Henry Kissinger

NAŽIVO

Vo veku 82 rokov zomrel známy taliansky fotograf Oliviero Toscani, známy najmä vďaka “provokatívnym” reklamám pre odevnú spoločnosť Benetton. O jeho úmrtí v pondelok informovala jeho rodina. Toscani trpel zriedkavým ochorením – amyloidózou, správu priniesli agentúry ANSA a DPA.

10:03

Novembrové tržby medziročne rástli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky, najvýraznejšie v priemysle 3,1 % (v stálych cenách) a vo vybraných trhových službách nad 11 %. Pokles tržieb zaznamenali informácie a komunikácia, a to prvýkrát po vyše tri a pol roku. V kľúčovom odvetví ekonomiky, v priemysle, bol rast tržieb miernejší ako v októbri, ale zároveň tretí najvyšší v roku 2024. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:52

V ubytovacích zariadeniach na Slovensku strávilo v novembri aspoň jednu noc 431.000 hostí, čo bolo o 11,2 % viac než v rovnakom období minulého roka. K dosiahnutiu návštevnosti historicky najúspešnejšieho roka 2019 ubytovateľom chýbalo stále 10 % (49.000) hostí. Celková návštevnosť pozitívne prekvapila, ubytovatelia dosiahli historicky druhú najvyššiu novembrovú návštevnosť. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:36

Priemerná nominálna mesačná mzda sa počas novembra 2024 medziročne zvýšila vo všetkých 10 mesačne sledovaných odvetviach, avšak tempo jej rastu vo väčšine odvetví spomalilo. Ani v jednom zo sledovaných odvetví medziročný rast nepresiahol 10 %. Platy rástli najrýchlejšie v ubytovaní o 9,6 % a v maloobchode s rastom o 8,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:35

Súd na ruskej Sibíri odsúdil muža na deväť rokov väzenia za vlastizradu, oznámila v pondelok ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB). Muž údajne poslal peniaze na podporu ukrajinských ozbrojených síl.

Sergej Lošakov z mesta Srugut bol podľa vyjadrenia FSB, ktorú citovala ruská agentúra RIA, “nepriateľský voči vnútornej a zahraničnej politike Ruska”. Na sieti Telegram kontaktoval neidentifikovanú osobu a následne poslal peniaze pre ukrajinskú armádu, uviedla FSB bez bližších detailov.

09:19

Polícia v Južnej Kórei vyšetruje správu zaslanú faxom, ktorá hrozí odpálením sídla parlamentu a ďalších významných budov v krajine. Dosiaľ sa však nepodarilo nájsť stopy po výbušninách, uviedli v pondelok úrady. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Ministerstvu zahraničných vecí bol v nedeľu o 21.30 h miestneho času (13.30 SEČ) doručený fax, podľa ktorého vybuchnú v pondelok o 16:30 h miestneho času (8.30 h SEČ) významné budovy v krajine.

09:16

Ministri obrany Poľska, Nemecka, Francúzska, Talianska a Británie sa v pondelok stretnú vo Varšave. V rámci nového päťstranného formátu, zriadeného po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, budú diskutovať o európskych bezpečnostných otázkach. K schôdzke sa prostredníctvom telemostu pripojí aj minister obrany Ukrajiny Rustem Umerov. Informovali o tom agentúry DPA a PAP.

Európski spojenci v NATO sa okrem iného snažia posilniť európsku bezpečnosť a pripravenosť na konflikty. Podľa DPA tým reagujú na to, že Trump opakovane podkopáva spoľahlivosť Spojených štátov v Aliancii.

08:39

Čínsky export dosiahol v minulom roku rekordnú úroveň. Celkový vývoz z Čínskej ľudovej republiky mal v roku 2024 hodnotu 24,45 bilióna čínskych jüanov (3,24 bilióna eur). Informovala o tom správa agentúry DPA, ktorá sa v pondelok odvolala na čínsku štátnu televíznu stanicu CCTV.

08:38

Ceny ropy v pondelok ráno pokračovali v raste a cena ropy Brent zaznamenala štvormesačné maximum. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 7.17 h SEČ 81,24 USD (78,84 eura) za barel (1 barel = 159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,48 USD (1,86 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom dosiahla 78,08 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje zvýšenie o 1,51 USD (1,97 %).

08:26

Elon Musk povedal, že britský premiér Keir Starmer „poslal do Ameriky agentov, aby podkopali americké voľby!“.

Takto podnikateľ z Trumpovho tímu komentoval zverejnenie v X, že Starmer nebol pozvaný na inauguráciu.

08:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu ponúkol pomoc pri boji s lesnými požiarmi v americkom meste Los Angeles a uviedol, že ukrajinskí hasiči môžu “pomôcť Američanom zachrániť životy”. Informovala o tom agentúra AFP.

Zelenskyj v nedeľu večer na sociálnej sieti X uviedol, že nariadil ukrajinskému ministrovi vnútra Ihorovi Klymenkovi a diplomatom, aby “pripravili možnú účasť našich záchranárov v boji proti lesným požiarom v Kalifornii”. Situáciu v americkom meste označil za veľmi náročnú.

