Podľa informácií od mladých z prostredia tejto akcie šlo o vopred organizovaný zápas. Proti sebe stáli 15-ročná Miroslava a len 12-ročná Nina. Motív bitky údajne možno porovnať rovno so šikanou.
Dievčatá pri schátralej budove v centre mesta, neďaleko obchodného centra Aupark, si neľútostne dávali tvrdé facky, buchnáty a kopance. Vo videu počuť burácajúci rev davu ako aj bitkárok. Portál refresher.sk zistil, že šlo o organizované bitky, ktoré boli natoľko premyslené, že ich súčasťou mal byť dokonca aj vyraďovací pavúk či nakreslená schéma s pozíciou kameramanov, ktorí súboj zachytávali na smartfóny”.
Videozáznam bitky objavila na internete aj polícia počas monitorovania sociálnych sietí. “Ihneď po jeho vyhodnotení začal vo veci konať príslušný útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach,” informovala polícia na sociálnej sieti.
Podľa slov hovorkyne polícia dôrazne odsudzuje takéto konanie a v podobných prípadoch okamžite koná a bude konať aj v prípade, ak vyšetrovanie preukáže, že účastníkmi bitky sú mladistvé osoby.
„Keďže konanie zachytené na videozázname sa v najväčšej pravdepodobnosti týka mladistvých osôb a nie je vylúčené ani to, že účastníkmi môžu byť aj maloleté osoby, prípad bude prikázaný do vyšetrovania konkrétnemu útvaru v pôsobnosti Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Košiciach Lenka Ivanová s tým, že polícia v rámci vyšetrovania preverí všetky súvislosti, nevynímajúc otázku organizovanosti či finančnej podpory. Účastníci tejto bitky mali podľa dostupných informácií platiť 20 eur, aby mohli byť v bezprostrednom centre diania.
Psychologička: Takto si deti liečia osamelosť
Je známe, že v období dospievania má dieťa silnú potrebu zapadnúť do kolektívu a niekedy až za každú cenu. Psychologička, ktorú oslovil denník korzár, sa domnieva, že táto aktivita mohla byť práve “liečbou” ich vlastnej osamelosti. Ďalšiu dôležitú úlohu mohli zohrať aj sociálne siete, ktoré ovplyvňujú život detí a mladých výrazným spôsobom.
V neposlednom rade sú to rodičia, ktorí trávia so svojimi deťmi len veľmi málo času, preto aj v tomto prípade mohla (aj nemusela) zlyhať rodina. Ak nie, tak aspoň nejaký podiel na takomto správaní určite rodičia majú. Prevenciou voči takémuto správaniu sú podľa nej zdravé zážitky s rodinou a v kolektíve.
Videozáznam bol medzitým stiahnutý z internetu.