Lídri uvítali úzku spoluprácu medzi ministerstvami zahraničných vecí, parlamentmi a medzi bezpečnostnými radami oboch krajín.
.
Obchodná a hospodárska spolupráca
Lídri s uspokojením konštatovali výrazný nárast bilaterálneho obchodu v roku 2023, ktorý bol takmer dvojnásobne vyšší ako cieľ lídrov dosiahnuť do roku 2025 obchod vo výške 30 miliárd USD. V záujme dosiahnutia vyváženého a udržateľného bilaterálneho obchodu v dlhodobom horizonte lídri zdôraznili potrebu zvýšiť vývoz Indie do Ruska, a to aj posilnením priemyselnej spolupráce, nadviazaním nových technologických a investičných partnerstiev, najmä v moderných oblastiach, a hľadaním nových oblastí a foriem spolupráce. S cieľom ďalej zrýchliť a udržať tempo rastu dvojstranného obchodu sa lídri dohodli, že do roku 2030 zvýšia obchodný obrat na 100 miliárd USD. Poverili príslušné agentúry, aby pripravili Program rozvoja strategických oblastí rusko-indickej hospodárskej spolupráce na obdobie do roku 2030. Potvrdili vzájomné želanie posilniť priemyselnú spoluprácu v oblasti dopravného strojárstva, hutníctva, chemického priemyslu a ďalších sektorov spoločného záujmu a záujem o rozšírenie spolupráce v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT) vrátane telekomunikácií, satelitnej komunikácie, digitalizácie verejnej správy a mestského prostredia, mobilnej komunikácie, informačnej bezpečnosti.
V rokoch 2023 – 2024 bilaterálny obchod prudko vzrástol a priblížil sa k 65 miliardám dolárov, najmä vďaka úzkej energetickej spolupráci. Vývoz z Indie však predstavoval len 4 miliardy USD a dovoz sa blíži k 60 miliardám USD. Obchod zostáva nevyvážený, čo bolo prioritou indických rokovaní s ruskou stranou v oblasti ekonomiky. Výrazne vrástol objem vzájomných investícií v oblasti energetiky, bankovníctva, železníc a ocele. Podľa údajov indických colných úradov sa na konci prvých štyroch mesiacov tohto roka obchodný obrat medzi Ruskom a Indiou zvýšil o 10 % na rekordných 23,1 miliardy USD. Vývoz indického tovaru sa zvýšil o 21 % na 1,6 miliardy, vďaka čomu sa Rusko dostalo z 33. na 29. miesto medzi importérmi výrobkov z Indie.
„Naše vzťahy majú dnes charakter osobitného, privilegovaného strategického partnerstva,“ povedal Putin. V minulom roku sa vzájomný obchodný obrat zvýšil o 66 %, v prvom štvrťroku 2024 pribudlo ďalších 20 %. Krajiny úzko spolupracujú na medzinárodnej scéne: na platforme OSN, ako aj v rámci ŠOS a BRICS.“ povedal prezident.
Investície
Lídri uvítali prvé indicko-ruské investičné fórum a 7. zasadnutie pracovnej skupiny pre prioritné investičné projekty, ktoré sa konali v Moskve v apríli 2024 a počas ktorých sa strany dohodli na uľahčení účasti ruských podnikov na programoch “Make in India” a “Self-Sufficient India” a indických spoločností na investičných projektoch v Rusku. Indická strana podporuje ruské spoločnosti, aby začali výrobu v nových indických priemyselných zónach v rámci vládneho programu priemyselných koridorov.
.
Finančný sektor
Strany sa dohodli, že budú pokračovať v spoločnom rozvoji bilaterálnych systémov zúčtovania prostredníctvom používania národných mien a budú pokračovať v konzultáciách o prepojení svojich systémov finančných správ. S cieľom odstrániť colné a necolné prekážky obchodu vrátane protekcionistických opatrení a administratívnych prekážok strany ocenili predbežné konzultácie s cieľom prerokovať plnohodnotné rokovania o dohode o voľnom obchode medzi Eurázijskou hospodárskou úniou a Indickou republikou.
