globus

NAŽIVO

V kostole v meste Manampitija na Srí Lanke strieľal ozbrojený muž, uviedla polícia. Krajina je v tomto období v stave vysokej pohotovosti, pretože si pripomína šieste výročie bombových útokov, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

11:59

Najvyšší súd Spojených štátov pozastavil deportáciu údajných členov venezuelského gangu, ktorú nariadila vláda prezidenta Donalda Trumpa na základe zákona z 18. storočia.

11:58

Rok 2024 bol pre Slovensko úspešný z hľadiska prilákania investícií aj podpory exportu. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu zaznamenala 12-percentný rast v počte úspešne ukončených investičných projektov a prostredníctvom svojich nástrojov podporila stovky exportérov, zhodnotila agentúra vo svojej výročnej správe.

11:51

Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.

11:51

Izrael nevylúčil útok na iránske jadrové zariadenia v najbližších mesiacoch, hoci americký prezident Donald Trump izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi povedal, že USA nie sú v súčasnosti pripravené takýto krok podporiť.

11:49

Tuniský súd poslal do väzenia na 13 až 66 rokov desiatky opozičných lídrov, podnikateľov a právnikov, ktorých obvinili z trestných činov zameraných proti bezpečnosti štátu. Informovali o tom miestne médiá.

09:34

Úplné a komplexné prímerie by sa mohlo dohodnúť už budúci týždeň v Londýne, citoval denník New York Post vysokopostaveného predstaviteľa Trumpovho tímu. Ukrajina je na to „na 90 percent“ pripravená

Ak sa tak nestane, USA sú pripravené odísť od rokovacieho stola a zodpovednosť za konflikt presunúť na európskych spojencov.

09:22

Iránska delegácia pod vedením ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího pricestovala do Ríma, aby pokračovala v rozhovoroch so Spojenými štátmi o jadrovom programe Teheránu. Iránska štátna televízia ráno odvysielala zábery, ako Arákčí vystupuje z lietadla.

08:43

Srbský telerozhlas podal trestné oznámenie na neidentifikované osoby, ktoré sa od 14. apríla zúčastňujú na blokáde areálov RTS v Belehrade, pričom sa údajne vydávajú za študentov. Na webovej stránke RTS sa uvádza, že vedenie telerozhlasu žiada o zásah aj medzinárodné inštitúcie.

08:42

Výletníci, ktorí do Benátok prichádzajú len na jeden deň, opäť platia poplatok na vstup do tohto turistami vyhľadávaného mesta.

08:41

Talianska vláda americkej spisovateľke Frances Mayesovej, autorke románového bestselleru Pod toskánskym slnkom, udelí talianske občianstvo. Príslušný návrh predložil minister vnútra Matteo Piantedosi, ktorý ho zdôvodnil mimoriadnymi zásluhami Mayesovej.

08:40

Americký minister námorníctva John S. Phelan pokračoval vo svojej ceste po námorných lodeniciach v Spojených štátoch návštevou lodenice General Dynamics Bath Iron Works v meste Bath v štáte Maine, ktorá v súčasnosti stavia pre americké námorníctvo torpédoborce triedy Arleigh Burke.

Návšteva nasledovala po tom, ako minister Phelan v stredu počas návštevy lodiarskych závodov v Hampton Roads vo Virgínii oznámil, že všetky zmluvy na stavbu lodí sa „prehodnocujú“ z dôvodu nedostatku nových lodí, a súčasný stav stavby námorných lodí označil „za národnú núdzu“, ktorú označil za „neprijateľnú“.

08:39

Bývalý prezident Konžskej demokratickej republiky Joseph Kabila zavítal do mesta Goma na východe KDR, ktoré pred časom ovládli protivládni povstalci z Hnutia 23. marca.

08:33

Úrady vo Venezuele zadržali bývalého vyšetrovateľa drogovej kriminality, po ktorom Spojené štáty vyhlásili pátranie pre podozrenie z pašovania drog.

