Prvým, kto tento objekt zaznamenal, bolo observatórium Haleakala (ATLAS-HKO) na Havaji, ktoré sa práve zameriava na detekciu objektov nachádzajúcich sa v blízkosti Zeme, aby varovali pred prípadnými nebezpečnými objektami. No ako uisťuje Live Science, tento nepatrí medzi ohrozujúce, ale svojím spôsobom je zvláštny.
Vedci ho označili ako A10bMLz, ale od Northolt Branch Observatories v Londýne dostal aj svojské pomenovanie ako “prázdne vrecko na odpadky”. To znamená, že je dosť veľký na to, aby bolo viditeľný, ale je veľmi ľahký. Jeho šírka je niekoľko metrov, ale váži menej len okolo jedného kilogramu.
S najväčšou pravdepodobnosťou je to len kúsok kovovej fólie, nevedno kedy odtrhnutej počas raketového štartu a teraz blúdi vo vesmíre. Pozoruhodným sa stalo práve jeho putovanie, pretože v istý čas sa nachádzal len 600 kilometrov od Zeme a potom ho spozorovali vo vzdialenosti až 538 261 kilometrov, čo je 1,4-násobok vzdialenosti Mesiaca od Zeme.
Čiže kvôli svojej ľahkosti bol takýto kúsok kadejako unášaný, podobne ako keď vietor unáša “prázdne vrecko na odpadky”, takže londýnski vedci mu dali príznačné pomenovanie.
Toto nie je prvý objekt svojho druhu vo vesmíre, ale žiadne iné “prázdne vrecko na odpadky” nebola spozorované tak ďaleko. Jeho divný pohyb vo vesmíre pravdepodobne spôsobili fotóny vychádzajúce zo Slnka, ktoré ho aj takto ďaleko vytlačili. Takže jeho pohyb bude aj naďalej nepredvídateľný a v najbližších mesiacoch môže znova vstúpiť do zemskej atmosféry a spáliť sa.
Obežná dráha Zeme je plná vesmírneho odpadu s približne 500-tisíc kusmi, z ktorých asi 50-tisíc najväčších je sledovaných NASA a ministerstvom obrany USA. Asi 200 až 400 kusov vesmírneho odpadu sa (podľa Národnej satelitnej, dátovej a informačnej služby pre životné prostredie) každoročne vráti do zemskej atmosféry a väčšina tak zhorí ešte pred dopadom na povrch našej planéty.
Na otázku, či by bolo možné zachytiť a aspoň trochu “vyčistiť” obežnú dráhu od rôzneho odpadu, Daily Mail odpovedá, že “bežné metódy zachytávania nemožno vo vesmíre realizovať, pretože napríklad prísavky nepôsobia vo vákuu a teploty sú príliš studené pre látky, ako je páska a lepidlo, a navyše nepomôžu ani magnetické uchopovače, pretože väčšina odpadu na obežnej dráhe okolo Zeme nie je magnetická”.