globus

NAŽIVO

Dvaja lekári a zdravotný brat zo sýrskeho mesta Dúmá, kde pred takmer siedmimi rokmi došlo k údajnému chemickému útoku, v rozhovore pre agentúru AFP priznali, že ich vláda zosadeného prezidenta Bašára Asada donútila o tejto udalosti poskytnúť falošné svedectvo medzinárodným vyšetrovateľom.

18:24

Lídri členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie (EAEÚ) budú na samite 26. decembra diskutovať o kľúčových otázkach vzájomnej spolupráce vrátane formovania spoločných trhov s plynom a ropou. “Najprv sa uskutoční stretnutie s malým počtom účastníkov, na ktorom lídri súkromne prediskutujú niektoré dôležité praktické otázky, najmä vytvorenie spoločného trhu s plynom EAEÚ a pokrok pri formovaní spoločných trhov s ropou a ropnými produktmi,” povedal novinárom v pondelok Ušakov.

18:23

Južný Sudán je vystavený “úplne ohromujúcemu” prílevu utečencov z vojnou sužovaného Sudánu, ako aj rýchlo sa šíriacej epidémii cholery, varovala v pondelok medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF).

17:46

Premiér SR Robert Fico a ruský prezident Vladimir Putin sa počas nedeľňajšieho stretnutia v Moskve zhodli na dôležitosti obnovenia vzájomne prospešných bilaterálnych vzťahov. V pondelok to novinárom povedal Putinov poradca Jurij Ušakov. Rokovanie oboch lídrov bolo podľa neho hĺbkové a trvalo približne dve hodiny.

17:26

Luigi Mangione, podozrivý z vraždy generálneho riaditeľa najväčšej americkej zdravotnej poisťovne UnitedHealthcare Briana Thompsona, vykonanej podľa obvinenia teroristickým spôsobom, v pondelok pred štátnym súdom v New Yorku vyhlásil, že je nevinný.

Luigi Mangione
Luigi Mangione, obvinený z vraždy generálneho riaditeľa zdravotnej poisťovne UnitedHealthcare Briana Thompsona, sedí v súdnej sieni v New Yorku v pondelok 23. decembra 2024 / Foto: TASR/AP-Curtis Means
17:03

Na prebiehajúcej elektrifikácii železničnej trate Bánovce nad Ondavou – Humenné prebiehajú práce súvisiace s výlukou v železničných staniciach Strážske a Humenné. Dokončujú nástupiská, zastrešenia, prístupové chodníky, podchody a zabezpečovacie zariadenia. Práce sú oproti pôvodnému harmonogramu v tejto časti v miernom omeškaní.

16:42

Ukrajina dostala od Medzinárodného menového fondu (MMF) ďalšiu finančnú injekciu vo výške 1,1 miliardy amerických dolárov (1,06 miliardy eur). Tieto prostriedky už boli prevedené na ukrajinské účty a budú použité na dôležité rozpočtové výdavky, oznámil v pondelok premiér Denys Šmyhaľ.

16:41

Palestínsky policajt zomrel v pondelok počas potýčok s militantmi na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu, oznámili tamojšie bezpečnostné sily. Ide o druhé takéto úmrtie v priebehu niekoľkých dní v súvislosti s pokračujúcimi bojmi v tejto oblasti.

16:36

Úrady v ruskej Zabajkalskej oblasti na Sibíri zrušili jednorazovú dávku pre vojakov, ktorí majú trvalé následky po zraneniach, ktoré utrpeli v bojoch na Ukrajine. Tamojšie ministerstvo sociálnych vecí uviedlo, že peniaze sa miesto toho použijú na zabezpečenie lekárskej starostlivosti a ošetrenia vojakov a na príspevok na pohonné hmoty.

16:35

Ruský prezident Vladimir Putin v máji budúceho roka na oslavách Dňa víťazstva v druhej svetovej vojne rád privíta slovenského premiéra Roberta Fica a všetkých, ktorí chápu význam tejto udalosti, uviedol v pondelok podľa agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Pripomenul, že Fico prisľúbil svoju účasť na vojenskej prehliadke v Moskve 9. mája ešte predtým, ako sa v nedeľu stretol s Putinom.