08:32

Prvými americkými zákonodarcami, ktorí zavítali do Sýrie od zosadenia prezidenta Bašára al-Asada islamistami, sa stali dvaja členovia amerického Kongresu za Republikánsku stranu. Ako informovala agentúra AP, do Sýrie pricestovali Cory Mills z Floridy, ktorý pôsobí vo výboroch Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci a ozbrojené služby, a Marlin Stutzman zo štátu Indiana.

08:31

Počet obetí havárie lode na severozápade Konžskej demokratickej republiky stúpol z pôvodne uvádzaných 50 na 148. Viac ako 100 ľudí je stále nezvestných, informovali úrady KDR.

08:30

Libanonské šiitské hnutie Hizballáh „nedovolí nikomu, aby ho odzbrojil“. Vyhlásil to jeho vodca Naím Kásim, ktorý súčasne vyzval na „dialóg o komplexnej obrannej stratégii“ Libanonu.

08:29

Salvádorčan Kilmar Abrego Garcia, ktorý bol omylom deportovaný z USA, bol premiestnený z notoricky známeho väzenia, známeho ako CECOT, v meste Tecoluca do záchytného centra s lepšími podmienkami. 

08:28

Americkí predstavitelia pre Fox News potvrdili, že od začiatku marca Hútiovia zostrelili v Jemene šesť bezpilotných lietadiel MQ-9. Zaujímavosťou je, že včerajší dron bol zostrelený v najhlbšom bode krajiny.

Hútiovia zostrelili v Jemene šesť bezpilotných lietadiel MQ-9
Hútiovia zostrelili v Jemene šesť bezpilotných lietadiel MQ-9 / Foto: Telegram
08:26

Denník Wall Street Journal s odvolaním sa na amerických predstaviteľov uviedol, že zatiaľ nie je jasné, či Teherán poskytne podrobné informácie o svojich jadrových aktivitách, ktoré požaduje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

08:24

Reuters: Izrael uvažuje o obmedzenom vojenskom útoku na iránske jadrové zariadenia, ktorý by však bol oveľa menší ako útok, ktorý by sa mohol uskutočniť s podporou USA. Nie je jasné, či by tak Izrael urobil počas jadrových rokovaní.

08:17

Najvyšší súd USA dnes v noci v zriedkavom nočnom rozhodnutí rozhodol siedmimi hlasmi proti dvom, že Trumpova administratíva musí zastaviť ďalšie deportácie cudzích štátnych príslušníkov podľa zákona o cudzích nepriateľoch z roku 1798.

Stalo sa tak po tom, čo právnici niekoľkých venezuelských nelegálnych prisťahovalcov požiadali Najvyšší súd o mimoriadne rozhodnutie, aby zabránili tomu, čo sa považovalo za ďalšiu vlnu hroziacich deportácií do neslávne známeho väzenia s maximálnou ochranou CECOT v Salvádore.

08:10

Spojené štáty v najbližších mesiacoch znížia počet vojakov, ktoré rozmiestnili v Sýrii v rámci boja proti džihádistom, z približne 2000 na menej ako 1000, uviedol Pentagón.

07:50

Koloseum v Ríme bolo na Veľký piatok večer už tradične dejiskom krížovej cesty, ktorou si kresťania pripomínajú Ježišovo umučenie a smrť na kríži. Meditácie pre jej 14 zastavení pripravil pápež František, ktorý tieto obrady kvôli pokračujúcej rekonvalescencii sledoval prostredníctvom TV prenosu vo svojom sídle vo Vatikáne.

07:49

Pri streľbe počas kohútieho zápasu v Ekvádore prišlo o život najmenej 12 ľudí z publika. Ďalších deväť osôb utrpelo zranenia.

07:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Neuveriteľný úpadok svetových námorných veľmocí

Námorné veľmoci – kolíska liberalizmu – sú v úpadku, uvádza agentúra Bloomberg. USA sa zamerali na domáce problémy a Británia nemá čas ani na sledovanie Lamanšského prielivu. Medzitým sú mocnosti na pevnine na vzostupe, a to pre svet neveští nič dobré, tvrdí autor článku. Adrian Wooldridge veľmi podrobne analyzuje v novinách Bloomberg, ako to vidí on, boj týchto dvoch svetov

globus
Ilustračné foto
❚❚
.