Dopravné prepojenia
Strany majú spoločné prístupy k budovaniu novej architektúry stabilných a efektívnych dopravných koridorov s cieľom realizovať iniciatívu Veľký eurázijský priestor. Vyjadrili pripravenosť aktívne pracovať na budovaní logistických prepojení so zameraním na zvýšenie kapacity infraštruktúry, a to aj na spustenie námorného koridoru Vladivostok – Chennai a medzinárodného dopravného koridoru sever – juh (ITC), ako aj na využitie potenciálu Severnej námornej cesty (SNC). Strany sa dohodli aj na spolupráci v oblasti civilného letectva vrátane bezpečnosti civilného letectva.
Partnerstvo v odvetví energetiky
Obe strany potvrdili význam trvalej a viacrozmernej spolupráce v sektore energetiky a dohodli sa, že zvážia možnosť uzatvorenia nových dlhodobých zmlúv. Ocenili súčasnú spoluprácu v uhoľnom sektore a dohodli sa na preskúmaní možností ďalšieho zvýšenia dodávok koksovateľného uhlia do Indie, ako aj perspektív vývozu antracitu z Ruska do Indie.
Spolupráca na Ďalekom východe a v Arktike
V tejto súvislosti strany uvítali podpísanie Programu rusko-indickej spolupráce v obchodnej, hospodárskej a investičnej oblasti na Ďalekom východe Ruskej federácie na roky 2024 – 2029, ako aj o zásadách spolupráce v arktickej zóne Ruskej federácie. Program vytvorí potrebný rámec pre ďalšiu spoluprácu medzi Indiou a regiónmi Ďalekého východu Ruskej federácie, najmä v oblasti poľnohospodárstva, energetiky, baníctva, diamantov, pracovnej sily, farmaceutického priemyslu, námornej dopravy atď. Ruská strana vyzvala zainteresovaných indických investorov na realizáciu investičných projektov v oblasti špičkových technológií v rámci vyspelých rozvojových území na Ďalekom východe Ruskej federácie.
Mierový atóm
Strany podčiarkli význam spolupráce v oblasti mierového využívania atómovej energie ako základnej zložky strategického partnerstva. Uvítali pokrok dosiahnutý pri výstavbe zostávajúcich blokov jadrovej elektrárne Kudankulam. Zdôraznili potrebu ďalších rokovaní o pridelení druhej lokality v Indii v súlade s predchádzajúcimi dohodami. Strany sa dohodli, že budú pokračovať v technických konzultáciách o realizácii projektu výstavby novej JE ruskej konštrukcie s reaktorovým blokom VVER-1200, lokalizácii zariadení a spoločnej výrobe komponentov JE, ako aj o koordinácii činností v tretích krajinách. Strany potvrdili svoj zámer rozšíriť spoluprácu v oblasti jadrového palivového cyklu, podpory životného cyklu JE Kudankulam a neenergetických aplikácií jadrových technológií.
.
Vesmír
Vzhľadom na význam spolupráce v oblasti výskumu vesmíru strany uvítali rozšírené partnerstvo medzi Štátnou korporáciou pre vesmírne aktivity Roscosmos a Indickou organizáciou pre výskum vesmíru v oblasti mierového využívania vesmíru vrátane vesmírnych programov s ľudskou posádkou, satelitnej navigácie a výskumu planét. Ruská strana zablahoželala Indii k úspešnému pristátiu lunárneho modulu Chandrayaan-3, ktoré bolo dôležitým krokom vo výskume vesmíru a potvrdením významného pokroku, ktorý India dosiahla v oblasti vedy a techniky a ktorý by mohol byť užitočný pre dvojstrannú spoluprácu. Obe strany sa dohodli, že preskúmajú možnosti rozvoja spolupráce v oblasti vývoja, výroby a používania raketových motorov.
Vojenská a vojensko-technická spolupráca
Vojenská a vojensko-technická spolupráca je tradične základným kameňom osobitného privilegovaného strategického partnerstva medzi Indiou a Ruskom. Obe strany vyjadrili spokojnosť s pravidelnými vojenskými kontaktmi vrátane stretnutia ministrov obrany v apríli 2023 v Naí Dillí popri zasadnutí ministrov obrany ŠOS a spoločných cvičení ozbrojených síl oboch krajín. Vzhľadom na snahu Indie o sebestačnosť sa partnerstvo v súčasnosti opätovne zameriava na spoločný výskum a vývoj a výrobu pokročilých obranných technológií a systémov.