07:57

Severokórejskí vojaci bojujúci na strane ruských síl proti Ukrajine dostali príkaz, aby radšej spáchali samovraždu, než aby padli živí do zajatia. Uviedol to v pondelok poslanec juhokórejského parlamentu I Song-kwun po neverejnom zasadnutí parlamentného výboru pre tajné služby. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry Jonhap.

“Poznámky nájdené pri mŕtvych vojakoch naznačujú, že na nich tlačili, aby pred zajatím spáchali samovraždu alebo sa vyhodili do vzduchu,” povedal novinárom I Song-kwun s odvolaním sa na informácie tajnej služby NIS.

07:50

Najmenej desať ľudí zahynulo pri zosuvoch pôdy vyvolaných prívalovými dažďami na juhovýchode Brazílie, uviedli v nedeľu záchranné zložky v štáte Minas Gerais. Informovala o tom agentúra AFP.

Dovedna deväť osôb zahynulo v meste Ipatinga, kde za jednu hodinu spadlo 80 milimetrov zrážok, uviedol vo vyhlásení úrad miestneho starostu.

07:49

Britský premiér Keir Starmer chce urobiť zo Spojeného kráľovstva lídra v oblasti umelej inteligencie (AI). V príhovore, s ktorým vystúpi v pondelok, okrem iného oznámi podporu výstavby dátových centier a povzbudí absolventov škôl, aby absolvovali technologicky orientované štúdium, uviedlo v nedeľu večer ministerstvo pre vedu, inovácie a technológie. Informovala o tom agentúra DPA.

07:47

Americký basketbalista Jalen Brunson pomohol 44 bodmi k triumfu New Yorku Knicks nad Milwaukee 140:106 v nočnom zápase NBA. Bol to pre neho už 17. zápas so 40 a viac bodmi v kariére, vyrovnal tak zápis Carmela Anthonyho na 3. mieste v klubovej histórii.

Jalen Brunson AJ Green
Na snímke Jalen Brunson z New York Knicks (uprostred vľavo) strieľa loptu okolo AJ Greena z Milwaukee Bucks (uprostred vpravo) počas prvého polčasu basketbalového zápasu NBA v New Yorku / Foto: TASR/AP-Pamela Smith
Čítať viac | 07:14

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu hovoril s americkým prezidentom Joeom Bidenom o pokroku v rokovaniach o prepustení rukojemníkov zadržiavaných palestínskym  hnutím Hamas. Informoval ho o mandáte, ktorý dal izraelskej delegácii na rokovaniach v Dauhe s cieľom urýchliť prepustenie izraelských rukojemníkov, a poďakoval sa Bidenovi a zvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi „za spoluprácu na tejto posvätnej misii“, uviedol vo vyhlásení Netanjahuov úrad. Informovala o tom agentúra AFP.

07:06

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že je pripravený odovzdať Pchjongjangu zajatých severokórejských vojakov výmenou za prepustenie ukrajinských vojnových zajatcov zadržiavaných v Rusku. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) v nedeľu potvrdila, že ukrajinská armáda zajala 9. januára v Kurskej oblasti dvoch severokórejských vojakov.

07:05

Neznáme osoby uniesli cez víkend v púštnom meste Agadez ležiacom v strednej časti Nigeru občianku Rakúska. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu túto informáciu miestnych úradov potvrdilo. Hovorkyňa veľvyslanectva Rakúska v Alžírsku s pôsobnosťou aj pre Niger pre agentúru APA uviedla, že ambasáda je v kontakte s partnerskými krajinami EÚ, delegáciou EÚ i regionálnymi orgánmi.

07:04

Tisíce ľudí opäť protestovali v nedeľu v srbskom hlavnom meste Belehrad proti korupcii a žiadali transparentné vyšetrenie zrútenia prístrešku rekonštruovanej železničnej stanice v Novom Sade, pri ktorom vlani 1. novembra zomrelo 15 ľudí. Informuje o tom správa agentúry AFP.

“Sme tu, aby sme požadovali zmeny, požadovali spravodlivosť,” povedala pre AFP 34-ročná demonštrantka. Dodala, že cieľom protestov je “zabrániť tomu, aby sa táto krajina vydala na cestu korupcie”.

07:03

Súčasný chorvátsky prezident Zoran Milanovič bol opätovne zvolený do funkcie hlavy štátu. V nedeľňajšom druhom kole volieb s prehľadom zvíťazil nad Draganom Primoracom, vyplýva z odhadov. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Milanovič získal 78 percent hlasov, zatiaľ čo Primorac, podporovaný vládnucim konzervatívnym Chorvátskym demokratickým spoločenstvom (HDZ), získal 22 percent, vyplýva z predbežných výsledkov, ktoré zverejnila tamojšia verejnoprávna stanica HRT.

2. kolo prezidentských volieb v Chorvátsku
Na snímke chorvátsky úradujúci prezident a prezidentský kandidát opozičnej sociálnej demokracie (SDP) Zoran Milanovič reaguje po zverejnení výsledkov exit pollu v Záhrebe, ktoré mu zabezpečili víťazstvo v 2. kole prezidentských volieb v Chorvátsku / Foto: TASR/AP-Darko Bandic
06:59

Počet potvrdených obetí rozsiahlych požiarov, ktoré takmer týždeň sužujú aglomeráciu amerického mesta Los Angeles, stúpol v nedeľu na 24. Osem mŕtvych sa našlo v zóne, kde vyčíňa požiar Palisades Fire, zvyšných 16 v zóne požiaru Eaton Fire. Bez ďalších podrobností to v nedeľu oznámil úrad miestneho koronera, informuje agentúra AFP.