Pozemné mocnosti sú čoraz asertívnejšie. To je zlá správa pre voľný obchod a pre slobodu ako takú.

Aby sme pochopili budúcnosť, je logické hľadať odpovede v kyberpriestore – tam, kde sa rodia virtuálne svety, umelá inteligencia a iné digitálne zázraky. Nesmieme však zabúdať na známe prvky – večnú konfrontáciu medzi pozemnými a námornými mocnosťami. Mudrci od Homéra tvrdili, že mocnosti pevniny a mora vytvárajú odlišné spoločnosti a že ich múdrosť ignorujeme na vlastnú škodu.

Všade, kam sa pozriete, postupujú mocnosti pevniny. Rusko sa snaží obnoviť svoje bývalé impérium: už anektovalo Krym a teraz sa zameralo na Ukrajinu. Čína už pohltila hlavný námorný prístav Hongkong a možno pripravuje rovnaký osud aj pre ostrov Taiwan. Brexit urobil z Európskej únie pozemnú veľmoc ako nikdy predtým, Nemecko a Francúzsko sú na čele a pozerajú sa na východ smerom k vnútrozemskej strednej Európe. Spojené štáty, ktoré dlho kolísali medzi postavením pozemnej a námornej veľmoci, sa opäť obracajú dovnútra.

.

To je zlá správa pre budúcnosť voľného obchodu aj samotnej slobody. Práve námorné mocnosti – a predovšetkým Británia – položili štrukturálne aj intelektuálne základy špecifickej liberálnej odrody kapitalizmu: obmedzená vláda doma a voľný obchod v zahraničí, podporovaný vyspelými burzami a silným námorníctvom. Naopak, pozemné mocnosti sa vydali autoritatívnejšou cestou k modernite: panovačné vlády, stále armády vyžadujúce efektívne daňové systémy, dirigistické ekonomiky a predovšetkým túžba po nových krajinách (v najobludnejšom prevedení túžba Adolfa Hitlera po lebensraume, “životnom priestore”).

Zakladatelia moderného ekonomického liberalizmu videli početné paralely medzi otvoreným morom a otvorenou spoločnosťou. Adam Smith tvrdil, že vodná doprava otvára rozsiahlejší trh ako pozemná doprava. David Hume si všimol, že obchodníci, “ktorým sú podriadené tajomstvá dovozu a vývozu”, spochybňovali starovekú šľachtu a “lákali iných dobrodruhov, aby sa stali ich súpermi v obchode”. V 16. storočí sa Anglicko a malá Holandská republika stali prvými kapitalistickými mocnosťami na svete. V oboch vznikli silné námorníctva, ambiciózni obchodníci, rozsiahle impériá, geograficky rozptýlené aliancie a politické a filozofické systémy svetového významu – napríklad Hugo Grotius (de Groot) alebo John Locke.

Vzťah medzi námornými a pozemnými mocnosťami a ich interpretácia slobody však boli zložitejšie, než predpokladali veľkí myslitelia. Španielsko malo dostatočne silné námorníctvo, aby mohlo vyzvať Britov – v roku 1588 Neporaziteľnú armádu porazil rovnakou mierou Francis Drake a zlé počasie. Zároveň vytvorilo obrovské impérium v Amerike. Japonsko žilo samotárskym životom až do konca 19. storočia, potom začalo imperiálnu expanziu do Ázie a Tichomoria.

Vernosť atlantického sveta slobode mala aj svoje výhrady. Holandsko a Veľká Británia založili obrovské zámorské impériá. Anglické obchodné spoločnosti, najmä Kráľovská africká spoločnosť, obchodovali s otrokmi. Kritici nazývali ich lode plávajúcimi väznicami, ktoré by sa zastavili bez náborárov, ktorí dodávali mužov, a rumu a biča, ktorý ich udržiaval v poslušnosti.

