Bratislava 3. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Jakub Julény, Alexandra Čunderlíková)
Strana SaS pôsobí dlhodobo ako opozícia vo vlastnej vláde, no napokon schváli takmer všetky návrhy z dielne ostatných troch strán. Ku mediálnej kritike premiéra Igora Matoviča sa pridala aj poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá v utorok adresovala otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi.
Europoslankyňa Nicholsonová nazvala svoj posledný blog na portáli denníka SME “List Igorovi M.”. Kritizuje v ňom komunikáciu a štýl vládnutia kabinetu na čele s Igorom Matovičom. V úvode napísala, že ľudia sa podľa nej začínajú báť viac ako ochorenia covid-19 rozhodnutí vlády. “Je potrebné so zodpovednosťou štátnika načrieť na dno vlastných schopností a napraviť vlastné chyby,” píše zástupkyňa vládnej SaS.
“Milý Igor, zvykli sme spolu z prvej línie bojovať proti mafiánskym aj politickým gaunerom a mňa občas nazývali Matovičom v sukni, tak som sa rozhodla, že ti napíšem ako Matovič Matovičovi. Posielam to ako otvorený list a neber to ako útok na tvoju osobu, ani ako podraz. Robím to preto, že sa domnievam, že si v tom svojom akváriu obklopený ľuďmi, ktorí ti hovoria len to, čo unesieš a čo chceš počuť, nie to, čo by si počuť mal.”
Nicholsonová uviedla, že z prostredia EÚ má k dispozícii dáta, na základe ktorých vidí, kde Matovič ako hlava vlády robí chyby, ktoré sú podľa nej “zničujúce pre ľudí na Slovensku”. “Začnem schémami štátnej pomoci. Sú deravé. Až doposiaľ patrila naša štátna pomoc k tým najnižším v EÚ, predovšetkým voči fyzickým osobám – živnostníkom a zamestnancom. Z 315 eur paušálnej mesačnej dávky pre SZČO, ktorú štát zodvodoval, pričom naše odvodové zaťaženie patrí k najvyšším v EÚ, sa nedalo vyžiť,” kritizuje v blogu poslankyňa EP.
Dodala, že ľudia, ktorí sa celé roky držali svojimi malými biznismi nad hladinou bez akejkoľvek pomoci štátu, hodil tento štát v kríze cez palubu. “Lebo sa na nich, ako na žiadateľov pomoci, pozeral ako na potenciálnych podvodníkov. Veľa byrokracie za príliš málo peňazí. Tých peňazí je pritom v EU fondoch viac ako dosť, Komisia povolila štátom dočerpať prakticky bez akýchkoľvek podmienok nevyčerpané zdroje z minulého rozpočtu. Všetky mali ísť na pomoc jednotlivcom a firmám…”
Europoslankyňa za SaS argumentuje aj tým, že Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje viac ako 220-tisíc neplatičov FO – SZČO a samoplatiteľov a takmer 45-tisíc zamestnávateľov. “To je len jedna, aj keď najväčšia zdravotná poisťovňa. Igor, vieš koľkí z nich uzavreli splátkové kalendáre s VŠZP, aby tak splnili v zmysle zákona podmienku získania štátnej pomoci? 1,81%… Z toho FO (SZČO plus samoplatitelia) 1,99% a zamestnávatelia 0,97%. Čo bude s tými desaťtisícami ľudí, ktorí teraz majú nulový príjem, nemajú z čoho platiť nájmy bytov, teplo, elektrinu? Čo bude s tými, ktorí nemajú čo jesť? Z čoho a ako majú teraz splácať svoje dlžoby z minulosti?”
Jeden príbeh za všetky
Nicholsonová vo svojom otvorenom liste Matovičovi spomenula jeden z príbehov ľudí, ktoré jej denne prichádzajú do mailovej schránky. Tvrdí, že premiér by si mal uvedomiť situáciu napríklad 52-ročnej pani Beáty. “Je to rozvedená kaderníčka,” píše Nicholsonová a cituje správu, ktorú nedávno dostala:
“Dobrý deň pani poslankyňa, ja som SZČO mám prevádzku služieb pracujem sama, a podľa nariadenia vlády prevádzku mám zatvorenú. Od 19. decembra 2020 nemám žiadny príjem, požiadala som o štátnu pomoc, ktorá mi bola zamietnutá, som si vedomá že mám dlžoby v zdravotnej a sociálnej poisťovni, pani mi povedala vyplaťte dlžoby a dostanete pomoc od štátu.”
“Nemám peniaze na bežný jednoduchý život, nie to na dlžoby. Momentálne žijem tak, že si požičiam peniaze na stravu, bývanie a zdravotné poistenie od dcéry, ktorá žije a stará sa o svoju dcéru lebo je s ňou sama, a od mamy, ktorá poberá starobný dôchodok. Situácia ktorá sa mení na Slovensku z hodiny na hodinu, a neviem kedy budem môcť znovu pracovať, sa pýtam z čoho mám ďalej žiť, aké mám možnosti? Žiť ako bezdomovec? Vziať si dobrovoľne život? Poraďte mi prosím vás. Viem, že nie som jediná, ale ako nám pokračovať ďalej?” Znejú otázky zúfalej pani Beaty.
Lucia Ďuriš Nicholsonová aj na tomto prípade upozornila, že vládne schémy pomoci nie sú deravé len kvôli podmienke nulových dlhov na daniach a odvodoch, ale aj kvôli podmienke, že neexistuje súbeh niektorých sociálnych dávok so štátnou pomocou pre podnikateľov, či fyzické osoby.
“Aj v chudobe sa musíš najprv naučiť žiť a hospodáriť, Igor, nejde to zo dňa na deň a ani náklady na život nezmiznú zo dňa na deň ako ten príjem počas krízy. Ona svoje povinnosti plnila, len aby ju štát pri najbližšej príležitosti hodil cez palubu,” píše premiérovi Nicholsonová a uvádza ďalšie príklady ľudí, ktorí prepadli cez sito sociálnej pomoci.
“Zo všetkých analýz je zrejmé, že ak sa ľudia prepadnú do začarovaného kruhu chudoby, je extrémne ťažké sa z neho dostať. Preto by zodpovednému štátu najmä počas tejto ťažkej krízy malo záležať na to, aby tam neskončila napr. pani Beata. Od toho tam tie peniaze v tých EÚ fondoch sú.”
Premiérovi v blogu odkázala: “Igor, píšu mi mladí aj starí ľudia, ktorí chcú spáchať samovraždu. Dolieha na nich nielen sociálna deprivácia, depresie z osamelosti, ale aj absolútna neistota z lepších zajtrajškov, ktorá pramení z neistoty, z komunikácie tvojej vlády, z neustálych hádok v koalícii, z toho, že ani v čase, kedy ľudia potrebujú mať elementárnu dôveru vo vládu, nedokážeš zmierniť svoje meniace sa nálady a nálady vo vláde, ktorú vedieš.”
Dodala, že sleduje vládu Dánska, Fínska, ale aj nemeckú kancelárku, ako komunikuje s občanmi. “Ide o vecnú argumentáciu. Hovoria o tých istých opatreniach, ale ich komunikácia má celkom odlišnú formu od tvojej. Ľudí na meniace sa opatrenia pripravujú dlhodobo a trpezlivo a nie ako na húsenkovej dráhe.”