16:33

Dvaja maďarskí horolezci uviazli v Kamnicko-Slavinských Alpách v Slovinsku. Stratili sa ešte v nedeľu po tom, čo v nepriaznivých poveternostných podmienkach zrejme zišli z trasy v Kamnickom sedle, uviedol slovinský rozhlas.

15:48

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v pondelok slávnostne otvorila v Ríme obnovené a upravené námestie Piazza Pia pri rieke Tiber. Námestie sa nachádza neďaleko Hadriánovho mauzólea, známeho aj ako Anjelský hrad, a kúsok od Vatikánu. Obnova bola jedným z hlavných projektov v rámci začínajúceho sa Svätého roku 2025 (Jubilea) v katolíckej cirkvi.

15:36

Nový generálny tajomník NATO Mark Rutte momentálne nevníma žiadnu hrozbu ruského útoku na územie Aliancie, no na budúcnosť sa nazerá s určitými obavami. Povedal to v rozhovore pre agentúru DPA, v ktorom opäť vyzval na zvýšenie výdavkov na obranu.

15:25

Srbský prezident Aleksandar Vučič na sociálnej sieti Instagram vyzval krajinu na spoluprácu v reakcii na nedeľný protivládny protest v Belehrade. Obyvatelia by podľa neho mali aj napriek rozdielnym názorom chcieť zaistiť v Srbsku mier a stabilitu, čo považuje za mimoriadne dôležité.

14:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Neuveriteľný úpadok svetových námorných veľmocí

Námorné veľmoci – kolíska liberalizmu – sú v úpadku, uvádza agentúra Bloomberg. USA sa zamerali na domáce problémy a Británia nemá čas ani na sledovanie Lamanšského prielivu. Medzitým sú mocnosti na pevnine na vzostupe, a to pre svet neveští nič dobré, tvrdí autor článku. Adrian Wooldridge veľmi podrobne analyzuje v novinách Bloomberg, ako to vidí on, boj týchto dvoch svetov

globus
Ilustračné foto
❚❚
.

Pozemné mocnosti sú čoraz asertívnejšie. To je zlá správa pre voľný obchod a pre slobodu ako takú.

Aby sme pochopili budúcnosť, je logické hľadať odpovede v kyberpriestore – tam, kde sa rodia virtuálne svety, umelá inteligencia a iné digitálne zázraky. Nesmieme však zabúdať na známe prvky – večnú konfrontáciu medzi pozemnými a námornými mocnosťami. Mudrci od Homéra tvrdili, že mocnosti pevniny a mora vytvárajú odlišné spoločnosti a že ich múdrosť ignorujeme na vlastnú škodu.

Všade, kam sa pozriete, postupujú mocnosti pevniny. Rusko sa snaží obnoviť svoje bývalé impérium: už anektovalo Krym a teraz sa zameralo na Ukrajinu. Čína už pohltila hlavný námorný prístav Hongkong a možno pripravuje rovnaký osud aj pre ostrov Taiwan. Brexit urobil z Európskej únie pozemnú veľmoc ako nikdy predtým, Nemecko a Francúzsko sú na čele a pozerajú sa na východ smerom k vnútrozemskej strednej Európe. Spojené štáty, ktoré dlho kolísali medzi postavením pozemnej a námornej veľmoci, sa opäť obracajú dovnútra.

.

To je zlá správa pre budúcnosť voľného obchodu aj samotnej slobody. Práve námorné mocnosti – a predovšetkým Británia – položili štrukturálne aj intelektuálne základy špecifickej liberálnej odrody kapitalizmu: obmedzená vláda doma a voľný obchod v zahraničí, podporovaný vyspelými burzami a silným námorníctvom. Naopak, pozemné mocnosti sa vydali autoritatívnejšou cestou k modernite: panovačné vlády, stále armády vyžadujúce efektívne daňové systémy, dirigistické ekonomiky a predovšetkým túžba po nových krajinách (v najobludnejšom prevedení túžba Adolfa Hitlera po lebensraume, “životnom priestore”).