V najbližších dňoch sa bude fotografovať každý dom a zábery sa zverejnia na webovej stránke. Obyvateľom to podľa neho umožní získať informácie o stave nehnuteľností bez toho, aby museli cestovať do momentálne neprístupných oblastí. Fotografie poslúžia aj pri kontaktovaní poisťovní.

06:57
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Niall Ferguson: “Kissinger sa oprávnene obáva” možnosti tretej svetovej vojny

Rok 2022 bol rokom návratu vojny. Druhá studená vojna by sa však v roku 2023 mohla stať treťou svetovou vojnou… s Čínou ako arzenálom autokracie, myslí si britský historik Niall Campbell Douglas Ferguson, v súčasnosti profesor na Harvardovej univerzite

Henry Kissinger
Na snímke bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger
❚❚
.

Vojna je peklo na zemi – a ak o tom pochybujete, navštívte Ukrajinu alebo si pozrite film Edwarda Bergera All Quiet on the Western Front (Na západnom nič nového), novú drásajúcu adaptáciu klasického protivojnového románu Ericha Mariu Remarquea z roku 1929 od Netflixu.

Aj malá vojna je pre tých, ktorí sa v nej ocitnú, samozrejme, peklo. Ale svetová vojna je to najhoršie, čo sme si my ľudia kedy urobili. Henry Kissinger sa v pamätnej eseji uverejnenej minulý mesiac zamýšľal nad tým, “ako sa vyhnúť ďalšej svetovej vojne”. V roku 1914 “európske národy, ktoré neboli dostatočne oboznámené s tým, ako technológia zlepšila ich vojenské sily, pristúpili k tomu, že si navzájom spôsobili bezprecedentnú devastáciu”. Potom, po dvoch rokoch priemyselného vyvražďovania, “hlavní bojovníci na Západe (Británia, Francúzsko a Nemecko) začali skúmať možnosti ukončenia masakru”. Dokonca aj s americkým sprostredkovaním toto úsilie zlyhalo.

Kissinger položil dôležitú otázku: “Nachádza sa dnes svet na Ukrajine v porovnateľnom bode obratu (ako bola príležitosť na mier v roku 1916), keď si tam zima vynútila prestávku na rozsiahle vojenské operácie?” Vlani o tomto čase som predpovedal, že Rusko napadne Ukrajinu. Otázkou o rok neskôr je, či existuje spôsob, ako túto vojnu ukončiť, alebo či je predurčená prerásť do niečoho oveľa väčšieho.

.

Ako správne upozorňuje Kissinger, o osud Ukrajiny v súčasnosti súperia dve mocnosti s jadrovými zbraňami. Jedna strana, Rusko, je priamo zapojená do konvenčnej vojny. USA a ich spojenci však bojujú nepriamo tým, že poskytujú Ukrajine to, čo Alex Karp, šéf spoločnosti Palantir Technologies Inc. nazýva “silou pokročilých algoritmických bojových systémov”. Tie sú teraz také silné, ako nedávno povedal Davidovi Ignatiusovi z denníka Washington Post, že “sa rovnajú taktickým jadrovým zbraniam proti protivníkovi, ktorý má len konvenčné zbrane”. Chvíľu sa zamyslite nad dôsledkami tohto tvrdenia.

Vojna je späť. Mohla by sa vrátiť aj svetová vojna? Ak áno, ovplyvní to životy nás všetkých. V druhom medzivojnovom období (1991 – 2019) sme stratili zo zreteľa úlohu vojny v globálnej ekonomike. Keďže vtedajšie vojny boli malé (Bosna, Afganistan, Irak), zabudli sme, že vojna je v dejinách obľúbeným motorom inflácie, nesplácania dlhov – dokonca aj hladomorov. Je to preto, že rozsiahla vojna zároveň ničí výrobné kapacity, narúša obchod a destabilizuje fiškálnu a menovú politiku.

Vojna je však rovnako dôležitá pre mobilizáciu reálnych zdrojov ako pre financie a peniaze: Každá veľmoc musí byť schopná uživiť svoje obyvateľstvo a poháňať svoj priemysel. V čase vysokej vzájomnej závislosti (globalizácie) si veľmoc musí zachovať možnosť vrátiť sa k sebestačnosti v čase vojny. A sebestačnosť je drahšia ako spoliehanie sa na voľný obchod a komparatívne výhody.

Hlavným zdrojom moci je v histórii technologická prevaha vo výzbroji, vrátane spravodajských a komunikačných služieb. Zásadnou otázkou preto je: Aké sú kľúčové vstupy, bez ktorých je najmodernejšia armáda nedosiahnuteľná?

V roku 1914 to boli uhlie, železo a výrobné kapacity na masovú výrobu delostrelectva a granátov, ako aj parníky. V roku 1939 to boli ropa, oceľ, hliník a výrobné kapacity na masovú výrobu delostrelectva, lodí, ponoriek, lietadiel a tankov. Po roku 1945 to bolo všetko uvedené a navyše vedecko-technické kapacity na výrobu jadrových zbraní.

.

