Nicholsonová tvrdí, že sloboda médií by mala vytvárať bezpečné prostredie pre skutočných (investigatívnych) novinárov a nie pre trollov a konšpirátorov. “Novinári, ktorí nám prinášajú dôveryhodné informácie, si zaslúžia byť chránení pri hľadaní pravdy.”
Podľa jej názoru, s konšpirátormi, ktorí sa vydávajú za novinárov, a pritom zahlcujú internet dezinformáciami, hoaxami a hate speech, sa musíme vedieť vysporiadať. Ako príklad uviedla Rudolfa Vaského a Martina Daňa.
“Dezinformačné weby nie sú spoľahlivé zdroje informácii. Pre naše deti musíme dostať kritické myslenie do škôl a našim rodičom musíme trpezlivo vysvetľovať rozdiel medzi konšpiráciou a faktom,” poznamenala Lucia Ďuriš Nicholsonová bez toho, aby menovala konkrétne podľa nej neseriózne médiá.
Dodala, že bez jasnej a jednotnej definície žurnalistiky je veľmi ťažké rozlišovať medzi ozajstnými novinármi a trollmi platenými za úmyselné šírenie paniky a klamstva. “Debata o jasnej definícii je preto nevyhnutná na efektívny boj proti hoaxom, ktoré pre našu spoločnosť predstavujú veľkú hrozbu.”
Liberáli ako Lucia Ďuriš Nicholsonová často označujú za dezinformačné tzv. alternatívne médiá, ktoré nevlastnia veľké finančné skupiny a ktoré si môžu dovoliť prinášať odlišný pohľad, no prehliadajú chyby a tendenčnosť veľkých mainstreamových médií, ktoré často šíria takzvanú systematickú lož ale tiež hoaxy a dezinformácie. Ako príklad môžeme uviesť hlavné pondelkové články denníkov SME a N, ktoré priniesli “zaručené” informácie o tom, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská sa vo väzbe zlomila a chce sa policajtom priznať zo závažnej korupčnej trestnej činnosti. Jankovská v skutočnosti v pondelok na NAKA odmietla vypovedať a pravdepodobne na polícii študovala svoj spis (viac v článku).