V dokumente sa zdôrazňuje, že tak efektívnej ochrany sa podarilo dosiahnuť vďaka použitiu popredných technologických riešení, ktoré sa navzájom organicky dopĺňajú.
“Tank je vybavený aktívnou aj dynamickú ochranou, vybavený dištančne riadeným bojovým modulom s výkonným delom a automatickým systémom nabíjania,” stojí v správe.
Skúsenosť z posledných lokálnych vojen a ozbrojených konfliktov ukázala, že hlavným nebezpečenstvom pre tank je pechota vybavená granátometmi a prenosnými raketovými systémami, ktoré sú schopné zaútočiť z neočakávaného smeru. Z tohto dôvodu musí tank byť schopný vydržať zásah zo všetkých smerov a efektívne čeliť akýmkoľvek zbraniam. T-14 Armata sa stal prvým tankom na svete, na ktorom sa podarilo realizovať túto koncepciu. Systém jeho ochrany je možné rozdeliť na tri vrstvy.
Zostreliť v štádiu letu
Prvá líniou obrany T-14 je systém aktívnej ochrany Afganit. Jeho úlohou je odhaliť a zničiť protitankové strely v štádiu letu k tanku. Očami tohto systému sú štyri vzájomne prepojené panelové radary, ultrafialové snímače a infračervené kamery s 360 stupňovým videním. Podľa slov vývojárov je Afganit schopný zachytiť nielen relatívne pomalé objekty – protitankové riadené strely, ale aj podkalibrové strely.
Potom, čo tento komplex odhalí strelu, začína jej okamžite čeliť a automaticky aktivuje hneď niekoľko systémov. V prípade, že proti ARMA je vedený útok protitankovou raketou, ktorá je nasmerovaná rádiovým signálom, začínajú ju rušiť prostriedky rádioelektronického boja. Ich úlohou je v dostatočnej vzdialenosti prerušiť spojenie medzi operátorom a raketou. Afganit ďalej vytvára dymovú clonu, ktorá sťažuje vizuálne odhalenie tanku a jeho zásah riadenou raketou s infračervenou hlavicou samostatného navádzania, do skupiny ktorých sa zaraďuje napríklad americký systém FGM-148 Javelin. Ochranný systém môže tiež efektívne čeliť raketám s laserovým navádzaním, ktoré sú používané hlavne vrtuľníkmi.
Hneď po odhalení nebezpečenstva sa veža Armaty obracia čelom k nemu. Ak sa nepodarilo oklamať raketu na veľkú vzdialenosť, prichádza rad na mažiare umiestnené pod vežou – posledné línie obrany systému Afganit. Tie vystreľujú špeciálne prostriedky proti blížiacej sa strele a ničia ju črepinami. Podľa rovnakého princípu fungujú staršie ruské komplexy Drozd a Arena, a tiež izraelský Trofa. Tento izraelský systém ukázal veľkú spoľahlivosť, od roku 2011 sa palestínskym ozbrojencom nepodarilo zničiť ani jeden tank Merkava, ktorý bol vybavený týmto systémom.
Blízky kontakt
V prípade, že si systém Afganit z nejakého dôvodu nedokáže poradiť s nebezpečenstvom, prichádza rad na druhý stupeň obrany – systém dynamickej ochrany Malachit. Princíp jeho činnosti je najľahšie popísať vďaka prísloviu “vyrážať klin klinom”. Väčšina protitankových rakiet a granátometov má kumulatívnu bojovú hlavicu. Tá pri strete s tankom vystreľuje úzky lúč explózie, ktorý preráža pancier tak, ako šidlo preráža kartón. Kumulatívny lúč môže poškodiť výzbroj techniky, zabiť člena posádky či zapáliť bojovú výzbroj a tým stroj vyradiť z boja. Efektívna je však len v tom prípade, že je kumulatívny lúč skoncentrovaný.
