Minulý týždeň usporiadalo hnutie Sme rodina tlačový brífing o projekte Národného potravinového katalógu (NPK), ktorý mal byť nádejou pre zdravé slovenské potravinárstvo, ale ktorý, zdá sa, je namiesto toho iba miliónovým tunelom (píšeme o tom TU a TU). Vzhľadom na to, že zdravé potraviny sú veľmi vážnou a nanajvýš aktuálnou témou, oslovili sme s niekoľkými otázkami poslanca hnutia Sme rodina Patricka Linharta.
Linhart sa v minulosti snažil zaviesť tzv. „Potravinový semafor“ (identifikačný a informačný softvér umožňujúci inštitucionálnym aj individuálnym klientom zisťovať kvalitu potravín). Pri komunikácii s predošlým vedením ministerstva postupne zisťoval, že o spoluprácu nemajú títo ľudia záujem, lebo by im to kazilo ich hry. Zhromažďoval tak čoraz viac informácií o tom, že projekt NPK je vlastne tunelom, a preto podal ešte pred voľbami v tejto veci na kompetentných pracovníkov ministerstva pôdohospodárstva trestné oznámenie.
Hlavné správy: Ako ste zistili, že s projektom NPK nie je všetko v poriadku?
Linhart: Tých informácií, dokonca aj od kolegov z bývalej koalície, bolo veľa. A stále pribúdajú nové, ľudia mi posielajú rôzne podnety, veria, že ich dôveru nezneužijem. Nemali dôveru v ministerstvo, nemali dôveru v Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS), vo vtedajšie vedenie, a hľadali niekoho, kto by im mohol pomôcť. Možno práve preto som tu teraz ako poslanec a zastupujem ľudí vo veci kvalitných potravín.
Hlavné správy: Čo je to vlastne ten Potravinový semafor?
Linhart: Potravinový semafor je nástroj vo forme softvéru, ktorý umožní každému nakupujúcemu sa rozhodnúť na základe transparentnosti informácií o produkte. Inak povedané, keď príde napríklad mamička do obchodu, hneď bude vedieť zistiť, či je produkt vhodný pre jej deti: či je zdravý, či má alergény, ako bol vypestovaný, či obsahuje nejakú chémiu, odkiaľ pochádza produkt aj ingrediencie, ktoré obsahuje. Produkty budú testované a výsledky testov budú musieť byť zverejnené. Výrobcovia si aj dnes dávajú testovať svoje výrobky, lenže ak testy ukážu, že niektorú hodnotu prekročili, niektorí, takzvaní „otravinári“ to zvyknú risknúť a dajú produkt aj tak na trh, pričom podplatia ŠVPS a ďalších ľudí, ktorí, keby na to prišli, aby to zakryli.
Hlavné správy: Hovoríte, že toto bola bežná prax?
Linhart: Toto sa stávalo bežne, ja mám na stole stovky takýchto prípadov. Oni sa samozrejme snažia brániť všetkými možnými spôsobmi, bola dokonca tlačová beseda proti mojej osobe, spojená s besedou o bezpečnosti potravín, kde vysoko postavený funkcionár ministerstva pôdohospodárstva na mňa priamo útočil za to, že som im dva roky dodával informácie, na základe ktorých oni robili záťahy a rozdávali pokuty. Pokuty však nedostávali tí, ktorí ich dostať mali, teda tam zrejme šlo o jasné výpalníctvo: máme na teba niečo, zaplať nám a bude to vybavené.
Takto to fungovalo. Jeden vysoko postavený funkcionár ministerstva, ktorý sa stále objavoval po boku bývalej ministerky Matečnej a je prezývaný „Mr. Kšeft“, si údajne bral 20 percent z každého kšeftu, ktorý sa mu podaril, dokonca čítal facebookové statusy jednej firmy proti mojej osobe. Tieto statusy tá firma stále má na svojej stránke, aj proti tomuto som už podal trestné oznámenie.
Hlavné správy: Potravinový semafor je váš vlastný projekt?
Linhart: Potravinový semafor je projekt Európskej únie, ktorý sme mohli využiť a testovať v rokoch 2014 – 2018, a ktorý Slovensko, ako jedna z mála krajín EÚ nevyužilo. Ale náš Potravinový semafor v skutočnosti je môj projekt, pretože verzia zavedená EÚ na testovanie, bohužiaľ, nie je príliš kvalitná – bol to iba pokus, ktorý mal chyby.
Napríklad, predstavte si kolový výrobok, ktorý obsahuje umelé sladidlo, o ktorom už je dokázané, že je nebezpečné, a nemá sa používať v nápojoch, ktoré hlavne konzumujú deti: tento výrobok má zelenú – a naproti tomu olivový olej, jedna z najzdravších potravín, má červenú. Ja som preto do Potravinového semaforu pridal aj informácie o prídavných látkach. Ministerstvo s tým malo problém, bola zriadená odborná komisia, zasadal výbor Národnej rady… zverejňovanie obsahu prídavných látok totiž nevyhovuje „otravinárom“, a preto to celé na objednávku bývalej ministerky Matečnej zastavili.
Hlavné správy: Tvrdíte, že ministerstvo priamo a zámerne krylo podvodníkov s „otravinami“?
Linhart: Veď si vezmite prebaľovanie potravín po záruke a vydávanie ich za čerstvé. Práve v tomto biznise figurujú aj najvyšší činitelia bývalého ministerstva pôdohospodárstva, aj spomínaný Mr. Kšeft, ktorý ešte stále na tom ministerstve pracuje. On sa osobne priamo angažoval v tomto biznise, má na to zriadenú firmu. Teda bolo to riadené priamo z ministerstva, kde na druhý deň sa tieto postavičky postavili a rozprávali, ako veľmi chránia naše zdravie. A pritom, podľa mojich indícií, oni boli aktérmi týchto „prebaľovačiek“. Preto nemali záujem, aby sa zaviedla nejaká dosledovateľnosť v Potravinovom semafore.
No a potom je tu testovanie potravín. Výrobca musí byť povinný zverejniť výsledky testov. Keď test ukáže, že v nejakej várke je napríklad zvýšený obsah antibiotík, má dnes výrobca dve možnosti: buď vyhodiť celú várku a prísť o desiatky tisíc eur, alebo rozdať pár obálok a pustiť to na trh. A keby sa to náhodou prevalilo ešte predtým, ako to ľudia zjedia a zahladia konzumáciou dôkazy, tak potom uplatiť pár ľudí na správnych miestach, aby prípad zahladili. A potom sa postavia na stranu nás, konzumentov…
Ivan Lehotský