Washington 6. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Darko Bandic)
Rusko má približne desaťkrát menej zahraničných vojenských základní v porovnaní s USA, informuje Newsweek. Ale nie vždy ide o kvantitu, ale aj o kvalitu
„Približné čísla vytvárajú obraz, podľa ktorého majú USA ďaleko viac vyhrážajúcu sa pozíciu za hranicami so stovkami vojenských základní, pričom Rusko má slabší základ a má viac než desaťkrát menej základní,” píše americký magazín.
Newsweek hovorí, že Rusko má minimálne 21 vojenských objektov za hranicami. USA ich majú medzi 600 a 900, vrátane tých, kde počet personálu dosahuje minimálne 10.
Podľa denníka Izvestija s odkazom na ruské ministerstvo obrany ide o ruskú motostreleckú divíziu v Arménsku a v Tadžikistane, radarové základne v Bielorusku a v Kazachstane, kde má Rusko aj raketovú základňu, ďalej letiská v Kirgizsku, v Sýrii a v Arménsku, a prístavy vo Vietname a v Sýrii. Možno ešte spomenúť zariadenia v Moldavsku a v Gruzínsku, kde podľa webu Newsweek Rusko podporuje separatistické protivládne sily integrované do jeho armády.
Podľa správy ministerstva obrany USA z roku 2009 mali Spojené štáty konkrétne 716 vojenských základní v zahraničí, z toho 13 bolo klasifikovaných ako “veľké” a 19 ako “stredné”, ale aj medzi “malými” boli zaradené obrovské základne, napríklad Coleman Barracks v nemeckom Mannheime s viac ako 1 000 americkými vojakmi a arzenálom 20-tisíc kusov súprav vrátane nádrží, alebo na základni Futenma Marine v Japonsku je viac ako 3-tisíc vojakov.
V zozname sú však také lokality, ako jediný americký vojenský objekt na Islande, ktorým je námorný vysielač v rybárskom meste Grindavik bez vojenského či civilného personálu z USA. Približne tretina všetkých zámorských objektov malo v roku 2010 menej ako 10 zamestnancov.
Evelyn Farkasová, bývalá pracovníčka na ministerstve obrany pre oblasť Ruska, Ukrajiny a Eurázie, podotýka, že aj keď Rusko nemá takú kvantitu ako USA, “to neznamená, že nemôžu konkurovať, pokiaľ ide o ich kvalitatívnu prítomnosť”.
Ako príklad sa uvádza získanie Krymu bez toho, aby Rusko zmobilizovalo veľkú silu, ale využilo nepokoje proti vláde na Ukrajine a proruské nálady na Kryme. Ďalším príkladom je nasadenie v Sýrii, kde ruská armáda predstavovala významnú silu v efektívnom, ale nie mnohopočetnom nasadení.