Dnes sú dôležitými vstupmi kapacity na masovú výrobu vysoko výkonných polovodičov, satelitov a od nich závislých algoritmických bojových systémov.

Aké boli hlavné poučenia zo svetových vojen 20. storočia? Po prvé, americkú kombináciu technologického a finančného prvenstva a bohatých prírodných zdrojov nebolo možné poraziť. Po druhé, dominantné anglofónne impériá boli slabé v odstrašovaní. Spojenému kráľovstvu sa dvakrát nepodarilo odradiť Nemecko a jeho spojencov od hazardu so svetovou vojnou. Bolo to najmä preto, že liberálne aj konzervatívne vlády neboli ochotné žiadať od voličov obete v čase mieru a zlyhali v štátnickom umení. Výsledkom boli dva veľmi nákladné konflikty, ktoré stáli oveľa viac životov a majetku, ako by stálo účinné odstrašenie – a Spojené kráľovstvo bolo vyčerpané a neschopné udržať svoje impérium.

USA sú dominantným anglofónnym impériom od Suezskej krízy v roku 1956. Hrozbou jadrového Armagedonu USA úspešne odradili Sovietsky zväz od postupu jeho marxisticko-leninského impéria v Európe oveľa ďalej ako za rieky Labe a Dunaj. Amerika však relatívne neúspešne zabránila šíreniu komunizmu Sovietmi podporovanými organizáciami a režimami vo vtedajšom tzv. treťom svete.

USA sú v odstrašovaní stále zlé. Minulý rok sa im nepodarilo odradiť prezidenta Vladimira Putina od invázie na Ukrajinu, najmä preto, že mali nízku dôveru v ukrajinské obranné sily, ktoré vycvičili, a v kyjevskú vládu, ktorá ich kontrolovala. Najnovším cieľom amerického odstrašovania je Taiwan, funkčne autonómna demokracia, ktorú si Čína nárokuje ako svoju vlastnú.

V októbri administratíva prezidenta Joea Bidena oneskorene zverejnila svoju národnú bezpečnostnú stratégiu. Takéto dokumenty sú vždy dielom výboru, ale vnútorný nesúlad by nemal byť taký zjavný. “Éra po studenej vojne sa definitívne skončila,” vyhlasujú autori, “a medzi hlavnými mocnosťami prebieha súťaž o to, čo bude nasledovať.” Avšak “neusilujeme o konflikt ani o novú studenú vojnu”. Veľmoci majú totiž “spoločné výzvy”, ako sú klimatické zmeny a Covid a iné pandemické choroby.

.

Na druhej strane “Rusko predstavuje bezprostrednú hrozbu pre slobodný a otvorený medzinárodný systém, pričom bezohľadne porušuje základné zákony dnešného medzinárodného poriadku, ako to ukázala jeho brutálna agresívna vojna proti Ukrajine”. Čína je pritom “jediným konkurentom, ktorý má v úmysle zmeniť medzinárodný poriadok a čoraz viac disponuje hospodárskou, diplomatickou, vojenskou a technologickou silou na dosiahnutie tohto cieľa”.

Čo teda USA urobia pre kontrolu týchto súperov? Odpoveď sa nápadne podobá tomu, čo robili v prvej studenej vojne:

– “Zostavíme najsilnejšie možné koalície na podporu a obranu sveta, ktorý je slobodný, otvorený, prosperujúci a bezpečný.”

– “Budeme uprednostňovať udržanie trvalej konkurenčnej výhody pred ČĽR a zároveň obmedzovať stále veľmi nebezpečné Rusko.”

– “Musíme zabezpečiť, aby strategickí konkurenti nemohli využívať základné americké a spojenecké technológie, know-how alebo údaje na oslabenie americkej a spojeneckej bezpečnosti.”

Inými slovami: vytvárajte a udržujte spojenectvá a snažte sa zabrániť druhej strane, aby vás technologicky dobehla. Je to stratégia studenej vojny, okrem názvu.

Podpora USA Ukrajine od invázie 24. februára nepochybne prispela k oslabeniu Putinovho režimu. Ruská armáda utrpela katastrofálne straty na vycvičenom ľudskom potenciáli a vybavení. Ruská ekonomika sa síce neznížila o toľko, ako Washington dúfal (podľa Medzinárodného menového fondu len o 3,4 % v minulom roku), ale ruský dovoz sa prepadol v dôsledku západných kontrol vývozu. Keďže ruské zásoby dovážaných súčiastok a strojov sa vyčerpávajú, ruský priemysel bude čeliť hlbokým poruchám, a to aj v obrannom a energetickom sektore.

V minulom roku Rusko prerušilo vývoz plynu do Európy, ktorý nemôže presmerovať, pretože neexistujú alternatívne plynovody. Putin si myslel, že plynová zbraň mu umožní rozdeliť Západ. Doteraz to nefungovalo. Rusko sa pokúsilo priškrtiť aj vývoz obilia z Čierneho mora. Táto páka však mala len malú strategickú hodnotu, keďže najväčšími porazenými blokády boli chudobné africké a blízkovýchodné krajiny.

Čistým výsledkom doterajšej Putinovej vojny bolo zredukovanie Ruska na niečo ako hospodársky prívesok Číny, jeho najväčšieho obchodného partnera. A západné sankcie znamenajú, že to, čo Rusko vyváža do Číny, sa predáva so zľavou.

