Bratislava 31. mája 2021 (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)
V strane Za ľudí vznikli dva tábory a situácia je tam napätá už nejaký čas. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa v jednej z diskusných relácii vyjadrila kriticky o vedení strany, na čo sa rozhodli zareagovať niektorí jej členovia
Kolíková v diskusnej relácii uviedla, že v strane potrebujú prehodnotiť jej vedenie i budúcnosť, ale aj vyhodnotenie vládnej krízy.
„Považujeme za nekorektné a zavádzajúce tvrdenia, že väčšina predsedníctva strany, a aj jej členov, chce, aby došlo k prehodnoteniu toho, ako sa strana postavila k vládnej kríze. Považujeme za absurdné, že práve toto je podľa Márie Kolíkovej hlavný dôvod na zvolanie mimoriadneho snemu a výmenu súčasnej predsedníčky Veroniky Remišovej,“ uviedli v stanovisku členovia predsedníctva strany Velič, Leščáková a Šuteková.
Pripomenuli, že väčšina predsedníctva aj členov strany bola spokojná s riešením vládnej krízy.
Ako ďalej uvádza portál tvnoviny.sk, postup strany podľa ich slov viedol k zachovaniu koalície. Dodali, že je veľmi nešťastné, ak Mária Kolíková a jej krídlo v strane pokračuje v zavádzaní a ohýbaní pravidiel podsúvaním nekorektných informácií médiám.
Draxler: Nesmejme sa zo strany Za ľudí, poučme sa z toho príbehu
Exminister Juraj Draxler na príbehu strany Za ľudí ukazuje, že ak je niekto populárny neznamená to, že bude potom dobrý politik, alebo že vie niečo užitočné vytvoriť.
Do volieb stranu ako líder viedol Andrej Kiska, ktorý bol podľa prieskumov medzi ľuďmi populárny. Nedokázal to ale pretaviť do ničoho politicky naozaj relevantného.
“To ponaučenie by malo smerovať nie do minulosti, ale do budúcnosti, lebo pretendentov na rolu “kisku” tu máme možno aj niekoľko. Týka sa to aj prezidentky,” tvrdí Draxler.
.
Podľa exministra je ťažké na Slovensku vytvoriť stranu. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že väčšina strán prichádza k moci veľmi nepripravená.
“Niekedy to až tak nevidno, niekedy to aj verejnosť ale ľahko spozoruje – to je práve prípad Remišovej a jej nemohúcnosti pri zvládaní rezortu, ktorý bol uvádzaný do života značne bombasticky a má extrémne náročnú agendu. Nie je to vôbec záležitosť len dnešných vládnych strán. Smer, politicky najúspešnejšia domáca strana po roku 1989, prichádzal do svojich jednotlivých vlád extrémne zle pripravený,” konštatuje Draxler v svojom komentári.
“Pri ľuďoch ako Remišová, ak by vo funkcii ostala dlhšie, by to zaostávanie bolo ale ešte viditeľnejšie. Inými slovamia: nesmejme sa zo strany Za ľudí, poučme sa z toho príbehu,” dodáva na záver.