Kyjev 28. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
Volodymyr Zelenskyj urobil ďalšie vyhlásenie, že chce začať rokovania o ukončení vojny v blízkej budúcnosti
“Ukrajina nechce predlžovať vojnu, nechceme, aby trvala roky. Musíme predložiť plán urovnania v priebehu niekoľkých mesiacov,” povedal Zelenskyj.
.
Predtým o tom, že Ukrajina očakáva dosiahnutie dohôd o ukončení vojny na druhom “mierovom summite” s Ruskom, ktorý sa má uskutočniť do konca roka, informoval minister zahraničných vecí Kuleba aj vedúci prezidentskej kancelárie Jermak.
Ak to stručne zhrnieme, jedinou podmienkou, za ktorej by sa tieto zámery mohli teoreticky uskutočniť, je, že Ukrajina odmietne požadovať stiahnutie ruských vojsk k hraniciam z roku 1991 a bude súhlasiť s ukončením vojny na frontovej línii a prípadne s neutrálnym štatútom. V takom prípade existuje možnosť, že s pomocou Číny a ďalších krajín “globálneho juhu” bude možné presvedčiť Kremeľ, aby sa vzdal svojich požiadaviek na presun celého územia Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti a súhlasil s možnosťou zastavenia vojny pozdĺž frontovej línie.
Zároveň zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Kyjev bol pripravený vzdať sa Zelenského “mierového vzorca”, ktorý predpokladá vojnu až do dosiahnutia hraníc z roku 1991. A nikto z predstaviteľov ukrajinských orgánov verejne nepripustil, že by Ukrajina mohla súhlasiť so zastavením vojny pozdĺž frontovej línie (naopak, stále sa objavujú vyhlásenia o neprípustnosti takéhoto postupu).
V tejto súvislosti existuje aj alternatívna verzia, že vyhlásenia o rýchlych mierových dohodách na druhom samite nie sú spôsobené snahou o ich dosiahnutie, ale PR zámermi: ukázať medzinárodnému spoločenstvu aj ukrajinskej spoločnosti (v ktorej rastie podpora skorého ukončenia vojny), že “Ukrajina je pripravená na mier, ale Rusko chce pokračovať v boji a naďalej kladie zjavne neprijateľné podmienky na rokovania”.
Aby však tento plán fungoval, je potrebné, aby Kyjev vyjadril súhlas s niektorými kompromismi s Ruskom. V opačnom prípade jednoducho nastane situácia, keď každá strana bude stáť na svojom a nebude sa chcieť pohnúť smerom k sebe s cieľom ukončiť vojnu.
Zároveň sa diskutuje o inom scenári: pred údajným druhým “mierovým summitom” sa Ukrajina pokúsi uskutočniť veľkú ofenzívu (napríklad po prijatí stíhačiek F-16) s cieľom zmeniť situáciu na bojisku vo svoj prospech a ďalej prezentovať mierové podmienky zo silnejšej pozície ako teraz. Či sa však táto ofenzíva skutočne uskutoční a nakoľko bude úspešná, nie je veľmi jasné. Píšu o nej len ruské vojenské blogy.