Bratislava 23. apríla 2023 (HSP/Foto:Screenshot CNN Prima News)
Téma kontaminovaného ukrajinského obilia nerezonuje len na Slovensku, ale aj v Čechách. Po tom, čo český Kaufland preventívne stiahol zo svojich pultov múku od slovenského výrobcu u ktorého sa našla kontaminovaná ukrajinská pšenica, sa objavil v malej českej pekárni v Krnove oznam, určený zákazníkom. V ozname majiteľka pekárne uviedla, že pekáreň nepečie z ukrajinského obilia, čím chcela ubezpečiť svojich zákazníkov o kvalite svojej produkcie. Reakcie mnohých Čechov, ktorí majiteľku pekárne označili za ruskú kolaborantku a dokonca jej priali smrť, sú naozaj šokujúce
Oznam malej rodinnej pekárne Slovanka v českom Krnove, ktorá sa zameriava na zdravú výživu rozbúril verejnú mienku v Čechách. Majiteľka v ozname určenom zákazníkom uviedla: „Nepečieme z ukrajinského obilia.” Čím podľa jej vlastných slov, len chcela poukázať na kvalitu svojej produkcie. Podľa majiteľky pekárne za oznamom stojí obava o zdravie obyvateľov Krnova.
Pekáreň Slovanka na sociálnej sieti o svojej produkcii uvádza: „Pečieme pre vás tak, ako pečivo máme sami radi: bez éčok a škodlivých chemických prísad, zato s láskou. Rustikálne bagety, rožky, chleby ražné či bezlepkové, sladké koláčiky aj slovanské špeciality.”
Jediná veta na tabuli pred pekárňou v Krnove, ktorá sa nachádza v centre mesta vyvolala búrku ostrých reakcií. Nenávistné komentáre, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach majiteľku pekárne šokovali. V komentároch bola obvinená z postoja, ktorý nadbieha ruským kolaborantom, niektorí sa jej i vyhrážali. Je pritom veľmi zaujímavé, že existujú ľudia, ktorí by radšej jedli zdraviu škodlivé pečivo, kvôli svojim politickým postojom, respektíve dopriali by ho jesť iným.
„Vy kolaborantská spodina, dúfam, že k vám už žiadny slušný občan nepríde nakupovať. Predávajte to tým istým proruským kolaborantom, ako ste vy. Čoskoro skrachujete a nikto slušný za vami nebude plakať!,” uvádza sa v komentári, ktorý sa objavil na sociálnej sieti a bol určený majiteľke pekárne.
V komentároch sa však objavilo aj množstvo podporných stanovísk ako napríklad: „V Krnove som prežila detstvo a teraz tam chodím približne každé dva mesiace za kamarátkou. Vo vašom obchode som ešte nikdy nenakupovala – kto by sa ťahal domov s chlebom, že. V máji sa chystám do Krnova opäť a tentoraz tam nakúpim, aby som vás podporila.”
Situácia v Česku ohľadom rusofóbnych nálad, sa odlišuje od situácie na Slovensku, kde sa Slováci považujú za jeden z najmenej rusofóbnych národov v Európe. Situácia, okolo českej pekárne len potvrdzuje, že sa otázka „ukrajinského chleba” v Česku zbytočne politizuje a tento príklad len poukazuje na hlbokú rozpoltenosť českej verejnosti v tejto otázke.
Situácia s dovozom ukrajinského obilia je v oboch krajinách odlišná. Do ČR prúdi len menšie množstvo ukrajinskej pšenice ako na Slovensko, čo súvisí aj s tým, že Česko nesusedí s Ukrajinou. Podľa českého ministra pôdohospodárstva je dovážané obilie z Ukrajiny v poriadku. Kontroly českých úradov nepotvrdili v obilí nič nevyhovujúce, preto podľa českého ministra nie je dôvod, aby Česko zakazovalo dovoz ukrajinského obilia.
Česká europoslankyňa Michaela Šojdrová označila zákaz dovozu ukrajinského obilia zo strany Maďarska a Slovenska za nelegálny čin.
„Maďarsko a Slovensko by nemali hrať tieto vnútroštátne hry na úkor práve napríklad Ukrajiny. Pozastavenie dovozu je neetické a nelegálne,” uviedla Šojdrová pre CNN Prima News.