Zakladatelia moderného ekonomického liberalizmu videli početné paralely medzi otvoreným morom a otvorenou spoločnosťou. Adam Smith tvrdil, že vodná doprava otvára rozsiahlejší trh ako pozemná doprava. David Hume si všimol, že obchodníci, “ktorým sú podriadené tajomstvá dovozu a vývozu”, spochybňovali starovekú šľachtu a “lákali iných dobrodruhov, aby sa stali ich súpermi v obchode”. V 16. storočí sa Anglicko a malá Holandská republika stali prvými kapitalistickými mocnosťami na svete. V oboch vznikli silné námorníctva, ambiciózni obchodníci, rozsiahle impériá, geograficky rozptýlené aliancie a politické a filozofické systémy svetového významu – napríklad Hugo Grotius (de Groot) alebo John Locke.

Vzťah medzi námornými a pozemnými mocnosťami a ich interpretácia slobody však boli zložitejšie, než predpokladali veľkí myslitelia. Španielsko malo dostatočne silné námorníctvo, aby mohlo vyzvať Britov – v roku 1588 Neporaziteľnú armádu porazil rovnakou mierou Francis Drake a zlé počasie. Zároveň vytvorilo obrovské impérium v Amerike. Japonsko žilo samotárskym životom až do konca 19. storočia, potom začalo imperiálnu expanziu do Ázie a Tichomoria.

Vernosť atlantického sveta slobode mala aj svoje výhrady. Holandsko a Veľká Británia založili obrovské zámorské impériá. Anglické obchodné spoločnosti, najmä Kráľovská africká spoločnosť, obchodovali s otrokmi. Kritici nazývali ich lode plávajúcimi väznicami, ktoré by sa zastavili bez náborárov, ktorí dodávali mužov, a rumu a biča, ktorý ich udržiaval v poslušnosti.

Konkrétne údaje však všeobecnú myšlienku nevyvracajú. Španielsko bolo vysoko centralizovaným štátom a svoje juhoamerické územia vnímalo len ako zdroj zlata na financovanie vojenských dobrodružstiev v kontinentálnej Európe, nie ako obchodného partnera. Otroctvo a kolonializmus sa vyskytovali všade v dejinách ľudstva. V roku 1807 Veľká Británia ako prvá krajina na svete zrušila obchod s otrokmi na svojich územiach a využila na to silu svojho námorníctva. A napriek všetkému zneužívaniu to boli námorné mocnosti, ktoré vytvorili zásady obmedzenej moci a ochrany vlastníckych práv – zatiaľ čo významné pozemné mocnosti, najmä Rusko a Čína, sú dodnes despotickými štátmi.

.

Britské dejiny a kultúra sú doslova nasiaknuté morskou soľou: najväčšími národnými hrdinami boli admiráli (Horatio Nelson dodnes hľadí zo svojho stĺpa na centrum Londýna) a najväčší umelci (najmä William Turner) boli námorníci. Britské námorníctvo sa vždy považovalo za hlavnú zložku armády, čo znamená, že armáda zohráva druhoradú úlohu. Neoficiálna národná hymna “Vládni, Británia, moriam” jednoznačne uznávala, že zdroj moci sa rozprestiera na mori.

Na druhej strane, USA nikdy neboli také zanietené pre more ako Británia. Svoje dejiny začali ako námorná veľmoc s obyvateľstvom sústredeným na severovýchodnom pobreží a politickou elitou inšpirovanou spismi Smitha a Locka. V devätnástom storočí sa obrátili do seba, osídlili rozsiahle vnútrozemie a zabezpečili rodiaci sa priemysel, pričom sa starostlivo vyhýbali zásahom zvonka. Na konci storočia sa však opäť obrátili smerom von, vybudovali námorníctvo, rozšírili obchod po celom svete a obnovili vzťahy s Britániou.

USA a Británia spoločne dvakrát zabránili tomu, aby sa Európa stala nemeckou provinciou. Počas druhej svetovej vojny spájali Winstona Churchilla a Franklina Roosevelta spoločné námorné skúsenosti: americký prezident bol v rokoch 1897 až 1898 námestníkom ministra námorníctva a britský premiér bol v rokoch 1911 až 1915 prvým lordom admirality. Dvaja morskí vlci. Atlantická charta, ktorá 14. augusta 1941 vyhlásila jednotu zámerov Británie a Ameriky, bola spečatená bohoslužbou na palube lode Prince of Wales. Potom Londýn a Washington spoločne usporiadali svet na liberálnych princípoch voľného obchodu a globálnych inštitúcií s jednotným súborom pravidiel.