Konkrétne údaje však všeobecnú myšlienku nevyvracajú. Španielsko bolo vysoko centralizovaným štátom a svoje juhoamerické územia vnímalo len ako zdroj zlata na financovanie vojenských dobrodružstiev v kontinentálnej Európe, nie ako obchodného partnera. Otroctvo a kolonializmus sa vyskytovali všade v dejinách ľudstva. V roku 1807 Veľká Británia ako prvá krajina na svete zrušila obchod s otrokmi na svojich územiach a využila na to silu svojho námorníctva. A napriek všetkému zneužívaniu to boli námorné mocnosti, ktoré vytvorili zásady obmedzenej moci a ochrany vlastníckych práv – zatiaľ čo významné pozemné mocnosti, najmä Rusko a Čína, sú dodnes despotickými štátmi.

.

Britské dejiny a kultúra sú doslova nasiaknuté morskou soľou: najväčšími národnými hrdinami boli admiráli (Horatio Nelson dodnes hľadí zo svojho stĺpa na centrum Londýna) a najväčší umelci (najmä William Turner) boli námorníci. Britské námorníctvo sa vždy považovalo za hlavnú zložku armády, čo znamená, že armáda zohráva druhoradú úlohu. Neoficiálna národná hymna “Vládni, Británia, moriam” jednoznačne uznávala, že zdroj moci sa rozprestiera na mori.

Na druhej strane, USA nikdy neboli také zanietené pre more ako Británia. Svoje dejiny začali ako námorná veľmoc s obyvateľstvom sústredeným na severovýchodnom pobreží a politickou elitou inšpirovanou spismi Smitha a Locka. V devätnástom storočí sa obrátili do seba, osídlili rozsiahle vnútrozemie a zabezpečili rodiaci sa priemysel, pričom sa starostlivo vyhýbali zásahom zvonka. Na konci storočia sa však opäť obrátili smerom von, vybudovali námorníctvo, rozšírili obchod po celom svete a obnovili vzťahy s Britániou.

USA a Británia spoločne dvakrát zabránili tomu, aby sa Európa stala nemeckou provinciou. Počas druhej svetovej vojny spájali Winstona Churchilla a Franklina Roosevelta spoločné námorné skúsenosti: americký prezident bol v rokoch 1897 až 1898 námestníkom ministra námorníctva a britský premiér bol v rokoch 1911 až 1915 prvým lordom admirality. Dvaja morskí vlci. Atlantická charta, ktorá 14. augusta 1941 vyhlásila jednotu zámerov Británie a Ameriky, bola spečatená bohoslužbou na palube lode Prince of Wales. Potom Londýn a Washington spoločne usporiadali svet na liberálnych princípoch voľného obchodu a globálnych inštitúcií s jednotným súborom pravidiel.

Víťazstvo však malo svoju cenu. Pri porážke krajín Osi prišla Británia o približne 280 veľkých vojnových lodí a tisíc menších, ako napríklad mínolovky. Na pozadí celkového úpadku impéria to bola neuveriteľná ukážka námornej chrabrosti, ale vyčerpanej mocnosti nebolo súdené, aby sa z tejto straty spamätala. Súčasná Británia nemá takmer žiadnu rybársku flotilu, žiadny lodiarsky priemysel, žiadne obchodné loďstvo ani námorníkov. Na druhej strane hlavná zložka ozbrojených síl veľmi utrpela nemilosrdnými škrtmi. Dnes je ťažké si predstaviť, že by Británia vyslala flotilu do južných morí, aby zastavila argentínsku inváziu na Falklandské ostrovy, ako to urobila v roku 1982. A pobrežná stráž má plné ruky práce s vylovovaním utečencov z mora.

