Podobné varovanie Ministerstvo zahraničia USA zverejnilo tiež pred vraždou popredného srbského politika Olivera Ivanoviča.
Súčasne s tým premiér samozvanej republiky Ramuš Haradinaj reagoval na zámer kosovských Srbov samostatne formovať “Asociáciu srbských obcí” ZSO, svojrázny subjekt, ktorý má výkonné splnomocnenia. Haradinaj varoval, že “trpezlivosť v meste Priština nie je nekonečmá”, po tom čo Marko Djuric oznámil, že “všetkým je jasné, že v Prištine vládnu ľudia, ktorí nechcú mier a pripravujú vojnu”.
Podľa názoru bývalého riaditeľa Vojensko-kontrarozviedkovej agentúry Srbska Momira Stojanovica, slová Haradinaja je nutné vnímať s opatrnosťou, pretože v Kosove sa nič neodohráva bez signálu USA. Navyše je potrebné mať na vedomí osobitosti vzťahov dvoch popredných politikov samozvanej republiky, premiéra Ramuša Haradinajam a prezidenta Hashima Thaçiho.
“Haradinaj je vojak (bývalý poľný veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády, ďalej UCK). Môže znamenať určitú hrozbu pre bezpečnosť, jeho slová by sa nemali brať ľahkovážne. Thaçi má chladnejšie hlavu, hoci je tiež extrémistom,” hovorí Stojanovic.
Momir Stojanovic má istotu, že sa Srbsko musí obrátiť na svetové spoločnostvo, aby sa Priština vrátila z cesty vojnových vyhlásenia na cestu dialógu.
“Haradinaj si užíva neobmedzenú podporu bývalých členov UCK, preto je oveľa nebezpečnejší pre mier a stabilitu, než Thaçi. Na druhú stranu Spojené štáty vedia, že ak Srbský List (najväčšia politická organizácia Srbov v Kosove) samostatne vytvorí Asociáciu srbských obcí, bez zásahu orgánov tzv. Republiky Kosovo sa nezaobíde. Ak Asociácia naozaj bude 20. apríla vytvorená, mám strach, že nás znovu čaká ešte vážnejšie krízy.!
Kosovskej bezpečnostné sily, ktoré Priština chce pretvoriť v plnohodnotné VS, majú nielen moderné zbrane, ale aj prístup k základniam KFOR. Hlavná časť ozbrojených jednotiek sa nachádza v Prištine a v južnej časti mesta Kosovská Mitrovica. Skupiny Kosovských bezpečnostných síl (4000 vojakov a 2500 ľudí v rezerve) sú rozmiestnené tak, že kontrolujú hranice “republiky” zo všetkých strán.
Avšak podľa názorov odborníkov sa v prípade krízy prvé aktivizujú “spiace jednotky” UCK, ktoré na území Kosova majú dosť zásob zbraní ešte z doby teroristických operácií 90. rokov. Podľa niektorých posudkov v miestach obydlia albánskeho obyvateľstva na Balkáne existuje možnosť ozbrojiť okolo 160 000 ľudí a rozdeliť ich na štyri divízie: v Kosove, Macedónsku, Čiernej hore a na severe Grécka.
Pritom generál Stojanovic si myslí, že keď USA riešia vlastné úlohy v regióne, používajú Albáncov ako “trójskeho koňa” na Balkáne a spoliehajú sa na ich túžbu na zjednotenie území, ktoré považujú za svoje.