Víťazstvo však malo svoju cenu. Pri porážke krajín Osi prišla Británia o približne 280 veľkých vojnových lodí a tisíc menších, ako napríklad mínolovky. Na pozadí celkového úpadku impéria to bola neuveriteľná ukážka námornej chrabrosti, ale vyčerpanej mocnosti nebolo súdené, aby sa z tejto straty spamätala. Súčasná Británia nemá takmer žiadnu rybársku flotilu, žiadny lodiarsky priemysel, žiadne obchodné loďstvo ani námorníkov. Na druhej strane hlavná zložka ozbrojených síl veľmi utrpela nemilosrdnými škrtmi. Dnes je ťažké si predstaviť, že by Británia vyslala flotilu do južných morí, aby zastavila argentínsku inváziu na Falklandské ostrovy, ako to urobila v roku 1982. A pobrežná stráž má plné ruky práce s vylovovaním utečencov z mora.

USA majú stále najväčšie námorníctvo na svete – s veľkým náskokom. A napriek tomu sa krajina pomaly vracia k svojim starým zvykom na súši. Joe Biden posilnil politiku Donalda Trumpa “Amerika na prvom mieste” tým, že zvýšil bariéry pre strategický vývoz do Číny a namiesto globálneho obchodu sa zameral na protekcionistické opatrenia a ochranu domáceho priemyslu. Amerika kedysi zohrávala vedúcu úlohu pri vytváraní Svetovej obchodnej organizácie, ale teraz ju odsúva na vedľajšiu koľaj, alebo dokonca priamo podkopáva. Kultúra USA je čoraz viac zameraná dovnútra a fixuje sa na boj proti úpadku doma (čo je svojím spôsobom pochopiteľné) alebo na toxické kultúrne spory (čo vyvoláva ďalšie otázky). Je charakteristické, že Európa v súčasnosti do veľkej miery napodobňuje USA: dotuje a chráni domácich výrobcov a odvádza pozornosť od globálneho obchodu.

.

Kľúčová zmena v pomere síl je zrejmá aj v iných regiónoch. Čína má príležitosť určiť trajektóriu 21. storočia, tak ako USA určovali trajektóriu 20. storočia. História a geografia sa spojili, aby z Ríše stredu urobili kvintesenciu pozemnej mocnosti. V 15. storočí čínsky cisár rozpustil impozantné námorníctvo a zakázal obchod s vonkajším svetom. Panovníci sa usadili v pevninskom Pekingu a dlho sa obávali nájazdov z rozsiahlych severných stepí – preto vznikol Veľký čínsky múr. Západ predtým dúfal, že pobrežné provincie a mestá, najmä Hongkong, potiahnu krajinu k slobode. Sloboda bývalej britskej kolónie však bola potlačená a metropola sa zmenila z východiskového bodu na základňu. Ďalšia svetová konfrontácia by mohla vypuknúť, ak sa Čína pokúsi ovládnuť Taiwan.

Čína je v spojenectve s ďalšou veľkou pozemnou mocnosťou, ktorá sa rozprestiera od Ázie po Európu. V 17. storočí sa Peter Veľký pokúsil nasmerovať Rusko novým smerom – na Západ a do moderny. Na tento účel vybudoval námorníctvo a vybudoval prístavné mesto Petrohrad. V nasledujúcich storočiach však jeho podnik zlyhal. Dnešné Rusko stelesňuje všetky nedostatky pozemných mocností v ich najhoršej podobe: všemocný štát, nedostatok súkromných vlastníckych práv a túžba po moci a prestíži prostredníctvom získavania nových území. Základným inštinktom Ruska je neustále rozširovať svoj vplyv na úkor svojich susedov, ale svoje chápadlá rozšírilo po celom svete. <…>

Keď v minulosti námorné mocnosti ustúpili pozemným mocnostiam, následky boli najhoršie. Atény, rodisko demokracie, upadli po tom, ako Sparta v roku 405 pred n. l. zničila ich loďstvo v bitke pri Egospotame. Benátky obchodovali so svetom a ako prvé obmedzili moc panovníka – dóža bol volený doživotne, ale musel počúvať stále sa meniacu radu. Nakoniec sa však moc ponorila do luxusu a krásy a stratila svoj význam. Ich osud je pre Britániu poučný. John Robert Seely, jeden z najvplyvnejších historikov devätnásteho storočia, raz nazval Britániu “Benátkami sveta, kde je namiesto ulíc more”.