USA majú stále najväčšie námorníctvo na svete – s veľkým náskokom. A napriek tomu sa krajina pomaly vracia k svojim starým zvykom na súši. Joe Biden posilnil politiku Donalda Trumpa “Amerika na prvom mieste” tým, že zvýšil bariéry pre strategický vývoz do Číny a namiesto globálneho obchodu sa zameral na protekcionistické opatrenia a ochranu domáceho priemyslu. Amerika kedysi zohrávala vedúcu úlohu pri vytváraní Svetovej obchodnej organizácie, ale teraz ju odsúva na vedľajšiu koľaj, alebo dokonca priamo podkopáva. Kultúra USA je čoraz viac zameraná dovnútra a fixuje sa na boj proti úpadku doma (čo je svojím spôsobom pochopiteľné) alebo na toxické kultúrne spory (čo vyvoláva ďalšie otázky). Je charakteristické, že Európa v súčasnosti do veľkej miery napodobňuje USA: dotuje a chráni domácich výrobcov a odvádza pozornosť od globálneho obchodu.

.

Kľúčová zmena v pomere síl je zrejmá aj v iných regiónoch. Čína má príležitosť určiť trajektóriu 21. storočia, tak ako USA určovali trajektóriu 20. storočia. História a geografia sa spojili, aby z Ríše stredu urobili kvintesenciu pozemnej mocnosti. V 15. storočí čínsky cisár rozpustil impozantné námorníctvo a zakázal obchod s vonkajším svetom. Panovníci sa usadili v pevninskom Pekingu a dlho sa obávali nájazdov z rozsiahlych severných stepí – preto vznikol Veľký čínsky múr. Západ predtým dúfal, že pobrežné provincie a mestá, najmä Hongkong, potiahnu krajinu k slobode. Sloboda bývalej britskej kolónie však bola potlačená a metropola sa zmenila z východiskového bodu na základňu. Ďalšia svetová konfrontácia by mohla vypuknúť, ak sa Čína pokúsi ovládnuť Taiwan.

Čína je v spojenectve s ďalšou veľkou pozemnou mocnosťou, ktorá sa rozprestiera od Ázie po Európu. V 17. storočí sa Peter Veľký pokúsil nasmerovať Rusko novým smerom – na Západ a do moderny. Na tento účel vybudoval námorníctvo a vybudoval prístavné mesto Petrohrad. V nasledujúcich storočiach však jeho podnik zlyhal. Dnešné Rusko stelesňuje všetky nedostatky pozemných mocností v ich najhoršej podobe: všemocný štát, nedostatok súkromných vlastníckych práv a túžba po moci a prestíži prostredníctvom získavania nových území. Základným inštinktom Ruska je neustále rozširovať svoj vplyv na úkor svojich susedov, ale svoje chápadlá rozšírilo po celom svete. <…>

Keď v minulosti námorné mocnosti ustúpili pozemným mocnostiam, následky boli najhoršie. Atény, rodisko demokracie, upadli po tom, ako Sparta v roku 405 pred n. l. zničila ich loďstvo v bitke pri Egospotame. Benátky obchodovali so svetom a ako prvé obmedzili moc panovníka – dóža bol volený doživotne, ale musel počúvať stále sa meniacu radu. Nakoniec sa však moc ponorila do luxusu a krásy a stratila svoj význam. Ich osud je pre Britániu poučný. John Robert Seely, jeden z najvplyvnejších historikov devätnásteho storočia, raz nazval Britániu “Benátkami sveta, kde je namiesto ulíc more”.

Jeden z najväčších politikov osemnásteho storočia Thomas Pelham-Halls, prvý vojvoda z Newcastlu, poznamenal, že Británia nemá inú možnosť, ako “sledovať celú zemeguľu”, pretože “každá časť sveta nás ovplyvňuje”. Dnes však Británia nemá čas sledovať ani Lamanšský prieliv. Prechádza od jednej geopolitickej stratégie k druhej – od vstupu do zjednotenej Európy k jej opusteniu a teraz horúčkovito hľadá nové miesto vo svete, ktorý sa rozpadá na regióny. Odchod krajiny z EÚ odovzdal opraty moci v bloku francúzsko-nemeckej únii – čomu sa britskí politici snažili vyhnúť celé stáročia – a oslabil stranu voľného obchodu v Bruseli, čím sa stala menej reprezentatívnou.