.
Ďalšie oblasti
Obe strany sa tiež dohodli na rozšírení spolupráce v oblasti vzdelávania, vedy a techniky, spoločného výskumu v oblasti inovácií ako aj poľnohospodárstva a potravinárstva. Spolupráca bude zahŕňať vedu a technológie, stavbu a opravu lodí, modré hospodárstvo, námorný priemysel a oceánske zdroje, chémiu a jej vynálezy, energetiku, vodné zdroje, klímu a prírodné zdroje, zdravie a zdravotnícke technológie, biológiu a biotechnológie, aplikovanú matematiku, analýzu údajov a súvisiace technológie, materiálové vedy, fyziku a astronómiu, polárny výskum a nanotechnológie.
Predmetom spoločného vyhlásenia boli aj tradične silné kultúrne väzby vrátane rozširovania medzietnických kontaktov. Strany sa dohodli na ďalšom spoločnom úsilí o podporu ruského jazyka v Indii a indických jazykov v Rusku, a to aj prostredníctvom rozvoja kontaktov medzi príslušnými vzdelávacími organizáciami.
Multilateralizmus
Obe strany vyzdvihli vysokú úroveň politického dialógu a spolupráce v OSN a dohodli sa na jej ďalšom posilnení. Uviedli, že je dôležité dať nový impulz multilateralizmu s ústrednou koordinačnou úlohou OSN vo svetových záležitostiach. Strany podčiarkli nadradenosť medzinárodného práva a zdôraznili svoj záväzok dodržiavať ciele a zásady Charty OSN vrátane nezasahovania do vnútorných záležitostí členských štátov.
Rusko ocenilo prácu Indie ako nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2021 – 2022, ako aj priority a úsilie, ktoré India načrtla a vyvinula v Bezpečnostnej rade OSN v oblastiach podpory reformovaného multilateralizmu, udržiavania mieru v OSN a boja proti terorizmu. Strany zdôraznili, že prítomnosť Indie v Bezpečnostnej rade OSN poskytuje cennú príležitosť na ďalšiu koordináciu v súvislosti s najnaliehavejšími otázkami agendy OSN.
.
Strany vyzvali na komplexnú reformu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by odrážala súčasnú globálnu realitu a zvýšila jej reprezentatívnosť, účinnosť a efektívnosť pri riešení otázok medzinárodného mieru a bezpečnosti. Rusko opätovne potvrdilo svoju neochvejnú podporu kandidatúre Indie na stále členstvo v reformovanej a rozšírenej Bezpečnostnej rade OSN.
Strany uvítali plodnú spoluprácu v rámci skupiny G20, najmä počas indického predsedníctva v roku 2023 na tému “Jedna Zem. Jedna rodina. Jedna budúcnosť”, počas ktorej sa začala iniciatíva predsedu vlády Indickej republiky N. Módího na podporu životného štýlu pre udržateľný rozvoj s cieľom čeliť zmene klímy. Strany zdôraznili, že dôležitým praktickým dedičstvom indického predsedníctva skupiny G20 bolo začlenenie priorít krajín globálneho Juhu do programu hlavnej platformy pre medzinárodnú hospodársku a finančnú spoluprácu, ako aj to, že Africká únia sa stala plnoprávnym členom tohto fóra. Strany tiež uvítali usporiadanie virtuálnych samitov Hlas globálneho Juhu v roku 2023 pod záštitou indického predsedníctva, ktoré vyslalo dôležitý signál v prospech budovania multipolárneho svetového poriadku a posilnenia postavenia rozvojových krajín vo svetových záležitostiach. Strany sa dohodli na ďalšom posilnení koordinácie v rámci skupiny G20 s cieľom zabezpečiť spravodlivú reformu inštitúcií medzinárodného hospodárskeho riadenia, najmä multilaterálnych rozvojových bánk.
Lídri zdôraznili význam posilnenia svojho strategického partnerstva a úzkej koordinácie v rámci BRICS a uvítali rozhodnutie prijaté na XV. samite v Johannesburgu o rozšírení BRICS. Opätovne potvrdili svoj záväzok dodržiavať ducha BRICS založeného na zásadách vzájomného rešpektu a porozumenia, rovnosti, solidarity, otvorenosti, inkluzívnosti a konsenzu. Rusko a India sa dohodli na zintenzívnení spoločného úsilia zameraného na zabezpečenie kontinuity a konsolidácie spolupráce v rámci BRICS, „bezproblémovej“ integrácie nových účastníkov do BRICS, vypracovaní podmienok na vytvorenie kategórie partnerských štátov BRICS.