Jeden z najväčších politikov osemnásteho storočia Thomas Pelham-Halls, prvý vojvoda z Newcastlu, poznamenal, že Británia nemá inú možnosť, ako “sledovať celú zemeguľu”, pretože “každá časť sveta nás ovplyvňuje”. Dnes však Británia nemá čas sledovať ani Lamanšský prieliv. Prechádza od jednej geopolitickej stratégie k druhej – od vstupu do zjednotenej Európy k jej opusteniu a teraz horúčkovito hľadá nové miesto vo svete, ktorý sa rozpadá na regióny. Odchod krajiny z EÚ odovzdal opraty moci v bloku francúzsko-nemeckej únii – čomu sa britskí politici snažili vyhnúť celé stáročia – a oslabil stranu voľného obchodu v Bruseli, čím sa stala menej reprezentatívnou.

Mnohí zástancovia brexitu dúfali, že týmto spôsobom sa upevní anglosféra kultúrne podobných mocností, ktoré spája spoločná námorná tradícia – Spojené štáty, Kanada, Austrália a Nový Zéland – na rozdiel od pozemných mocností. To sa však nestalo. A dokonca aj dohoda AUKUS, na základe ktorej budú Británia a USA dodávať Austrálii jadrové ponorky, sotva vynahradí neúspech anglo-americkej obchodnej dohody.

Prekvapujúci počet prímorských miest v Británii skutočne chátra – napríklad Clacton-on-Sea. Práve tie poskytli Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva, zameranej najmä na brexit, odrazový mostík do britskej politiky. Britskí námorní hrdinovia boli vyškrtnutí zo školských osnov a odsunutí na okraj histórie: ak sa o nich hovorí, tak len na prednáške o kolonializme. Dokonca aj na katedrách histórie sa námorné dejiny takmer vôbec nevyučujú.

Dnes si duch pirátskeho sveta Francisa Drakea našiel nový domov v kyberpriestore a vesmíre. Dnešní piráti sa už neplavia po oceánoch, ale po svetovej sieti. A dnešní dobrodruhovia nefinancujú výlety do Východnej Indie, ale misie na Mesiac a Mars. Vytvoria však novú liberálnu kultúru, ako to kedysi urobili Briti a Holanďania? Čína postavila zlatý štít, prerušila spojenie medzi internetom a slobodou a špehuje vlastných občanov. Rusko sa chváli vlastnou zdatnosťou v kybernetickom priestore, zasahuje do volieb v zahraničí a podnecuje rozpory na Západe.

Úpadok námorných mocností bol pre Britániu jasnou tragédiou. A nasledujúce desaťročia budú pre zvyšok sveta určite nemenej veľkou katastrofou.

Autor článku: Adrian Wooldridge

Adrian Wooldridge je globálny obchodný publicista agentúry Bloomberg. Je bývalým ekonómom a autorom knihy

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

.
.
.

Načo bol Fico naozaj za Putinom, a kto tu zradil koho?

Slovensko je odvčera na nohách: Liberálnym komentátorom sa parí z kečky, opozícia útočí, koná sa improvizovaný protest, zvažujú sa aj…

23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenského zarazila Ficova návšteva v Moskve: Malo by to byť predmetom záujmu slovenských orgánov činných v trestnom konaní

Ukrajinský prezident Zelenskyj obvinil Fica, že prístupom ohľadom ruského plynu pomáha Putinovi zarobiť peniaze na vojnu proti Ukrajine

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump odhalil pre Muska nepríjemnú pravdu

Kam až siahajú Muskove ambície? To nikto presne nevie. Trump však objasnil, že niektoré méty sú pre Muska jednoducho nedosažiteľné

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestuje skupina ľudí. OZ Mier Ukrajine podáva žiadosť o preskúmanie konania premiéra

V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v Moskve protestuje v pondelok pred Úradom…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina a Európa postupne „akceptujú“ Trumpovo želanie ukončiť vojnu

Vojna sa musí skončiť.“ Ukrajina a Európa postupne „akceptujú“ Trumpovo želanie ukončiť vojnu, povedal jeho budúci poradca pre národnú bezpečnosť…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Česká europoslankyňa skritizovala Fica, Bartek jej nič nedaroval

Česká europoslankyňa Danuše Nerudová ostro kritizovala stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica (SMER-SSD) s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom a o…

23. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zahraničné médiá ostali zaskočené: “Šokujúce rozhodnutie slovenského premiéra”

Ficova návšteva v Moskve sa stala jednou z hlavných tém zahraničných médií

23. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ označil Republiku za “teroristov“, Uhrík reaguje : “Pán Eštok, urobte si so slniečkarmi v strane poriadok!“

Poslanec HLAS-u Samuel Migaľ verejne označil politikov z mimoparlamentného hnutia Republika za teroristov kvôli tomu, že odsúdili piatkový masaker imigranta…

23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prečo je jeho stolička taká horúca? Prečo protesty zamestnancov neutíchajú? Jaroslav Niňaj pre HS prezradil viac

Prečo je jeho stolička taká horúca? Čo ukázal finančný audit? Prečo protesty zamestnancov neutíchajú? Aké sú dôvody na ďalšie prepúšťanie?…

23. 12. 2024 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov
.

Keď už nevieš opicu dostať zo stromu, odpíliš jej strom, na ktorom sedí a „dezolátovi“ zrušíš námestie, na ktoré chodil

Progresívni súdruhovia v Bratislave sa zase raz blysli. Prejavili sa klasicky štýlom sebe vlastným, kde mať to v hlave liberálne…

23. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Požiar supermarketu v bratislavskej Rači spôsobil sedemročný chlapec

Za víkendovým požiarom supermarketu v bratislavskej Rači, ktorý spôsobil škodu za viac ako milión eur, je sedemročný chlapec z Bratislavy.…

23. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

SaS chce pre stretnutie Fica s Putinom zvažovať vyslovenie nedôvery vláde

Strana SaS navrhne opozičným kolegom, aby spoločne zvážili zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Niečo sa chystá? Ukrajina prijíma „netradičné opatrenia“

Ukrajina prijíma „netradičné opatrenia“, aby túto zimu zabránila energetickej kríze, píše denník New York Times

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruská rozviedka: Sanduová pripravuje plán vojenskej operácie v Podnestersku

Nikto nemôže zaručiť, že sa nepokúsi rozpútať vojnu, uviedlo tlačové oddelenie ruskej zahraničnej spravodajskej služby vo svojom vyhlásení

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prezident sa vyjadril k stretnutiu Fica s Putinom. Zhodne sa s Hlasom?

Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica bližšie informácie o výsledkoch jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Koniec “transrodového šialenstva”. Trump prichádza so zásadným sľubom

Novozvolený prezident Donald Trump sľúbil, že skoncuje s „transrodovým šialenstvom“ prostredníctvom série výkonných opatrení

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Manželka Baššára al-Asada podala žiadosť o rozvod a chce ujsť do Veľkej Británie, píšu médiá

Manželka zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada, ktorá sa narodila v Británii, podala v Rusku žiadosť o rozvod – údajne bola…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo k návšteve Roberta Fica v Rusku

Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Rusku bola spôsobená nesúhlasom Vladimíra Zelenského s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, uviedol námestník…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Neznesiteľná tendenčnosť jedného konkláve

Počas Vianoc sa našinec zamýšľa aj nad metafyzickými otázkami bytia: Kto sme, prečo sme tu, aké je naše poslanie, existuje…

23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Donald Trump má nové územné nároky voči iným krajinám

Novozvolený americký prezident sa vyjadril, že Washington potrebuje získať kontrolu nad Grónskom, ktoré je teraz územím Dánska. Zvolený prezident o…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Koalícia stojí pred mnohými otáznikmi

Politicky komentátor a člen SNS Roman Michelko sa v najnovšom príspevku na sociálnej sieti venoval dohode lekárskych odborárov s vládou,…

23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Připravujme se na mír…

Před rokem jsem napsal článek se stejným názvem. Bilancoval jsem v něm, s jakou hromadou nenávisti se naše rodina potkala…

23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Naučila sa spoločnosť Disney konečne, čo znamená „Go Woke, Go Broke“?

