Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Keď kandidáta Martina Klusa nominovaného slovenskou vládou na člena Európskeho dvora audítorov (EDA), členovia výboru odmietli a z celkového počtu 23 audítorov nedostal ani jediný hlas, začali sa hľadať vinníci. Jediným a hlavným vinníkom mal byť predseda (SaS) Sulík, ktorý mal údajne rozposlať europoslancom listy, kde mal upozorňovať na Klusovo „reputačné riziko”. Podľa samotného Klusa mal tým jeho kandidatúru už vopred „podkopať”. Na situáciu najnovšie zareagoval aj český europoslanec
Martin Klus bol medzi rokmi 2016 do roku 2020 členom Národnej rady Slovenskej republiky. Od parlamentných volieb v roku 2020 do septembra 2022 bol Klus štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. V septembri 2022 sa opäť stal členom Národnej rady. Má magisterské a doktorandské vzdelanie v oblasti politických vied, medzinárodných vzťahov a má tiež titul v oblasti manažmentu. Na kandidatúru za európskeho audítora ho navrhla vláda. Podľa opozície sa malo jednať o „trafiku” a politickú korupciu zo strany vlády za jeho podporu Hegerovej menšinovej vláde. Parlamentná opozícia už v tom čase upozorňovala, že Klus nespĺňa odborné predpoklady na takúto funkciu. Klus sa však nominácie nechcel vzdať. Jeho mesačný plat by predstavoval viac ako 20 000 eur.
Po medzinárodnej hanbe a Klusovom fiasku, ktoré utŕžil po hlasovaní V EDA, sa v médiách mal objaviť údajný Sulíkov list, ktorý mal predseda SaS rozposlať europoslancom. Sulík v ňom mal upozorňovať na Klusovo „reputačné riziko pre každú zainteresovanú inštitúciu” a taktiež na skutočnosť, že Klus bol vo veľkej miere na post vybraný za zatvorenými dverami. K listu sa vyjadril aj samotný Klus: „Ešteže takýto zákerný klamár a udavač nežije v 30-tych, 40-tych či 50-tych rokoch.” Vtedy podľa jeho slov vďaka takýmto „charakterom” končili nevinní ľudia v tom lepšom prípade len v Jáchymove.
Zaujímavosťou je, že samotný Klus svoju nomináciu pravdepodobne vôbec nepokladá za neetickú, pričom z hlasovania, ale i vyjadrení niektorých europoslancov jasne vyplýva, že na funkciu audítora nemá žiadne odborné predpoklady. Jednoducho povedané či by Sulík písal alebo nepísal listy, zvolený by určite nebol.
K celej záležitosti sa vyjadril aj český europoslanec Mikuláš Peksa. ktorý vysvetlil, že on ani ostatní členovia výboru sa podľa Sulíka neriadia a majú svoj vlastný rozum. Český europoslanec na Klusove obvinenia reagoval na svojom twitterovom účte a odkázal mu, aby z neho a jeho kolegov nerobil Sulíkove „bábky”.
Podľa Peksu zlyhalo výberové konanie na úrovni slovenskej vlády a Klus nepreukázal dostatočnú kvalifikáciu v oblasti auditu verejných financií.
„Vážený @Martin_Klus, nerobte z nás „bábky” pána @SulikRichard
Vážený @Martin_Klus, nedělejte z nás loutky pana @SulikRichard.
Přítomní poslanci Pirátů a Zelených hlasovali proti Vaší nominaci kvůli chybějícímu výběrovému řízení na úrovni slovenské vlády a nedostatečné kvalifikaci v oblasti auditu veřejných financí.https://t.co/KxUi86nrUP
.— Mikuláš Peksa (@vonpecka) March 23, 2023
Prítomní poslanci Pirátov a Zelených hlasovali proti Vašej nominácii kvôli chýbajúcemu výberovému konaniu na úrovni slovenskej vlády a nedostatočnej kvalifikácii v oblasti auditu verejných financií,” odkázal Klusovi europoslanec Peksa.
Hlasovací debakel pre slovenského nominanta na EDA spôsobil dočasne poverený premiér a minister financií Heger, keď za člena Európskeho dvora audítorov (EDA), ktorého činnosť je zameraná na kontrolu riadneho a účelného vynakladania peňazí daňových poplatníkov, nominoval nie profesionála v danej oblasti, ale vyštudovaného politológa. Nominácia Klusa prebehla bez odbornej diskusie a taktiež bez transparentného výberového konania.