Stratégia USA má však dva zjavné problémy. Prvým je, že ak sú algoritmické zbraňové systémy ekvivalentom taktických jadrových zbraní, Putin môže byť nakoniec donútený použiť tie druhé, keďže tie prvé mu zjavne chýbajú. Druhým problémom je, že Bidenova administratíva zrejme delegovala načasovanie akýchkoľvek mierových rokovaní na Kyjev – a predbežné podmienky, ktoré Ukrajinci požadujú, sú pre Moskvu zjavne neprijateľné.

.

Zdá sa preto, že vojna sa bude, podobne ako kórejská vojna v prvej studenej vojne, ťahať dovtedy, kým sa nedosiahne patová situácia, Putin nezomrie a nedohodne sa prímerie, ktoré vytýči novú hranicu medzi Ukrajinou a Ruskom. Problémom dlhotrvajúcich vojen je, že verejnosť v USA a Európe sa ich zvyčajne nabaží oveľa skôr ako nepriateľ.

Čína je oveľa tvrdší oriešok ako Rusko. Zatiaľ čo zástupná vojna ženie ruskú ekonomiku a armádu späť do 90. rokov, preferovaným prístupom k Číne je brzdiť jej technologický rast, najmä pokiaľ ide o – slovami poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana – “technológie súvisiace s výpočtovou technikou vrátane mikroelektroniky, kvantových informačných systémov a umelej inteligencie” a “biotechnológie a biomanufaktúry”.

“Pokiaľ ide o kontrolu vývozu,” pokračoval Sullivan, “musíme prehodnotiť dlhodobý predpoklad zachovania “relatívnych” výhod oproti konkurentom v určitých kľúčových technológiách. Predtým sme zachovávali prístup “kĺzavého meradla”, podľa ktorého musíme byť len o niekoľko generácií vpred. To nie je strategické prostredie, v ktorom sa dnes nachádzame. Vzhľadom na základný charakter niektorých technológií, ako sú pokročilé logické a pamäťové čipy, si musíme udržať čo najväčší náskok.”

Sankcie voči Rusku, tvrdí Sullivan, “ukázali, že kontrola vývozu technológií môže byť viac než len preventívny nástroj”. Môžu byť “novým strategickým prínosom v súbore nástrojov USA a spojencov”. USA sa medzitým chystajú zvýšiť svoje investície do polovodičov domácej výroby a súvisiaceho hardvéru.

Skúsenosti z prvej studenej vojny potvrdzujú, že takéto metódy môžu fungovať. Kontroly vývozu boli jedným z dôvodov, prečo sovietska ekonomika nedokázala držať krok s USA v oblasti informačných technológií. Otázkou je, či tento prístup môže fungovať proti Číne, ktorá je dnes rovnakou dielňou sveta ako Amerika v 20. storočí, s oveľa širším a hlbším priemyselným hospodárstvom, ako kedy dosiahol Sovietsky zväz.

.

Čitatelia vedecko-fantastického románu Problém troch telies od Liu Cixina si určite spomenú, že mimozemšťania z planéty Trisolaris používajú medzigalaktický dohľad, aby zastavili technologický pokrok na Zemi, zatiaľ čo ich invázne sily si razia cestu hlbokým vesmírom. Môže byť zastavenie vývoja Číny skutočne spôsobom, akým USA zvíťazia v druhej studenej vojne?

Je pravda, že nedávne obmedzenia ministerstva obchodu – týkajúce sa transferu pokročilých grafických procesorov do Číny, používania amerických čipov a odborných znalostí v čínskych superpočítačoch a vývozu technológie výroby čipov do Číny – predstavujú pre Peking veľké problémy. V podstate odrezali Čínsku ľudovú republiku od všetkých špičkových polovodičových čipov vrátane čipov vyrobených na Taiwane a v Kórei, ako aj od všetkých odborníkov na čipy, ktorí sú “osobami z USA”, čo zahŕňa držiteľov zelenej karty, ako aj občanov.

Je tiež pravda, že pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga neexistujú rýchle riešenia. Väčšina čínskych výrobných kapacít sa nachádza v nízko technologických uzloch (väčších ako 16 nanometrov). Nemôže zo dňa na deň vyčarovať pevninský klon spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, ktorá je svetovým lídrom v sofistikovanosti svojich čipov. Si nemôže očakávať ani to, že TSMC bude podnikať ako zvyčajne, ak Čína začne úspešnú inváziu na Taiwan. Továrne na výrobu čipov tejto spoločnosti by boli vo vojne takmer určite zničené. Aj keby prežili, nemohli by fungovať bez zamestnancov TSMC, ktorí by mohli utiecť, a bez zariadení z USA, Japonska a Európy, ktoré by prestali byť k dispozícii.

Čína má však iné karty, s ktorými môže hrať. Má dominantné postavenie v spracovaní nerastných surovín, ktoré sú pre moderné hospodárstvo nevyhnutné, vrátane medi, niklu, kobaltu a lítia. Čína kontroluje najmä viac ako 70 % produkcie vzácnych zemín, a to tak z hľadiska ťažby, ako aj spracovania. Ide o 17 nerastov, ktoré sa používajú na výrobu komponentov v zariadeniach, ako sú smartfóny, elektrické vozidlá, solárne panely a polovodiče. Embargo na ich vývoz do USA by síce nebolo smrteľným úderom, ale prinútilo by USA a ich spojencov urýchlene vyvinúť iné zdroje.