Úlohou dynamickej ochrany je tento lúč narušiť. Jednoducho povedané, dynamická ochrana sú závesné kontajnery s explozívnym materiálom, ktoré pri kontakte s protitankovou strelou explodujú do jej protipohybu. To pomáha znížiť poškodenie tanku nielen od kumulatívneho granátu či rakety, ale dokonca aj pribrzdiť protipancierovú tankovú muníciu. V Rusku sa dynamická ochrana starých generácií dlho a úspešne používala a používa.
O systéme Malachit je v otvorených zdrojoch málo informácií. Je známe, že zabezpečuje zvýšenú ochranu pred tankovými podkalibrovými strelami v porovnaní s predchádzajúcimi systémami Relikt a Kontakt-5, môže lepšie čeliť protitankovým riadeným raketám, tiež má vyšší koeficient účinnosti vďaka likvidácii striel a rakiet menším množstvom explozívneho materiálu. Posledná vlastnosť robí tento systém dynamickej ochrany viac bezpečný pre zložitú elektroniku, ktorou je tank vybavený.
Okrem toho kolektív expertov amerického časopisu National Interest dospel k záveru, že Malachit má elektronické riadenie modulov dynamickej ochrany, čo tento systém robí efektívnejší pre zachytávanie veľkých tandemových striel. Tieto protitankové prostriedky zasadzujú cieľu dva údery. Prvý likviduje prostriedky dynamickej ochrany a druhý úder smeruje do toho istého bodu, ale už na holý pancier. Malachit môže zneškodniť oba údery. Prvú vlnu likviduje obrnená pokrievka dynamickej ochrany, ktorá je vystreľovaná smerom na ňu, druhú vlnu likviduje hlavný element ochrany.
Pevný pancier
Tretím a posledným stupňom obrany Armaty je samotný pancier tanku. Konštruktéri uisťujú, že kompozitné pancierovanie tanku neprerazí žiadna protitanková riadená strela s kalibrom do 150 mm. Medzi také systémy patria TOW, Javelin (obe sú americkej výroby), izraelský Spike a tiež všetky typy ručných protitankových granátometov. Okrem toho predná časť tanku má vydržať zásah zo 120mm kanónu (ide o kaliber, ktorý majú tanky krajín NATO).
Motorový priestor, priestor pre muníciu a palivová nádrž sú izolované pomocou obrnených prepážok, čo zvyšuje šancu tanku na prežitie aj v prípade, že dôjde k prerazeniu pancierovania. Bezposádková veža je vybavená špeciálnym krytom, ktorý bráni zložitú elektroniku pred zásahom črepín a guliek. Munícia je podľa niektorých údajov podobne ako v prípade nemeckého tanku Leopard 2 alebo izraelského stroja Merkava rozmiestnená v zadnej časti veže. Pokiaľ dôjde k detonácii munície, tak sa energia výbuchu uvoľňuje prostredníctvom osobitných vyklápacích panelov do vonkajšieho okolia. To môže zabrániť závažnému poškodeniu tanku. Presné údaje o pancierovaní veže však chýbajú, pretože jej konštrukcia a vonkajšia podoba bez vonkajšieho krytu zostávajú zatiaľ utajené.
V súčasnej dobe sa v armáde testuje prvá séria tankov T-14 Armata, ktorá bola dodaná ministerstvu obrany ešte v roku 2016. Podľa vedenia spoločnosti Uralvagonzavod, stroj je úplne pripravený na plnohodnotnú sériovú výrobu. Pravdepodobne najväčší počet dodávok prípadne na obdobie štátneho vyzbrojovacieho programu pre roky 2018-2025 (SVP 2025). O tom nepriamo svedčia informácia, ktorú v polovici mája s odvolaním sa na vysoko postavený zdroj v ministerstve obrany zverejnil ruský denník Kommersant. Ten vtedy oznámil, že v rámci SVP 2025 pozemné sily a výsadkové vojská dostanú na nákup vojenskej techniky rekordných 4,25 biliónov rubľov.
Andrej Koc