Bratislava 25. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
19. marca sa Súdna rada, okrem iného, zaoberala podnetom sudcov špecializovaného trestného súdu (STS) Ruženy Sabovej a Milana Cisiarika. Títo sudcovia sa ohradili voči tvrdeniam, ktoré zazneli v rámci brožúry „Prehľad porušení princípov právneho štátu“ , ktorú vydalo ministerstvo spravodlivosti pod vedením Borisa Suska
Sudca Cisiarik vyzval Súdnu radu, aby tento dokument preverila, nakoľko sa podľa jeho názoru: „v tejto publikácií nachádza viacero vyjadrení negatívne hodnotiacich rozhodovaciu činnosť Najvyššieho súdu SR, ako aj Špecializovaného trestného súdu. Ďalej uviedol: „… mám za to, že by bolo vhodné Súdnou radou SR posúdiť, či nie je možné tieto vyjadrenia výkonnej moci považovať za útoky na sudov a ich rozhodovaciu činnosť.“
Rada na tento podnet reagovala návrhom založiť ad hoc komisiu, ktorá by tvrdenia uvedené v brožúre preverila. Podľa vyjadrení sudkyne Marcely Kosovej, nejde o právne posúdenie dokumentu ako celku, zamerajú sa len na časti, ktoré sa týkajú negatívnych výrokov sudcov. Komisia bola zriadená na návrh sudkyne Kosovej a Radou schválená 11 hlasmi z 15. Len dvaja sudcovia, Lucia Berdisová a predseda súdnej rady Ján Mazák boli proti.
Mazák bol jeden z troch členov, ktorý sa snažili obhájiť zbytočnosť ustanovenia takejto komisie: „My čo môžeme zistiť? Nič, čo by bolo relevantné,“ Ak existujú tie odpočúvania, tak čo s tým môžeme urobiť? Teraz musíme celých vyše sto strán preveriť.“
Tieto tvrdenia vyvrátila sudkyňa Kosová s odvolaním sa na právomoci Súdnej rady konať v tejto veci. Založenie komisie odôvodnila aj skutočnosťou, že podobná komisia bola založená v prípade Kočnerovej Threemy. V tom čase dochádzalo k únikom informácií, ktoré sa týkali aj činnosti, resp. pochybenia sudcov a Súdna rada rovnako ako dnes iniciovala založenie komisie, ktorá preskúmala obsah s následnou verifikáciou.
Súhlasné stanovisko vyjadril aj sudca Šamko vyjadreniami: „Ak by to nebolo pravdivé, je to na trestné oznámenie na toho, kto urobil tú brožúru, na druhej strane, ak je to pravda tak je to znova katastrofa a v takom prípade by takisto mala byť vyvodená minimálne disciplinárna zodpovednosť.“
Zaujímavé na celej snahe sudcov STS je skutočnosť, že nebyť ich podnetu, Súdna rada by podľa vyjadrení Kosovej z vlastnej iniciatívy nezaložila komisiu. Takto sa bude Rada zaoberať podnetom nielen sťažujúcich sa sudcov Cisiarika a Sabovej, ale všetkých sudov, ktorí sa v negatívnom zmysle spomínajú v dokumente ministerstva spravodlivosti.
Rada tým pádom preverí aj činnosť sudcu Juraja Klimenta, ktorého meno sa v dokumente spomína až 33 krát. Rovnako aj sudcu Jána Hrubalu, kde z jednej pasáže odposluchov vyplýva, že druhé obvinenie obhajcu Martina Ribára v kauze „Casey“, chceli vyšetrovatelia NAKA realizovať práve v čase, keď má pohotovostnú službu na Špecializovanom trestnom súde sudca Hrubala.
Pozornosti Súdnej rady tým pádom neunikne ani mediálne známa sudkyňa Pamela Záleská, ktorej dokument vyčíta o.i. zaujatosť v prípade sudcu Lindtnera: „Je otázne, či bude vedieť rozhodovať nezaujato, ak jeho a ostatných sudcov, ktorí boli v roku 2020 obvinení, označila za „svine“, a ak jej partnerka má k D. Lindtnerovi kritický postoj.“ Partnerka Záleskej, je tu podľa všetkého, myslená novinárka Monika Tódová z Denníku N. Len na margo, aj predseda Súdnej rady Ján Mazák dostáva v tomto denníku značný priestor.
Prvé výstupy sa komisia zaviazala predložiť v máji. Na otázku, či bude mať komisia prístup k odpočúvaniam sa Kosová vyjadrila, že treba počkať na zasadnutie komisie, ktoré sa bude konať v pondelok a tam sa rozhodne ako sa bude postupovať. Zároveň vyjadrila názor, že v prípade schválenia komisiou, nevidí právny problém v tom, že by im boli poskytnuté prepisy rozhovorov.
Tak sa na konci dňa sa môže pokojne stať, že Rada uzná námietky sťažujúcich sa sudcov ako odôvodnené a činnosť sudcov, ktorí neiniciovali tento podnet môže postihnúť minimálne disciplinárny trest.
Okolo uverejnenia brožúry vzplanula svojho času v opozícií, za výdatnej podpory majnstrímových médií, doslova hystéria. A preto treba privítať krok, aj keď nezamýšľaný, Súdnej rady prešetriť časť tohto sporného dokumentu. Koniec-koncov, by mala byť za to „vďačná“ aj samotná opozícia, keďže doteraz nikto z nich až na pár chabých pokusov nevyvrátil nič z toho čo bolo v brožúre predložené.
Prečítajte si tiež:
- Sudcu Mariána Kurinca oslobodili spod disciplinárneho návrhu
- Minister spravodlivosti a predseda NS SR sa zhodli na rekonštrukcii sídla súdu