Achillova päta Ameriky sa často považuje za jej neudržateľnú fiškálnu cestu. Podľa rozpočtového úradu Kongresu v určitom bode nadchádzajúceho desaťročia splátky úrokov z federálneho dlhu pravdepodobne prekročia výdavky na obranu. Medzitým nie je hneď zrejmé, kto kúpi všetky dodatočné štátne dlhopisy emitované každý rok, ak sa Federálny rezervný systém zaoberá kvantitatívnym sprísňovaním.

.

Mohlo by to dať Číne príležitosť vyvinúť finančný tlak na USA? V júli držala štátne pokladničné poukážky v hodnote 970 miliárd USD, čím sa stala druhým najväčším zahraničným držiteľom amerického dlhu. Ako sa často zdôrazňovalo, ak by sa Čína rozhodla zbaviť svojich štátnych dlhopisov, zvýšila by výnosy amerických dlhopisov a znížila kurz dolára, hoci nie bez toho, aby si spôsobila značnú bolesť.

Väčšia americká zraniteľnosť však môže byť skôr v oblasti zdrojov než financií. USA už dávno nie sú výrobnou ekonomikou. Stali sa veľkým dovozcom zo zvyšku sveta. Ako upozorňuje Matthew Suarez, poručík americkej námornej pechoty, v zasvätenej eseji na stránke American Purpose, krajina je tak veľmi závislá od svetového obchodného loďstva. “Odhliadnuc od prepravy ropy a voľne loženého tovaru,” píše Suarez, “väčšina medzinárodne obchodovaného tovaru sa prepravuje v jednom zo šiestich miliónov kontajnerov prepravovaných na približne 61 000 lodiach. Tento tok tovaru závisí od rovnako silného paralelného toku digitálnych informácií.”

Rastúca dominancia Číny v oboch týchto oblastiach by sa nemala podceňovať. Pekingská iniciatíva Pásmo a cesta vytvorila infraštruktúru, ktorá znižuje závislosť Číny od námorného obchodu. Spoločnosť Shanghai Westwell Lab Information Technology Co. sa medzitým rýchlo stáva popredným dodávateľom najmodernejších prístavných operačných systémov.

Vojna na Ukrajine pripomenula, že narušenie obchodu je dôležitou vojnovou zbraňou. Pripomenula nám tiež, že veľmoc musí byť schopná masovo vyrábať moderné zbrane s prístupom k dovozu alebo bez neho. Obe strany vojny spotrebovali ohromujúce množstvá nábojov a rakiet, ako aj obrnených vozidiel a bezpilotných lietadiel. Veľkou otázkou, ktorú vyvoláva akýkoľvek čínsko-americký konflikt, je, ako dlho by ho USA dokázali udržať.

Ako upozornila moja kolegyňa z Hooverovho inštitútu Jackie Schneiderová, len “štyri mesiace podpory Ukrajiny … vyčerpali veľkú časť zásob takýchto zbraní vrátane tretiny arzenálu amerických Javelinov a štvrtiny amerických Stingerov”. Podľa Kráľovského inštitútu Spojených služieb by delostrelecká munícia, ktorú USA v súčasnosti vyrobia za rok, vystačila v počiatočnej fáze vojny na Ukrajine len na 10 dní až dva týždne bojov.

Správa ministerstva obrany o priemyselných kapacitách z februára 2022 varovala, že americké spoločnosti vyrábajúce taktické rakety, lietadlá s pevnými krídlami a satelity znížili svoju produkciu o viac ako polovicu.

Ako som zdôraznil na inom mieste, USA sú dnes v istom zmysle v situácii britského impéria v 30. rokoch 20. storočia. Ak zopakuje chyby, ktorých sa v tomto desaťročí dopustili nasledujúce britské vlády, finančne preťažená Amerika nedokáže odradiť rodiacu sa kombináciu Ruska, Iránu a Číny podobnú Osi od rizika súčasného konfliktu na troch frontoch: Východná Európa, Blízky východ a Ďaleký východ. Rozdiel je v tom, že nebude existovať žiadna sympatizujúca priemyselná mocnosť, ktorá by slúžila ako “arzenál demokracie” – túto frázu použil prezident Franklin D. Roosevelt v rozhlasovom vysielaní 29. decembra 1940. Tentoraz majú arzenál autokracie.

.

Bidenova administratíva musí byť mimoriadne opatrná a nesmie viesť hospodársku vojnu proti Číne tak agresívne, aby sa Peking ocitol v pozícii Japonska v roku 1941 a nemal inú možnosť ako včas zaútočiť a dúfať vo vojenský úspech. To by bolo skutočne veľmi nebezpečné, pretože dnešná pozícia Číny je oveľa silnejšia ako pozícia Japonska.

Kissinger má pravdu, keď sa obáva nebezpečenstva svetovej vojny. Prvej a druhej svetovej vojne predchádzali menšie konflikty: balkánske vojny v rokoch 1912 a 1913, talianska invázia do Habeša (1936), španielska občianska vojna (1936-39), čínsko-japonská vojna (1937).