Spoločnosť Disney nariadila odstrániť transrodovú zápletku z animovaného seriálu spoločnosti Pixar „Win or Lose“ , čo sa podľa Hollywood Reporteru…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo by Samuelovi Migaľovi povedal Machiavelli?

Konanie poslanca HLAS-u Samuela Migaľa môže vážnejšie ohroziť fungovanie súčasnej vládnej koalície. Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Marián…

23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Mestské peklo: Boli by ste ochotný žiť na týchto najhorších miestach?

Mestské peklo: Boli by ste ochotný žiť na týchto najhorších miestach? Z niektorých miest a ich architektúry vám môže spadnúť…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Putin rokoval s Ficom v Kremli. Premiér prezradil viac

Ruský prezident Vladimir Putin rokuje v Kremli so slovenským premiérom Robertom Ficom. Informoval o tom novinár VGTRK Pavel Zarubin na…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Skutočnosť, že niekto vypovedá ako kajúcnik automaticky neznamená, že vypovedá pravdivo

Významný nález Ústavného súdu SR, ktorý sa komplexne zaoberal výpoveďou spolupracujúcej osoby, hodnotením tejto výpovede, jej overovaním a to v…

23. 12. 2024 | Z domova | 110 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 110 min. čítania | 0 komentárov

Trumpovi podľa očakávaní ostala na vydieranie už len schudobnená Európa

USA, 23. decembra 2024 - Donald Trump pohrozil EÚ zvýšením obchodných ciel, ak Európa neprejde na \"rozsiahle nákupy\" ropy a…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Dvaja lekári a zdravotný brat zo sýrskeho mesta Dúmá, kde pred takmer siedmimi rokmi došlo k údajnému chemickému útoku, v rozhovore pre agentúru AFP priznali, že ich vláda zosadeného prezidenta Bašára Asada donútila o tejto udalosti poskytnúť falošné svedectvo medzinárodným vyšetrovateľom.

18:24

Lídri členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie (EAEÚ) budú na samite 26. decembra diskutovať o kľúčových otázkach vzájomnej spolupráce vrátane formovania spoločných trhov s plynom a ropou. “Najprv sa uskutoční stretnutie s malým počtom účastníkov, na ktorom lídri súkromne prediskutujú niektoré dôležité praktické otázky, najmä vytvorenie spoločného trhu s plynom EAEÚ a pokrok pri formovaní spoločných trhov s ropou a ropnými produktmi,” povedal novinárom v pondelok Ušakov.

18:23

.

Hybridní hrozba odevšad…

Tak nám do německých předčasných voleb zasáhl Elon Musk. Napsal na svém twitteru, že Německo může zachránit jedině AfD. Praskání…

23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

Ukrajina, 23. decembra 2024 - V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Španielsko nelegálne špehuje pokojné katalánske Hnutie za nezávislosť

Minulý rok 20. novembra mal na HBO Max premiéru dokumentárny film „Surveilled”, ktorý produkoval novinár Ronan Farrow . Dokument má…

23. 12. 2024 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lenivosť vládne svetu: Najhoršie vianočné dekorácie na svete

Áno, je to tu. Začiatok decembra a ľudia už začali zdobiť svoje príbytky. Zo stoviek rozprávkových svetiel, ktoré visia na…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ficova návšteva v Rusku spustila lavínu. Progresívci a liberáli už prskajú

Cesta premiéra Roberta Fica za ruským prezidentom Vladimirom Putinom je hanbou pre Slovensko a zradou národných záujmov. Ak by mu…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Váš smartfón ako najlepší spolujazdec: Objavte aplikácie, ktoré zlepšia váš život za volantom!

23.12.2024 Redakcia Auto trendy . Ste pripravení posunúť svoje vodičské schopnosti na novú úroveň? Dnešné automobilové aplikácie nie sú len…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Katar varuje EÚ, že nové prísne predpisy ohrozujú dodávky plynu

Jeden z najväčších svetových dodávateľov skvapalneného zemného plynu , Katar, varoval Európsku úniu, že môže zastaviť životne dôležitý vývoz plynu,…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov