Podľa nej sa Urich takto vyjadril na Twitteri krátko po tom, čo americký prezident Donald Trump na spoločnej tlačovej konferencii s izraelským premiérom v Bielom dome navrhol vznik palestínskeho štátu ako súčasť svojho mierového plánu pre Blízky východ.
Plán okrem iného predpokladá, že strategické údolie Jordánu a všetky izraelské osady budú pod izraelskou kontrolou, poznamenala AP.
Americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman v reakcii na mierový plán vyhlásil, že Izrael nemusí pri anexii židovských osád na západnom brehu Jordánu vyčkávať. Píše o tom agentúra AFP.
Jordánsko naopak podľa agentúry AP pred anexiou “palestínskych území” varovalo. Riešením môže byť iba návrat k hraniciam spred šesťdňovej vojny v roku 1967.
Spojené kráľovstvo v utorok mierový plán pre Blízky východ amerického prezidenta Donalda Trumpa opatrne privítalo. Hovorca premiéra Borisa Johnsona vyhlásil, že “plán môže znamenať krok vpred”. O “jednoznačne vážnom návrh” hovoril britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.
Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí a osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Blízky východ a africké krajiny Michail Bogdanov vyhlásil, že Rusko plán “bude analyzovať”. Podľa neho je dôležité vypočuť si takisto názor Palestínčanovov a Arabov.
Izraelská liberálna mimovládna organizácia Peace Now vyhlásila, že Trumpov plán “nie je životaschopný” a je “odtrhnutý od reality”. Trumpovo riešenie podľa nich neprinesie stabilitu.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás odmietol mierový plán. Abbás sľúbil, že tento plán “neprejde”, informovala agentúra AFP.
Abbás to vyhlásil v meste Ramalláh na západnom brehu Jordánu po stretnutí rôznych palestínskych frakcií vrátane islamistickej skupiny Hamas, ktorá sa zaviazala “vzdorovať tejto dohode vo všetkých jej formách”.