Môže sa zdať, že ruská invázia na Ukrajinu sa Západu práve teraz darí.

V najhoršom prípade by však mohla byť podobnou predzvesťou oveľa rozsiahlejšej vojny.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

Zdeno Drdol

.
.
.

Ficove nenápadné vyjadrenia v TA3 prezrádzajú viac, než sa na prvý pohľad zdá

V nedeľu 12. januára 2025 bol predseda vlády SR Robert Fico hosťom v diskusnej relácii televízie TA3 V politike, ktorú…

13. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinský účet každému Slovákovi: Viac ako 1 300 eur. Aké ďalšie straty hrozia Slovensku? Prognózy sú zarážajúce

Slovensko čelí a bude znášať v najbližších rokoch významné ekonomické, sociálne a hospodárske straty primárne aj sekundárne spojené s jednostranným…

13. 01. 2025 | Ekonomika | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Ekonomika | 9 min. čítania | 0 komentárov

Došlo k pokusu zničiť posledný funkčný plynovod do Európy

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že došlo k pokusu o útok dronom na kompresorovú stanicu Russkaja v Krasnodarskom kraji, ktorá dodáva…

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Nôž do chrbta” nakoniec neprišiel od Huliaka: Migaľ sabotuje jednotu vlády

Robert Fico ešte ani poriadne neopustil štúdio TA3, kde bol na nedeľných dialógoch, a už mu aj ukázali niektorí koaličníci virtuálny…

13. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump už stihol vystrašiť svojich priateľov aj nepriateľov. Čo reálne podnikne a kde je miesto Slovenska

Trump, Trump, Trump. Zovšadiaľ, kde sa pohneš zaznieva ďalšia hrozba, návrh, požiadavka, obvinenie ešte neinaugurovaného 47. prezidenta Spojených štátov amerických

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Do Zelenského sa pustil aj Matúš Šutaj Eštok: “Dane občanov Slovenska išli na pomoc Ukrajine”

Predseda koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok kritizuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za jeho vyjadrenia, že za problémy…

13. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci sa ozvali z Ruska: “Nie je to pravda! Všetko tu funguje!”

Poslanci Tibor Gašpar, Richard Glück a Ján Mažgút sa po návšteve divadla prihovorili z večernej Moskvy. Demonštrujú fakt, že premiérova…

13. 01. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nečakané zistenie? USA si sankciami za Ukrajinu samé strelili do nohy

Hongkonské Asia Times uvádzajú, že zmrazenie ruských rezerv viedlo k rastu vládneho dlhu USA. Potrestanie „agresora“ , bolo pre administratívu…

13. 01. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

“Veľká časť korporátneho sveta je kultúrne vykastrovaná.” Meta končí s transrodovou politikou – Čo to znamená a aký trend to nastavuje

Zuckerberg presadzuje “mužskú energiu” a oznamuje koniec DEI . “Myslím si, že mať kultúru, ktorá oslavuje silu o niečo viac, má…

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozícia má jednu veľkú ťažko prekonateľnú schopnosť: vždy keď sa niekto z jej skupiny vyjadrí prerazí dno

Naša domáca opozícia má jednu veľkú ťažko prekonateľnú schopnosť: vždy keď sa niekto z jej skupiny vyjadrí prerazí dno, ktoré…

13. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Globálny boj: Európa sa dostáva do vážnych problémov. Výhliadky sú pesimistické

Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu bude mať za následok celosvetový nedostatok tohto paliva, čo postihne najchudobnejšie krajiny

13. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nezisková organizácia vo Walese využila mladé dievčatá, aby nalákala imigrantov. Po kritike video stiahli

Waleská rada pre utečencov zverejnila na sociálnych sieťach propagačné video, v ktorom vystupujú 12-ročné dievčatá v školskej uniforme, s cieľom…

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Akú hru hrá Zelenskyj? Akú šancu má projekt Zoroslava Kollára?

Opozícia sa tento týždeň pokúsila o vyvolanie Majdanu, alebo farebnej revolúcie. Dopadlo to ako vždy, keď sa do niečoho pustí…

13. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Zasiahne Ukrajina, ak sa USA pod vedením Trumpa rozhodnú násilím odobrať Grónsko Dánsku?

Včera sa na mnohých blogoch objavili správy o tom, že Ukrajina by mohla zasiahnuť, ak sa USA pod vedením Trumpa…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj si to od Fica nenechal a reaguje

Slovná prestrelka prezidenta Zelenského so slovenským premiérom Ficom v pokračuje

12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump má prvý výsledok zo svojho informačného útoku na Grónsko

V posledných dňoch Dánsko poslalo Trumpovmu tímu súkromné správy, v ktorých vyjadrilo ochotu diskutovať o zvýšení bezpečnosti v Grónsku alebo…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Zuckerbergovo pomíjivé DEI. Aneb o “spojencích”, na které je třeba si dávat pozor

Aneb o “spojencích”, na které je třeba si dávat pozor

13. 01. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nebožák…

Měl jsem napsaný článek o trumpovské geopolitice, ale včerejší Partie na Primě byla tak šťavnatá, že jsem sedl k počítači…

13. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Budú predčasné voľby? Fico sa vyjadril

Premiér Robert Fico dnes v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike vysvetlil, kedy budú predčasné voľby. Premiér povedal, že ak…

12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bezpečnosť pri práci: Ľudia, ktorým nezáležalo na bezpečnosti a robili, čo museli

Bezpečnosť pri práci: Ľudia, ktorým nezáležalo na bezpečnosti a robili, čo museli. Ak u nás nie ste prvýkrát, pravdepodobne viete,…

13. 01. 2025 | 0 komentárov

.

