Podľa informácii z ruských zdrojov dňa 13.3.2019 zaútočili ruské lietadlá na Idlib a okolité oblasti. Cieľom sa stali sklady zbraní a munície najmä ciele proamerickej bandy an Nusra a Tahrir as Sham. Čo však teroristov an Nusry znervózňuje najviac je skutočnosť, že neútočia len ruské lietadlá, ale začali na nich útočiť aj Turci. Pritom práve od Turkov si členovia an Nusry sľubovali určitý stupeň ochrany. A Turci neútočili len v severných oblastiach provincie v blízkosti Idlibu, útočili aj na iné ciele v provincii Hama a Latakia. Spoločný postup proti an Nusre potvrdil aj turecký minister Hulsun Akar, ktorý doslovne uviedol, že Rusi a Turci už vytvorili spoločné koordinačné centrum pre riešenie vojenských operácií na severe Sýrie.
Ruský politológ a arabista Oleg Guščin ale upozorňuje, že netreba čakať masívne koncipovanú ofenzívu tureckých a ruských vojsk. Takáto ofenzíva by ohrozila Turecko novou vlnou utečencov, skôr pôjde o akciu, v ktorej ruské a turecké letectvo výdatne oslabí niektoré bandy (an Nusra, Tahrir as Sham…) a ak sa tieto proamerické skupiny neumúdria hrozí im likvidácia, do ktorej sa môžu zapojiť v pozemnej fáze aj iné teroristické bandy v Idlibe.
Podľa Guščina sa v Idlibe nachádza niekoľko tisíc príslušníkov bánd sympatizujúcich s Američanmi a je nutné, aby sa ich počet výrazne zmenšil. Pre Turkov a Rusov decimácia an Nusry či Tahrir as Sham nebude predstavovať výraznejší problém a ak sa vedenie an Nusry neumúdri, o zvyšok sa postarajú bandy, ktoré s an Nusrou a as Shamom súperia a robia si zálusk na ich zbrane, zdroje i strategické body, ktoré bandy na severe Sýrie ovládajú. Pritom smrť nie je to najhoršie, čo by mohlo proamerických členov bánd očakávať. Oveľa horšie by pre nich bolo, keby ich Rusi a Turci odovzdali sýrskej tajnej polícii, to by mohli svojím mŕtvym spolubojovníkom ozajstne závidieť.
Oleg Guščin takisto uviedol, že rusko-turecká spoločná operácia je unikátnou udalosťou. Čosi podobného sa neudialo od dôb admirála Ušakova, kedy Rusi a Turci (spojenci Angličanov) spoločne bojovali proti Napoleonovi. Vo väčšine prípadov stáli Rusi a Turci vždy proti sebe, dnešná situácia je o to zaujímavejšia, že Turecko je členom NATO a NATO sa stavia proti Rusku značne odmietavo. Podľa Guščina však bude rusko-turecká spolupráca obmedzená na letecké útoky, málo pravdepodobná je možnosť, že by ruské a turecké jednotky bojovali bok po boku pri pozemných operáciach. Oleg Guščin si takisto myslí, že keď an Nusra a as Sham utrpia dostatočne vysoké straty, tak sa umúdria, čo ruské a turecké aktivity voči bande zastaví.
Portál in24.org prináša bližšie informácie o prílete skupiny ruských bombardérov Su-25 do Sýrie. Ruské Su-25 opustili Hmeimmim pred niekoľkými mesiacmi, ich opätovný návrat naznačuje, že bude v Sýrii opäť horúco. Vracia sa aj obsluhujúci personál a to vo väčšom množstve, takže pravdepodobne nepôjde o kratšiu kampaň.
Podľa informácii in24.org Rusi a Turci budú riešiť problém an Nusry a Tahrir as Sham, ktoré využili dočasný pokoj zbraní, k tomu aby sa otriasli z úderov, ktoré im Rusi a Sýrčania uštedrili. Americké doláre sú pre sýrskych teroristov priveľkým lákadlom a nenechávajú ich pokojne spávať. Ostáva preto na ruských a tureckých pilotoch vyriešiť definitívne túžbu teroristov po USD.
Video so Su-25 si môžete pozrieť tu:
https://www.youtube.com/watch?v=fOaTEDYJmi0
Podľa portálu newinform sa niečo chystá aj na juhu Sýrie v provincii Daraa, v blízkosti Golanských výšin, kde sa aktivizujú sýrske vojenské jednotky Podľa ruských informácii sa posledných dňoch aktivizuje letectvo USA, NATO, Izraela v okolí Sýrie a pokúšajú sa tak vyvíjať psychologický tlak voči Rusku, Iránu, Ankare a Damasku.