Strany privítali nových členov rozšírenej rodiny BRICS. India vyjadrila plnú podporu ruskému predsedníctvu BRICS v roku 2024 v rámci témy „Posilnenie multilateralizmu pre spravodlivý globálny rozvoj a bezpečnosť“. Strany vyjadrili odhodlanie spolupracovať v záujme úspechu XVI. samitu BRICS v októbri 2024 v Kazani.
Strany považujú aj spoločnú prácu v rámci ŠOS za dôležitý smer prehlbovania vzťahov mimoriadne privilegovaného strategického partnerstva medzi oboma štátmi.
Boj proti terorizmu
Vedúci predstavitelia jednomyseľne odsúdili terorizmus a násilný extrémizmus, ktorý sa mení na terorizmus vo všetkých jeho formách a prejavoch vrátane cezhraničného pohybu teroristov, ako aj sietí financovania terorizmu a bezpečných útočísk. Dôrazne odsúdili nedávne ohavné teroristické útoky v Krokuse 22. marca 2024, v Dagestane 23. júna 2024, v okrese Kathua v Džammú-i-Kašmíre 8. júla 2024 a zdôraznili, že tieto teroristické útoky sú pochmúrnou pripomienkou potreby ďalšieho posilnenia spolupráce v boji proti terorizmu. Strany vyzvali na nekompromisný boj proti medzinárodnému terorizmu a extrémizmu vo všetkých jeho formách a prejavoch a upozornili na dôležitosť posilnenia spolupráce v tejto oblasti bez skrytých zámerov a dvojitých štandardov na pevnom základe medzinárodného práva a Charty OSN. Vedúci predstavitelia zdôraznili, že terorizmus nemá náboženstvo, národnosť, civilizáciu ani etnickú príslušnosť a tí, ktorí ho podporujú alebo sú s ním spojení, sa musia zodpovedať a postaviť pred súd v súlade s medzinárodným právom.
.
Konflikty na Ukrajine a Blízkom východe
Obe strany zdôraznili naliehavú potrebu mierového riešenia konfliktu na Ukrajine prostredníctvom dialógu a diplomacie vrátane zapojenia oboch strán. S uspokojením vzali na vedomie príslušné mediačné návrhy zamerané na mierové riešenie konfliktu v súlade s medzinárodným právom a na základe Charty OSN.
Strany vyjadrili hlboké znepokojenie nad situáciou na Blízkom východe, pričom osobitnú pozornosť venovali situácii v pásme Gazy. V tejto súvislosti vyzvali na účinné vykonávanie príslušných rezolúcií Valného zhromaždenia OSN a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2720, ako aj na okamžité, bezpečné a nerušené poskytovanie humanitárnej pomoci v primeranom rozsahu priamo palestínskemu civilnému obyvateľstvu v celom pásme Gazy. Strany tiež vyzvali na účinné vykonávanie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2728 o predĺženom a trvalom prímerí, okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov a zabezpečenie prístupu humanitárnej pomoci na uspokojenie ich zdravotných a iných humanitárnych potrieb. Strany opätovne potvrdili podporu plnoprávneho členstva Palestíny v OSN a neochvejný záväzok k riešeniu dvoch štátov na medzinárodne uznanom základe.
Zmena klímy
Strany konštatovali, že je dôležité zvýšiť úsilie v boji proti zmene klímy a dosiahnuť ciele Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy a Parížskej dohody. V tejto súvislosti sa strany dohodli na rozvoji spolupráce v oblasti zmierňovania zmeny klímy a adaptácie na ňu vrátane výmeny skúseností v oblasti organizácie a fungovania systémov kvót na emisie skleníkových plynov, realizácie spoločných rusko-indických investičných projektov v oblasti nízkouhlíkového rozvoja, ako aj udržateľného a ekologického financovania.
Na záver lídri pripomenuli, že rusko-indické vzťahy sú naďalej dôležitým pilierom globálnej stability v multipolárnom svete.
Úplný zoznam podpísaných dohôd je v spoločnom vyhlásení a bolo prijatých aj 15 protokolov o zámeroch. Celkovo ide o program rozvoja strategických oblastí spolupráce medzi oboma krajinami do roku 2030.
.
Reakcie anglosaských médií na výsledky návštevy
Stretnutie medzi Vladimírom Putinom a Naréndrom Módím naďalej zaujíma svetové médiá. Články v americkej a britskej tlači píšu o posilňovaní hospodárskych a politických väzieb medzi Ruskom a Indiou a o tom, čo to znamená pre Západ.
Denník Financial Times upozorňuje na nárast obchodu medzi Ruskom a Indiou: Naréndra Módí a Vladimír Putin sa dohodli na rozšírení obchodu medzi oboma krajinami, čím sa vzopreli pokusom Západu zasiahnuť do ruského hospodárstva v súvislosti so špeciálnou operáciou na Ukrajine.
Počas Módího návštevy Moskvy v pondelok a utorok sa obe hlavy štátov zaviazali zvýšiť ročný bilaterálny obchod do roku 2030 na 100 miliárd USD zo súčasných 65 miliárd USD. India bude dovážať viac ruskej ropy a hnojív a bude sa snažiť vyvážať viac poľnohospodárskych a priemyselných výrobkov. V článku sa tiež uvádza, že obe krajiny chcú obchodovať v národných menách: India a Rusko podporujú domáce platobné systémy vo vzájomnom obchode. Maxim Oreškin, Putinov ekonomický poradca, uviedol, že India a Rusko už uskutočňujú 70 % obchodu vo svojich národných menách.
O posilnení hospodárskych väzieb medzi Ruskom a Indiou informovala aj agentúra Reuters: Rusko a India sa dohodli na rozšírení spolupráce v rôznych odvetviach, od jadrovej energetiky až po stavbu lodí. Ruská štátna jadrová korporácia Rosatom uviedla, že rokuje o možnosti výstavby ďalších šiestich jadrových blokov v Indii; Ruský fond priamych investícií (RDIF) podpísal dohody v oblasti farmaceutického priemyslu, stavby lodí a vzdelávania; a druhá najväčšia ruská banka načrtla úsilie o uľahčenie platobných tokov v súvislosti s rastom obchodu medzi oboma krajinami.
Denník Washington Post zase píše o posolstve, ktoré Módího návšteva vyslala na Západ. V čase, keď Módí uskutočňuje svoju prvú návštevu Ruska od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine v roku 2022, obrázky Módího objímajúceho ruského prezidenta, ktoré sa objavili v Moskve, vysielajú jasný signál, že juhoázijský gigant bude udržiavať hlboké väzby s Ruskom napriek snahám Bidenovej administratívy. Ukazujú tiež, že Putin nie je taký izolovaný, ako Biely dom dúfal.
Autor článku v denníku The Guardian vysvetľuje, prečo sú väzby s Ruskom pre Indiu veľmi dôležité, až natoľko, že odmieta ustúpiť tlaku Západu: Vzťahy medzi Indiou a Ruskom majú hlboké korene ešte z čias studenej vojny a Rusko je dlhodobo najväčším dodávateľom zbraní pre Indiu. Od svojho zvolenia v roku 2014 si Módí s Putinom vybudoval vzťah, pričom obaja lídri sa stretli na viac ako 20 stretnutiach. India sa odmietla pripojiť k západným krajinám pri odsudzovaní ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine a zdržala sa všetkých hlasovaní OSN odsudzujúcich Rusko. Taktiež sa ochotne stala najväčším odberateľom ropy z Ruska, pričom do jeho pokladnice stále posiela miliardy, čo podľa niektorých podkopáva snahy Západu o uvalenie sankcií.
.
Denník The Telegraph poznamenáva, že Módí dal prednosť stretnutiu s Putinom pred samitom NATO, ktorý sa koná v tých istých dňoch: Indický premiér Naréndra Módí sa v utorok v Moskve stretol s prezidentom Vladimirom Putinom a snažil sa prehĺbiť vzťahy medzi oboma jadrovými mocnosťami v čase, keď sa vo Washingtone zišli lídri NATO.