Mnohí zástancovia brexitu dúfali, že týmto spôsobom sa upevní anglosféra kultúrne podobných mocností, ktoré spája spoločná námorná tradícia – Spojené štáty, Kanada, Austrália a Nový Zéland – na rozdiel od pozemných mocností. To sa však nestalo. A dokonca aj dohoda AUKUS, na základe ktorej budú Británia a USA dodávať Austrálii jadrové ponorky, sotva vynahradí neúspech anglo-americkej obchodnej dohody.

Prekvapujúci počet prímorských miest v Británii skutočne chátra – napríklad Clacton-on-Sea. Práve tie poskytli Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva, zameranej najmä na brexit, odrazový mostík do britskej politiky. Britskí námorní hrdinovia boli vyškrtnutí zo školských osnov a odsunutí na okraj histórie: ak sa o nich hovorí, tak len na prednáške o kolonializme. Dokonca aj na katedrách histórie sa námorné dejiny takmer vôbec nevyučujú.

Dnes si duch pirátskeho sveta Francisa Drakea našiel nový domov v kyberpriestore a vesmíre. Dnešní piráti sa už neplavia po oceánoch, ale po svetovej sieti. A dnešní dobrodruhovia nefinancujú výlety do Východnej Indie, ale misie na Mesiac a Mars. Vytvoria však novú liberálnu kultúru, ako to kedysi urobili Briti a Holanďania? Čína postavila zlatý štít, prerušila spojenie medzi internetom a slobodou a špehuje vlastných občanov. Rusko sa chváli vlastnou zdatnosťou v kybernetickom priestore, zasahuje do volieb v zahraničí a podnecuje rozpory na Západe.

Úpadok námorných mocností bol pre Britániu jasnou tragédiou. A nasledujúce desaťročia budú pre zvyšok sveta určite nemenej veľkou katastrofou.

Autor článku: Adrian Wooldridge

Adrian Wooldridge je globálny obchodný publicista agentúry Bloomberg. Je bývalým ekonómom a autorom knihy

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Pružinec Eren pre HS: Aktuálna mediálna búrka ohľadne Pamely Záleskej je nepochopiteľná. Niektoré médiá majú skutočne selektívnu pamäť

Meno sudkyne Pamely Záleskej sa nedávno začalo opäť objavovať v médiách v súvislosti s návrhom na disciplinárne konanie, ktoré voči…

18. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Nemecké jastrabie kuriatko sa už vykľulo. Po „A“ bude nevyhnutne nasledovať „B“

Či už Ukrajina vojnu prehrá alebo dokonca vyhrá, „problém s Ruskom“ to nevyrieši. Je potrebné ho dlhodobo oslabiť, aby sa…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Majerský: KDH je za úplné zrušenie transakčnej dane, „vďaka“ nej sa Slovensko vracia do doby cashu

Kresťanskodemokratické hnutie je za úplné zrušenie transakčnej dane, ktorá bola nezmyslom od samého začiatku. V rozhovore pre agentúru SITA to…

19. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svet rozoberá Rubiove slová. Čo tým myslel a komu boli adresované?

Už sme písali, že včerajšie vyhlásenia Washingtonu, že USA sa môžu stiahnuť z mierových rokovaní a úplne sa prestať zaoberať…

19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

V Moldavsku sa rozhára náboženský konflikt

V Moldavsku sa v predvečer Veľkej noci rozhorel náboženský konflikt, ktorý pripomína ten, ktorý sa od roku 2018 odohráva na…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako to Decety myslel, keď vyzval Európu na zbrojenie proti Číne?

