Bratislava 11. augusta 2023 (HSP/Newsweek/Foto:TASR – Daniel Sanitrik)
Podľa analytikov nová taktika NATO, ktorú si ukrajinské jednotky rýchlo osvojili, zlyháva, pretože Ukrajina nedominuje na oblohe, keďže sa zdá, že kyjevské jednotky sa vracajú k známej doktríne, aby prerazili zakopanú ruskú obranu
Ukrajinské jednotky, ktoré už viac ako dva mesiace vedú letnú protiofenzívu, začlenili do svojich ozbrojených síl štýl boja NATO spolu so západným vybavením, ako sú tanky a obrnené vozidlá dodané Spojenými štátmi.
Správa však naznačuje, že výcvik NATO možno nebol taký úspešný, ako sa očakávalo, konštatuje Newsweek: “Ukrajinská armáda zatiaľ odložila americké metódy boja a vrátila sa k taktike, ktorú pozná najlepšie.”
Odborníci pre Newsweek uviedli jeden hlavný dôvod. Krajiny NATO oceňujú kombinované zbrane, teda všetky zložky armády, ktoré spolupracujú. Aby ukrajinské sily mohli uspieť s taktikou Západu a NATO, potrebujú vzdušnú prevahu – ktorú nemajú.
“Na to, aby západný prístup fungoval efektívne, potrebujete všetky prvky a kľúčovým prvkom je letectvo,” tvrdí plukovník britskej armády vo výslužbe Hamish de Bretton-Gordon, ktorý predtým velil silám chemickej, biologickej, rádiologickej a jadrovej obrany Spojeného kráľovstva a NATO.
Letecká výzbroj stále chýba
Západné krajiny poskytli Ukrajine v rámci bezpečnostnej pomoci desiatky miliárd dolárov, ale táto pomoc nezahŕňala západné stíhačky ako F-16 ani bojové vrtuľníky podľa štandardov NATO.
Štýl boja NATO, ktorý sa tak veľmi spolieha na kontrolu vzdušného priestoru, bol v posledných rokoch testovaný len v oblastiach, kde mala aliancia vzdušnú prevahu, tvrdia experti.
“Žiadny žijúci člen ozbrojených síl NATO nezažil boje blízke tomu, čo zažili Ukrajinci za posledných 18 mesiacov,” povedal pre Newsweek Davis Ellison, strategický analytik z Haagskeho centra pre bezpečnostné štúdie (HCSS).
“Spôsob vedenia pozemnej vojny NATO nebol nikdy vážne otestovaný proti veľkému štátnemu protivníkovi, a to napriek desaťročiam investícií a výcviku,” dodal.
V prípadoch, ako bol Irak a vojna v Perzskom zálive v roku 1991, “boli americké a západné sily schopné rýchlo dosiahnuť masívnu vzdušnú prevahu,” povedal pre Newsweek Paul van Hooft, ďalší analytik z HCSS.
Bez toho ukrajinské ozbrojené sily prešli rýchlym výcvikom NATO, aby sa zbavili doktríny zo sovietskej éry, nie príliš odlišnej od metód používaných moskovskými silami. Niektoré prvky tejto dlhoročnej doktríny sa zásadne líšia od toho, ako teraz západné sily učia Ukrajinu bojovať, povedal pre Newsweek Nick Reynolds, výskumný pracovník pre pozemnú vojnu v britskom obrannom think tanku Royal United Services Institute.
Nielen to, podľa neho je “obrovský nedostatok skúseného personálu” a tí, ktorí získavajú skúsenosti, často neprešli rozsiahlym taktickým výcvikom ako západné sily.
“Nie je prekvapujúce, že Ukrajinci sa vzdali niektorých západných výcvikov, pretože ich skúsenosti a adaptácia pod paľbou prevyšujú západné mierové koncepty,” súhlasil Ellison. “Ak niečo, tak sa od Ukrajincov môžeme naučiť oveľa viac, ako sa oni môžu naučiť od nás.”