Berlín 14. augusta 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:screenshot twitter)
Zatiaľ čo bavorský kandidát je na lekárskom pozorovaní, nemecký establišment uvažuje o zákaze rýchlo rastúcej populistickej strany, píše Thomas O’Reilly pre The European Conservative
Predseda AfD v bavorskom okrese Augsburg a kandidát na poslanca krajinského snemu utrpel ťažké zranenia po útoku, ktorý označuje za politicky motivovaný útok migrantov.
Andreas Jurca sa v nedeľu vracal domov so straníckym kolegom, keď ho oslovila skupina cudzincov mužského pohlavia a pýtala sa ho, či je kandidátom AfD, ktorý sa objavil na neďalekých plagátoch. Skôr ako stihol odpovedať, Jurcu udreli a s výkrikmi “f*****g nacista” ho kopali na zemi. Napadnutý bol aj jeho stranícky kolega.
Po tejto biatke bol Jurca, ktorý je na kandidátke AfD pre krajinské voľby na siedmom mieste, prevezený do nemocnice, kde bol jeho stav v pondelok ráno označený za stabilizovaný. Vo vyhlásení po útoku Jurča potvrdil, že páchatelia útoku boli skutočne cudzieho pôvodu. Podľa jeho vlastných slov “nemám na mysli Španielov alebo Talianov”.
Na fotografiách, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, je vidieť Jurcu s dvoma monoklami, ako aj s tržnými ranami na tvári. V súčasnosti je na pozorovaní v nemocnici kvôli zraneniam hlavy, ktoré utrpel. V rozhovore pre populistický časopis Deutschland-Kurier Jurca uviedol, že útok ho len prinúti zdvojnásobiť svoje politické úsilie a neodradí ho.
De #AFD staat op flinke winst maar wordt in Duitsland door o.a de zittende coalitie en media gedemoniseerd.
‘AFD politicus Andreas Jurca in de nacht van vrijdag op zaterdag 12 augustus door migranten afgeranseld’
Complete interview Deutschland Kurier: https://t.co/Al351cuqWy pic.twitter.com/pfOkfZmudB
— Marc van der Vegt (@VegtDoor) August 14, 2023
.
Násilné činy ľavicových antifašistických skupín sú pre predstaviteľov AfD pravidelným javom, rovnako ako štátom podporované prenasledovanie zo strany domácej spravodajskej služby BfV, ktorá vlani oficiálne zaradila stranu pod dohľad.
Nemecký politický establišment sa snaží pochopiť a vyrovnať s pokračujúcim vzostupom AfD, ktorá je v súčasnosti druhou najpopulárnejšou stranou v krajine. Strana sa tak dostáva do pozície, ktorá jej umožňuje potenciálne prelomiť nedotknuteľnú “firewall”, ktorá zakazuje mainstreamovým stranám spolupracovať s ňou na celoštátnej alebo komunálnej úrovni.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v jednom zo svojich prejavov vyslovil jemne zahalené varovanie v prospech zákazu tejto strany, pričom tento krok podporil aj šéf berlínskej spravodajskej služby Thomas Haldenwang a dokonca aj časopis Der Spiegel, ktorý uverejnil redakčný článok podporujúci zákaz AfD.
Mnohí pozorovatelia zaznamenali v rámci AfD ideologický posun smerom k protialternatívnej pravici. Ukázala to jej nedávna konferencia v Magdeburgu, keď sa strana dostala pod faktické vedenie Björna Höckeho a východonemeckej durínskej pobočky strany.
Útok na Andreasa Jurcu nebol prvým fyzickým útokom na predstaviteľa AfD. V roku 2019 bol regionálny líder strany v Brémach na smrť zbitý maskovanými ľavicovými antifašistami. Časté boli aj násilné demonštrácie pred podujatiami AfD.
Prečítajte si tiež:
Čakajú nás povinné kvóty pre migrantov? Maďarsko už bije na poplach