Netanjahuov úrad ďalej informoval, že premiér sa chystá v Moskve diskutovať “o vzťahoch medzi Izraelom a Ruskom s cieľom zabrániť nezhodám v Sýrii” a “vyjadrí silný odpor Izraela voči prítomnosti iránskych síl a ich ľudí na našej severnej hranici a v Stredozemnom mori”. Netanjahu sa bude držať svojho postoja, že “Golanské výšiny nie sú súčasťou diskusie v žiadnom rámci”.
“Víťazstvo nad terorizmom Dáišu (teroristickej organizácie Islamský štát – poznámka TASR) nemôže viesť k vzostupu terorizmu zo strany Iránu a jeho zástupcov. Nevymeníme terorizmus za terorizmus,” povedal Netanjahu.
Kremeľ v pondelok avizoval, že Putin a Netanjahu si “podrobne vymenia názory na súčasnú situáciu na Blízkom východe, najmä vo svetle spoločného úsilia v boji proti medzinárodnému terorizmu… Podľa očakávania budú diskutovať aj o kľúčových aspektoch palestínsko-izraelského zmierenia”. V tlačovom vyhlásení Kremeľ dodal, že ruský prezident a izraelský premiér budú “tradične venovať pozornosť naliehavým bilaterálnym otázkam vrátane úsilia o zintenzívnenie rusko-izraelskej spolupráce v obchodnej, hospodárskej a humanitárnej oblasti”.
Netanjahu ešte v nedeľu uviedol, že by sa počas svojej štvrtkovej návštevy v Moskve chcel stretnúť aj s Putinom, aby mu tlmočil odmietavý postoj Izraela k pokusom Iránu etablovať sa vojensky v Sýrii.
Netanjahu na nedeľnom zasadnutí izraelského kabinetu uviedol, že židovský štát je znepokojený pokusmi Iránu o dosiahnutie stálej vojenskej prítomnosti v Sýrii v podobe pozemných jednotiek i vojenskej flotily. Izrael podľa jeho slov zaznamenal aj množiace sa pokusy o otvorenie frontu proti Izraelu v oblasti Golanských výšin.
Netanjahu uviedol, že Izrael mieni v súvislosti s tým v Rusku vyjadriť svoj rozhodný nesúhlas, pričom vyjadril nádej, že Moskva tento postoj Izraela pochopí.
Irán, pre ktorý je Izrael úhlavným nepriateľom, je spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a na pomoc v boji proti protivládnym a islamistických povstalcom mu poskytol svoje milície napojené na hnutie Hizballáh. Rusko stojí v občianskej vojne v Sýrii tiež na strane vládneho režimu.
Izraelskí predstavitelia poukazujú na stále rastúci vplyv Teheránu v tomto regióne. Väčšinovo šiitský Irán tvrdí, že jeho sily sú v Sýrii na to, aby tam bránili posvätné šiitské svätyne. Avšak velenie štábu iránskych ozbrojených síl vlani v novembri pripustilo, že Iránska islamská republika sa v budúcnosti chce snažiť zriadiť v Jemene a Sýrii námorné základne.