“Situácia sa vymyká z pod kontroly.” V USA dozrievajú ďalšie tragédie

Spojené štáty zasiali vo svete terorizmus a uvrhli krajiny do chaosu, tvrdí İsmet Özçelik v tureckých novinách Aydınlık. Teraz sa zmietajú…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nostalgia: Veci z detstva, ktoré si pamätajú len starší ľudia

Nostalgia: Veci z detstva, ktoré si pamätajú len starší ľudia: V rozľahlej krajine internetu je miesto, kde sa otázky voľne…

13. 01. 2025 | 0 komentárov

Poľsko je unavené z vojny na Ukrajine. “Ukrajinci tu žijú v päťhviezdičkových hoteloch”

Povedal poľský minister obrany krajiny Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ktorého citoval denník Financial Times

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V ukrajinských silách vyhlásili, že F-16 nedokážu súperiť s ruskými lietadlami

Slovensko, 13. januára 2025 - Ukrajinské stíhače F-16 nedokážu súperiť vo vzdušných súbojoch s technologickými letúňmi Ruska, vyhlásil náčelník komunikačnej…

13. 01. 2025 | 0 komentárov

.

USA sa vyhrážajú sankciami Srbsku

„Každá krajina má právo vybrať si, s kým sa chce priateliť,“ pekný demokratický princíp, len v poslednom čase akosi nefunguje

12. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Klamlivá reklama? Takto nás pravidelne klamú v obchodoch

Niektorí výrobcovia sa nás snažia oklamať za každú cenu a robia to prostredníctvom návrhu obalov, ktorý má za cieľ prinútiť…

13. 01. 2025 | 0 komentárov

Dohodnú sa Trump a Putin ohľadne NATO? Čo bráni Putinovi zaútočiť na Alianciu?

Denník Financial Times včera informoval, že jednou z hlavných požiadaviek Putina počas rozhovorov s Trumpom bude, aby Ukrajina nevstúpila do…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Drahý omyl za volantom: Túto chybu robí 8 z 10 vodičov

13.1.2025 Redakcia Auto trendy . Jazda v hmle predstavuje pre vodičov jednu z najnáročnejších situácií na cestách. Polícia pritom varuje,…

13. 01. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vo veku 82 rokov zomrel známy taliansky fotograf Oliviero Toscani, známy najmä vďaka “provokatívnym” reklamám pre odevnú spoločnosť Benetton. O jeho úmrtí v pondelok informovala jeho rodina. Toscani trpel zriedkavým ochorením – amyloidózou, správu priniesli agentúry ANSA a DPA.

10:03

Novembrové tržby medziročne rástli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky, najvýraznejšie v priemysle 3,1 % (v stálych cenách) a vo vybraných trhových službách nad 11 %. Pokles tržieb zaznamenali informácie a komunikácia, a to prvýkrát po vyše tri a pol roku. V kľúčovom odvetví ekonomiky, v priemysle, bol rast tržieb miernejší ako v októbri, ale zároveň tretí najvyšší v roku 2024. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:52

V ubytovacích zariadeniach na Slovensku strávilo v novembri aspoň jednu noc 431.000 hostí, čo bolo o 11,2 % viac než v rovnakom období minulého roka. K dosiahnutiu návštevnosti historicky najúspešnejšieho roka 2019 ubytovateľom chýbalo stále 10 % (49.000) hostí. Celková návštevnosť pozitívne prekvapila, ubytovatelia dosiahli historicky druhú najvyššiu novembrovú návštevnosť. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:36

Priemerná nominálna mesačná mzda sa počas novembra 2024 medziročne zvýšila vo všetkých 10 mesačne sledovaných odvetviach, avšak tempo jej rastu vo väčšine odvetví spomalilo. Ani v jednom zo sledovaných odvetví medziročný rast nepresiahol 10 %. Platy rástli najrýchlejšie v ubytovaní o 9,6 % a v maloobchode s rastom o 8,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:35

.

Kaliňák prezradil, kedy by mali spúšťať v okresoch pracoviská katastrov

V nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minúť 12 Robert Kaliňák prezradil, kedy by mali spúšťať v okresoch pracoviská katastrov.…

12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tí západní lídri čo chceli cenzúru na sociálnych sieťach teraz vďaka týmto sieťam končia

Francúzsko, 13. januára 2025 - Francúzsky prezident bije na poplach: Európa je v nebezpečenstve a neohrozuje ju nikto iný ako…

13. 01. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Stretnutie Trumpa s Putinom sa už pripravuje

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz uviedol, že stretnutie Trumpa s Putinom sa už pripravuje. Podľa neho by sa ich…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Forbes: Ako hromadná likvidácia Abramsov pri Sudži ohrozuje AFU

Zelenského západní partneri smutne sledujú, ako ich „od srdca odtrhnutá” technika horí v ukrajinských stepiach, píše Konstantin Olšanskij v ruských…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

Zdeno Drdol

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov