Washington 18. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan, Pool)
Ako informoval New York Times (NYT), v stredu boli na Aljaške krátko po očkovaní vakcínou z firmy BioNTech v Mainzi postihnutí nebezpečnými vedľajšími účinkami jedna ošetrovateľka a jeden ošetrovateľ. Museli byť hneď ošetrovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti
Napriek tomu očkovanie pokračuje ďalej a nemocnica informovala médiá, že to nebolo nič mimoriadne a že informáciu dala do tlače len z dôvodov transparencie.
Táto výpoveď je však v rozpore s tým, čo povedal hovorca nemocnice: „Ošetrovateľka je stredného veku, nikdy netrpela na žiadne alergie a bola okamžite po očkovaní postihnutá anafylaxiou, na tvári a na tele sa jej vyhodilo množstvo vyrážok, nebezpečne sa jej sťažilo dýchanie a srdce jej začalo nepravidelne biť.
Na jednotke intenzívnej starostlivosti strávila celú noc. Stav sa jej čiastočne zlepšil až na druhý deň. Ale večer opäť prišlo k zhoršeniu a musela stráviť na oddelení aj ďalšiu noc.“
V súvislosti s týmto očkovaním môže prísť k silnému anafylaktickému šoku, ktorý môže životunebezpečne ovplyvniť dýchanie a krvný tlak.
Vakcína z firmy BioNTech, na ktorej pripustenie už netrpezlivo čaká aj EÚ, obsahuje molekuly názvu polyetylénglykol (PEG), ktoré stabilizujú mikroskopické bublinky, obsahujúce mRNA vakcínu a tie sú iniciátormi nebezpečných alergických reakcií.
Hlavnou súčasťou PEG molekúl je etylénoxid, ktorý je vysokootravný, poškodzuje genóm, je aj rakovinotvorný a v prípade tehotností je škodlivý plodu v maternici.
Sú to syntetické látky, ktoré narušujú telu vlastné obranné mechanizmy, takže môže prísť k nepríjemným a bolestivým reakciám pokožky, ako napr. neurodermitída, neraz sa dostaví podráždenie slizníc a očí, bolesti hlavy a nevoľno – až k zvracaniu.
Prípady ako na Aljaške nie sú však žiadnou výnimkou – aj Kanada a Veľká Británia hlásili mnohé podobné prípady.
Použitú vakcínu povolila nasadzovať USA Food and Drug Administration, a to napriek tomu, že už bolo známe, že viac ako 80 percent očkovaných osôb bolo postihnutých silnými alebo slabými vedľajšími účinkami.
Medzičasom už zareagovala firma BioNTech a vydala odporúčanie, aby sa očkovalo len na miestach, kde je prístup k prístrojom na ošetrenie anafylaxie.
Roman Bednár