Spojené štáty vyvinuli tlak na svojich spojencov, vrátane Maďarska, aby blokovali spoločnosť Huawei Technologies, popredného dodávateľa telekomunikačných zariadení s globálnym trhovým podielom 28 %. USA uviedla, že výrobky firmy obsahujú akési „zadné dvierka“, ktoré by Číne umožnili špehovať ďalšie krajiny. Huawei obvinenia popiera.
Maďarsko uviedlo, že nemá žiadny dôkaz o tom, že by zariadenie Huawei predstavovalo bezpečnostnú hrozbu. Minister zahraničných vecí Peter Szijjarto v utorok v Číne oznámil, že Maďarsko Huawei do uvedenia 5G zapojí. Szijjarto dodal, že Huawei bude spolupracovať s Vodafone a Deutsche Telekom na budovaní Maďarskej siete.
Maďarská pobočka spoločnosti Deutsche Telekom uviedla, že spoločnosť Huawei bola jedným z dodávateľov zariadení testovaných na technológiu 5G. Vláda Viktora Orbána nadviazala užšie vzťahy s Čínou v oblasti vládnych financií, bankovníctva a infraštruktúry vrátane vlajkového projektu vysokorýchlostnej železnice v rámci pekinskej iniciatívy Belt and Road.
Maďarsko v júni uverejnilo návrh dokumentácie o predaji viac ako 400 megahertzov spektra 5G s cieľom komerčného začatia prevádzky v hlavných priemyselných zariadeniach v budúcom roku. Tlačová kancelária spoločnosti v odpovedi na otázky e-mailom uviedla :. „Magyar Telekom v súčasnosti testuje technológiu 5G s niekoľkými dodávateľmi vrátane maďarskej jednotky spoločnosti Huawei,“ a dodala že „ O vybudovaní celej maďarskej siete 5G však dohodu s Huawei naša spoločnosť neuzavrela.“ Proces nových tendrov je momentálne pozastavený, pretože predtým oznámené dátumy na predkladanie ponúk boli zrušené a nové dátumy zatiaľ neuverejnené.
Maďarská pobočka spoločnosti Vodafone, ktorá minulý mesiac spustila komerčnú službu 5G v centre Budapešti na frekvenčnom spektre získanom v roku 2016, odmietla komentovať súčasný tender, ale potvrdila, že regulačný orgán tento proces pozastavil. Maďarsko plánovalo ukončiť ponuky 5G do októbra. Regulačný úrad dôvody oneskorenia nekomentoval.
Počas návštevy Budapešti vo februári minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo varoval spojencov pred nasadením zariadení čínskej spoločnosti a uviedol, že by pre Washington bolo ťažšie „spolupracovať s nimi“. Maďarský minister Szijjarto však odstránil obavy USA z Ruska a Číny, uviedol, že Budapešť si plní svoje záväzky voči západným spojencom ako člen vojenskej aliancie NATO.
Aj Európska únia, ktorej je Maďarsko členom, varovala pred rizikom zvýšených kybernetických útokov subjektov podporovaných štátom, ale Huawei ako hrozbu neoznačila.
Maďarský minister inovácií a technológií Laszlo Palkovics v júni pre agentúru Reuters povedal, že Budapešť skúma príklad Nemecka, jeho najväčšieho zahraničného investora. Podľa neho bol vyvinutý systém hodnotenia na presnú identifikáciu možných bezpečnostných hrozieb.
Nemecký regulačný orgán spočiatku spoločnosť Huawei z budovania mobilných sietí 5G nevylúčil. Minister zahraničných vecí Heiko Maas však v pondelok spochybnil, či by sa spoločnosť mohla podieľať na rozvoji a výstavbe dátovej siete piatej generácie krajiny. Žeby Nemci nátlaku Američanov predsa len nakoniec podľahli?
Andrea Lopatková