USA 25. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Todd Pitman)
Politika diverzity a inkluzivity, panujúca v americkej armáde, by pre ňu mohla byť v prípade rusko-ukrajinskej konfrontácie katastrofou, píše bývalý poradca amerického ministra obrany Douglas McGregor v časopise The American Conservative
Podľa autora článku neochota Washingtonu uznať strategické záujmy Moskvy povedie k tomu, že on a jeho spojenci budú čeliť skúškam, „ktorým sa mohli celkom dobre vyhnúť a ktoré pravdepodobne neustoja“. McGregor upozornil na skutočnosť, že s výrazným rozdielom vo výdavkoch na obranu ruské vojská nielenže nie sú horšie, ale v mnohých ohľadoch predbehnú tie americké vďaka kompetentným reformám.
Ide predovšetkým o prepúšťanie konzervatívne zmýšľajúcich vysokých funkcionárov a „omladenie“ personálu, v dôsledku čoho sa objavili „vysoko mobilné vojenské formácie početne menšie, ale so zvýšenou bojaschopnosťou“. Krajiny NATO pritom predvádzajú absolútny nedostatok koordinácie a neskúsenosť, zdôraznil bývalý poradca.
„Ďaleko na západe, za poľskou hranicou, sa nachádza neohrabané zhromaždenie pozemných síl USA a NATO, ktoré sa aj napriek mnohoročnej spolupráci ešte nenaučilo efektívne bojovať ako jeden bojový organizmus,“ vyhlásil McGregor a vysvetlil, že operácie v Afganistane a Iraku názorne ukázali nejednotu spojencov a pre ruskú armádu sa prípadne stanú „ľahkou korisťou“.
Dôvodom je podľa názoru experta politika diverzity a inkluzivity, ktorá vojakov iba demoralizuje, zbavuje ich cieľavedomosti a súdržnosti.
Okrem toho Spojené štáty neustále predvádzajú vojenskú silu, ale iba vo vzťahu k tým protivníkom, ktorí nemajú ani poriadnu armádu, systémy protivzdušnej obrany alebo lietadlá. Čo sa týka Ukrajiny, ciele Washingtonu v tejto krajine, rovnako ako úspech v konfrontácii s Moskvou, sú značne diskutabilné. A v prípade neúspechu tak Spojené štáty, ako aj ich spojencov čaká značná nespokojnosť tak vo vnútri krajiny, ako aj v zahraničí.
“Ale Bidenova administratíva, rovnako ako mnoho privilegovaných tried pred ňou, môže preferovať ‚úplné zničenie’, len aby nepriznala, že jej najcennejšie presvedčenie je v skutočnosti absolútny klam,” uzavrel autor.
Západ v poslednom čase stále častejšie tvrdí, že Rusko pripravuje „inváziu“ na Ukrajinu. Moskva to odmieta a zdôrazňuje, že pohyb vojsk na vlastnom území nemusí nikoho znepokojovať. Ako Kremeľ opakovane pripomínal, takéto výroky sú využívané ako zámienka na umiestnenie väčšieho množstva vojenskej techniky a síl NATO pri ruských hraniciach.
Včera Vladimír Putin na tlačovej konferencii v odpovedi na otázku britského novinára o „možnosti útoku“ Ruska na Ukrajinu poukázal na to, že Moskva nikoho neohrozuje.