Do Čierneho mora už uniklo približne 3000 ton vykurovacieho oleja z dvoch ropných tankerov, ktoré sa počas uplynulého víkendu potopili v Kerčskom prielive.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na sociálnej sieti X reagoval v stredu popoludní na ukrajinského prezidenta. Volodymyr Zelenský vyhlásil, že Orbán nemá vplyv na ruského prezidenta Vladimira Putina, a že nepotrebuje sprostredkovanie maďarského premiéra. “Nebudeme reagovať na žiadnu provokáciu,” odkázal Orbán. “Na stole je návrh prímeria. Buď to akceptujú, alebo nie,” dodal stroho premiér.
17:04
Nasledujúci rok prinesie viaceré úpravy v zákone o dani z pridanej hodnoty (DPH). Základná sadzba stúpne na 23 %, no zavádzajú sa aj znížené sadzby na úrovni 19 % a päť percent. Taktiež prichádza k úprave pravidiel pri registrácii podnikateľov na DPH či k úprave oslobodenia od DPH v iných štátoch EÚ. Upozornila na to v stredu finančná správa (FS).
Českí poslanci v stredu schválili siedmu verziu zákona Lex Ukrajina, ktorá umožní ďalšie predlžovanie dočasnej ochrany ukrajinským utečencom a zavádza tiež špeciálny dlhodobý pobyt. Okrem toho sprísňuje Rusom možnosť získať české občianstvo a mal by vzniknúť nový trestný čin neoprávnenej činnosti pre cudziu moc.
16:54
Americké ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že z väznice Guantánamo repatriovalo dvoch Malajzijčanov. Na americkej vojenskej základni na Kube je stále zadržiavaných 27 osôb.
16:53
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen v stredu vyzval na “slobodné a spravodlivé voľby” v Sýrii a naliehal na zaslanie humanitárnej pomoci do vojnou zničenej krajiny, v ktorej pred desiatimi dňami povstalci zvrhli režim prezidenta Bašára Asada.
Na úrovni bývalého vedenia Úradu verejného zdravotníctva došlo k príkazu vymazať informácie týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) počas…
Moskva nevidí dôvod na vylúčenie Maďarska a Slovenska zo zoznamu nepriateľských krajín, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí pre denník Izvestija
18. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová by podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Romana Malatinca (Hlas-SD) mala zvážiť viacero personálnych nominácií…
18. 12. 2024 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Ako sme už informovali, Bundestag na mimoriadnom zasadnutí vyslovil nedôveru kancelárovi Olafovi Scholzovi. Hlasovanie proti Scholzovi otvorilo cestu k predčasným…
18. 12. 2024 |Komentáre|
21 min. čítania |0 komentárov
Minister zdravotníctva Kamil Šaško na stredajšie rokovanie vlády predloží ďalšie návrhy týkajúce sa požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Po ich…
18. 12. 2024 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Spoločnosť Disney vymazáva z pripravovaného animovaného seriálu dejovú líniu o transrodovej postave, pričom zástupca spoločnosti uviedol, že túto tému je…
18. 12. 2024 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
Všetky vitamíny sú nevyhnutné pre telo, aby bolo schopné vykonať neuveriteľné množstvo každodenných funkcií. Za dobrým zrakom, zdravým reprodukčným systémom a zdravou pokožkou…
Do Čierneho mora už uniklo približne 3000 ton vykurovacieho oleja z dvoch ropných tankerov, ktoré sa počas uplynulého víkendu potopili v Kerčskom prielive.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na sociálnej sieti X reagoval v stredu popoludní na ukrajinského prezidenta. Volodymyr Zelenský vyhlásil, že Orbán nemá vplyv na ruského prezidenta Vladimira Putina, a že nepotrebuje sprostredkovanie maďarského premiéra. “Nebudeme reagovať na žiadnu provokáciu,” odkázal Orbán. “Na stole je návrh prímeria. Buď to akceptujú, alebo nie,” dodal stroho premiér.
17:04
Nasledujúci rok prinesie viaceré úpravy v zákone o dani z pridanej hodnoty (DPH). Základná sadzba stúpne na 23 %, no zavádzajú sa aj znížené sadzby na úrovni 19 % a päť percent. Taktiež prichádza k úprave pravidiel pri registrácii podnikateľov na DPH či k úprave oslobodenia od DPH v iných štátoch EÚ. Upozornila na to v stredu finančná správa (FS).