Podľa washingtonských analytikov z Centra pre analýzu európskej politiky je Rusko už porazené. Inak si ťažko vysvetliť, prečo bývalý dôstojník…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zákonodarcovia tvrdia, že FBI musí vyšetriť Bidenovo krytie potratených detí nájdených vo Washingtone

Dvaja republikánski kongresmani vyzývajú riaditeľa FBI Kasha Patela, aby vyšetril „prípad piatich potratených detí“, ktorých smrť bola ututlaná počas vlády…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Očakáva sa prelomenie obrany a vstup Rusov do Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Medveď útočil v obci Králiky. K zranenému mužovi vyslali záchranárov

Do lyžiarskeho strediska Králiky v okrese Banská Bystrica vyslal v piatok operátor tiesňovej linky 155 ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci k…

19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Aktualizované 19. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Poslanci majú vďaka Matovičovi pol roka pokoj od zmrazovania platov

Ak by bývalé OĽaNO z Národnej rady SR stiahlo svoj legislatívny návrh na zmrazenie platov poslancov ešte pred hlasovaním, mohlo…

19. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

NATO pripravuje Suvalský koridor na možný ruský útok

NATO pripravuje Suvalský koridor na možný ruský útok, uviedol Politico

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pár historických souvislostí…

Je to zhruba dva tisíce let, co evropský zmocněnec pro Blízký Východ odstranil nebezpečného dezolátského šiřitele dezinformací. Doboví Koudelkové na…

19. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vyjadrenie Trumpa o “dobrých vyhliadkach” na dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou

Vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o „dobrých vyhliadkach“ na dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Na titul v NBA sú viacerí kandidáti. Podarí sa Jamesovi a Dončičovi dokráčať na samotný vrchol?

Šampióni NBA z Bostonu Celtics sa pokúsia zopakovať minuloročnú úspešnú cestu a obhájiť titul v play-off. Za ich najväčších konkurentov…

19. 04. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump “nemá neobmedzenú trpezlivosť pre tých, ktorí otáľajú a hrajú hry”

Rubio vo svojom vyhlásení vyjadril Trumpov postoj, že USA by mohli zastaviť mierové rokovania o Ukrajine, uviedla CNN

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku tikajú časované environmentálne bomby. Hrozí nám otrava vôd aj vzduchu?

Na Slovenskú tiká niekoľko časovaných environmentálnych bômb. Keď sa podľa spoločnosti Slovnaft nespamätáme, tak si otrávime najprv spodné vody a…

19. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Amatérski špióni majú sviatok

Amatérski špióni majú sviatok: spoločnosť Astorias verejne sprístupnila dlho očakávanú aplikáciu umelej inteligencie SITREP s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá umožňuje…

19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Špionáž na kolesách? Čínske autá majú zákaz vstupu na britské vojenské základne

19.4.2025 Redakcia Auto trendy . Britské ministerstvo obrany zakročilo proti elektromobilom s čínskymi komponentmi. Obavy zo špionáže, sabotáže a prenosu…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Radačovský: Vyššie postavení politici by nemali súhlasiť so zastavením trestného stíhania

Skrátenie premlčacej doby alebo znižovanie trestných sadzieb za ekonomickú kriminalitu pomohlo aj niektorým vysokopostaveným politikom alebo osobám blízkym vládnucej strany.…

18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko pripravuje vlastný Norimberský tribunál pre ukrajinské ozbrojené sily a agentov MI6

Rusko, 18.apríla 2025 - Na začiatku Špeciálnej vojenskej operácie bolo nespočetné množstvo ľudí, ktorí chceli prinútiť Rusko, aby \"zaplatilo za…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Odpísaní oponenti verejne rozosiali nenávisť

Novinári Vagovič s Dírerom hostili na verejnom debatnom posedení Bod zlomu v Žiline Milana Kňažka s Ivetou Radičovou. Mohli by…

18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Podivné veci, ktoré ľudia nedokázali sami identifikovať

Ak nie ste supergénius, ktorý existuje len vo filmoch, je pravdepodobné, že neviete všetky veci. Nechápte ma zle, nie je…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Nečakaný zvrat vo Volkswagene: Pridávajú zmeny, dôvod poteší každého motoristu

19.4.2025 Redakcia Auto trendy . Ešte nedávno musel Volkswagen čeliť obavám zo zatvárania fabrík a masových prepúšťaní. Teraz však prekvapuje!…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj: Ukrajina chce od USA kúpiť “aspoň” 10 systémov protivzdušnej obrany Patriot

Ukrajina chce od Spojených štátov kúpiť aspoň 10 raketových obranných systémov Patriot na ochranu pred ruskými útokmi. Vo štvrtok to…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka pre bystré oči: Dokážete nájsť dve chyby na obrázku do 9 sekúnd?

