Bratislava 12. marca 2021 AKUTALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
Koaličná kríza sa po týždni zbytočného traumatizovania krajiny skončila kozmetickými úpravami, ktoré nezabezpečia také zmeny vo vláde, ktoré Slovensko v čase vrcholiacej pandémie potrebuje. Uviedli to na sociálnej sieti bývala členka vládnej SaS europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a bývalý člen Za ľudí Miroslav Kollár
Podľa oboch politikov je šokujúce, ak predseda vlády hovorí, že minister zdravotníctva odstupuje len preto, že k tomu bol dotlačený koaličnými partnermi a necíti žiadnu politickú zodpovednosť za viac ako 8000 mŕtvych.
“Navyše spôsob, akým Matovič komentoval ‘odchádzanie’ ministra zdravotníctva, keď podmienil termín jeho odchodu začatím očkovania zatiaľ neregistrovanou vakcínou Sputnik V považujeme za výsmech a poníženie – koaličných partnerov, aj občanov.”
Zásadná rekonštrukcia vlády bola podľa Nicholsonovej a Kollára nevyhnutná, koalícia to ale pochovala.
“Po rekonštrukcii vlády Róberta Fica došlo k výmene na premiérskom poste aj na poste ministra vnútra, čo boli kľúčové postavy a napriek tomu sme vtedy hovorili o kozmetických zmenách, ktoré na spôsobe vládnutia vlád Smeru neprinesú žiadúce zmeny. Vymeniť dnes ministra zdravotníctva, aj to až s časovým odkladom, a šéfku zdravotníckeho výboru je výsmech do očí občanom, ktorým táto vláda sľubovala novú politickú kultúru,” dodávajú.
Slovensko sa nachádza v kritickej situácii, v ktorej potrebuje zodpovedného lídra. Premiér Igor Matovič podľa nich krajinu viesť nevie a pod jeho vedením sa vláda nedokáže vysporiadať s pandémiou.
” Je zrejmé, že stranám SaS aj Za ľudí chýba odvaha trvať na výmene premiéra, ale aj zodpovednosť za krajinu. Týmto ‘kompromisom’ totiž nevyriešili vládnu krízu, naopak, prehĺbili ju a len o niekoľko mesiacov oddialili ďalší politický stret s premiérom,” uzatvárajú.
Šimečka: Bolo to takou fraškou, že ju máločo prekoná
K súčasnej politickej situácii sa vyjadril aj liberálny europoslanec Michal Šimečka. Podľa jeho názoru bol štvrtok takou fraškou, že ju máločo prekoná.
“Minister, o ktorom celé Slovensko vie, že mal dávno odstúpiť, sa rozplakal nad vlastnou demisiou – aby ju nakoniec nepodal. Polícia zadržala šéfa tajnej služby – ale premiér, ktorému je priamo zodpovedný, sa musel pýtať novinárov, akou procedúrou sa riaditeľ SIS vlastne odvoláva. Koalícia mala na spoločnom vystúpení ukončiť vládnu krízu, ale nič sa nestalo. Dve vládne strany, ktoré celý týždeň hlasno volali po výmene premiéra, vraj pristúpili na akési memorandum – ktoré nakoniec ani nepodpísali.”
Šimečka upozorňuje, že uprostred tejto politickej frašky umrelo ďalších 98 ľudí na koronavírus a davy sa tlačili pred nemocnicami kvôli nezvládnutému systému očkovania.
“Dnešok bol dokonalým obrazom vládnutia Igora Matoviča. Je mi z toho strašne smutno. Koľko takých dní ešte znesieme?” uviedol europoslanec štvrtok na sociálnej sieti.
Vládna kríza
Vládnu krízu oficiálne vyvolal utajený nákup ruskej vakcíny Sputnik premiérom Matovičom. Tlačová konferencia premiéra a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na košickom letisku natoľko podráždila strany SaS a Za ľudí, že tí sa stretli na spoločnom rokovaní a rozhodovali sa o ďalšom spoločnom postupe a zotrvaní vo vládnej koalícii. Koalíciu na protest opustil poslanec strany Za ľudí Tomáš Valášek, svoj odchod v prípade neodstúpenia premiéra a ministra zdravotníctva ohlásil aj Ján Benčík. Problém s nákupom vakcíny mal aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok nominovaný stranou SaS. Výsledkom rokovaní bola požiadavka personálnej rekonštrukcie vlády, hovorilo sa o odstúpení premiéra Igora Matoviča a tiež o demisii Mareka Krajčího.
Predstavitelia strán SaS a Za ľudí, Richard Sulík a Veronika Remišová, požiadali o stretnutie prezidentku Slovenskej republiky, Zuzanu Čaputovú. K prijatiu prišlo hneď na druhý deň. Prezidentka sa postavila na stranu týchto koaličných strán a vyzývala na zmenu štýlu vládnutia a sebareflexiu kabinetu.
Zaujímavým spôsobom sa k vládnej kríze postavila strana Sme rodina. Tá najprv vyzvala koaličné strany na spoločné rokovania, neskôr ale oznámila, že o ďalšom postupe musí rokovať na sneme strany a stanovisko uvedie až 10. marca. Nevylučovala personálnu výmenu, ale odmietala predčasné voľby, rovnako ako všetky ostatné strany koalície.
Po tom, ako premiér oznámil, že ak má padnúť vláda, tak si ruská strana vezme radšej vakcínu späť, sa rétorika zmenila. Za príčinu vládnej krízy bola označená zlá komunikácia premiéra, nezvládnutie pandémie a rozkoly v rámci štvorkoalície.
K ďalším rokovaniam malo dôjsť včera. Ich výsledkom je skutočne demisia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a tiež podpísanie Memoranda dobrého vládnutia.Takáto bola pôvodná dohoda štvorkoalície. K podpisu memoranda ale nedošlo. Lídrovi strany SaS sa nepozdávalo vyhlásenie premiéra Matoviča počas tlačovej konferencie o odvolaní Krajčího. Počas nej premiér vyhlásil, že za odchodom ministra sú koaliční partneri, ktorí Krajčímu nijak nepomohli a napriek tomu chcú jeho obeť. Týmto vyhlásením podľa šéfa SaS prakticky zrušil dohodu a opäť sa nachádzajú na bode nula. O ďalšom postupe strany budú informovať v pondelok, 15. marca na tlačovej konferencii.
Tatiana Stará