Hádanka pre bystré oči: Dokážete nájsť dve chyby na obrázku do 9 sekúnd? IQ testy pomáhajú určiť inteligenciu jednotlivca. Tieto…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie, že očakáva odpoveď Moskvy na návrh prímeria do konca týždňa

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aký je najjednoduchší spôsob rozmnožovania ríbezlí? Po 2 týždňoch budete mať zakorenené odrezky

19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Chcete mať v záhrade viac ríbezľových kríkov? Nemusíte kupovať odrezky v záhradnom centre. Tieto…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Priama linka: Prečo sa nevyšetrujú kauzy okolo Matoviča, Naďa či Hegera? Expert si nebral servítky

Verejnosť zatiaľ stále iba čaká na prešetrenie viacerých káuz bývalej vládnej garnitúry. Šafárenie počas Covidu, darovanie vojenskej techniky Ukrajine, atď……

18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Konotop, Sumy, Odesa, Záporožie - ruské sily v noci spustili nové útoky

Ukrajina, 19.apríla 2025 - V noci 19. apríla ruské ozbrojené sily vykonali početné útoky. V Záporoží bolo zaznamenaných niekoľko príletov.…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V kostole v meste Manampitija na Srí Lanke strieľal ozbrojený muž, uviedla polícia. Krajina je v tomto období v stave vysokej pohotovosti, pretože si pripomína šieste výročie bombových útokov, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

11:59

Najvyšší súd Spojených štátov pozastavil deportáciu údajných členov venezuelského gangu, ktorú nariadila vláda prezidenta Donalda Trumpa na základe zákona z 18. storočia.

11:58

Rok 2024 bol pre Slovensko úspešný z hľadiska prilákania investícií aj podpory exportu. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu zaznamenala 12-percentný rast v počte úspešne ukončených investičných projektov a prostredníctvom svojich nástrojov podporila stovky exportérov, zhodnotila agentúra vo svojej výročnej správe.

11:51

Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.

11:51

Izrael nevylúčil útok na iránske jadrové zariadenia v najbližších mesiacoch, hoci americký prezident Donald Trump izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi povedal, že USA nie sú v súčasnosti pripravené takýto krok podporiť.

11:49

.

USA predstavili návrhy na mierové urovnanie situácie na Ukrajine

Návrhy USA na mierové urovnanie situácie na Ukrajine, ktoré odzneli v médiách, vlastne potvrdili všeobecné načrtnutie Trumpovho „plánu“, o ktorom…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zázračná šťava čistí telo a znižuje cukor, ocot pomáha pri bolestiach kĺbov: Recept je neuveriteľne jednoduchý

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Nenápadná rastlina, ktorú mnohí považujú za nepríjemnú burinu, ukrýva liečivú silu známu už stáročia.…

19. 04. 2025 | 0 komentárov

Ozvalo sa rádio Súdneho dňa a oznámilo blížiace sa zničenie Nemecka. Vydáva tajomný bzučiak predpovede alebo príkazy?

V uplynulom týždni sa rozhlasová stanica súdneho dňa, známa aj pod názvami Žužžalka alebo UVB-76, zrazu stala aktívnejšou. Odvysielala naraz…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump rokuje s Čínou o ukončení obchodnej vojny

Trump uviedol, že už rokuje s Čínou o ukončení obchodnej vojny a očakáva, že ju ukončí do troch až štyroch…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Plynovody na Ukrajinu sú stále “mŕtve”. Čo sa deje v pozadí?

Necelé štyri mesiace je Slovensko bez dodávok zemného plynu z Ukrajiny. Plynovod vo Veľkých Kapušanoch je tak od začiatku tohto…

18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_L_022024
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_P_022024
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov