Moskva 16. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Vedci z Národnej výskumnej univerzity Moskovského inštitútu elektronických technológií urobili v rámci vedeckého kolektívu objav, ktorý podľa nich pomôže zdokonaliť liečbu srdcového zlyhania. Získané údaje podľa nich umožnia premeniť klasické pumpy srdca a pľúc na nástroj pre terapiu a diagnostiku srdca. Výskum zverejnil časopis Applied Sciences (Švajčiarsko)
Zlyhanie srdca je jedným z najčastejších kardiovaskulárnych ochorení. Podľa špecialistov MÏete sa v Rusku nachádza asi päť miliónov ľudí s touto diagnózou.
Spomeňme, že v závažných prípadoch tohto ochorenia sa obvykle pristupuje k transplantácii srdca, ktorá je morálne problematicá a množstvo ďalších problémov niekedy dotyčných núti hľadať iné spôsoby liečby. Čakanie na darcovské orgány ale trvá aj niekoľko rokov a po operácii môže telo nové srdce odmietnuť, čo si bude vyžadovať nákladnú terapiu a neustále vyšetrenia.
V súčasnej chvíli sa ale podľa vedcov MIET aktívne pracuje na alternatíve k tomuto nebezpečnému postupu – implantáciu pomocného obehového zariadenia. Ak srdce nie je schopné samo pumpovať privádzaný objem krvi, tieto zariadenia zaisťujú, aby bola čerpaná z ľavej komory do aorty.
Vedci zistili zhodu medzi parametrami elektrického prúdu v týchto zariadeniach a prác srdcového svalu (myokardu), ku ktorému sú pripojené. Podľa nich sa tak z jednoduchej pumpy stane nástroj pre diagnostiku, a dokonca aj pre tréning srdca.
“Naša metóda otvára veľké príležitosti pre nepretržitý výskum srdca pacientov bez častých návštev lekára. Malý softvérový doplnok umožní nielen rýchlo získať informácie o stave srdca, ale aj optimalizovať jeho spoločnú prácu so systémom umelého krvného obehu,” uviedol zástupca riaditeľa Ústavu biomedicínskych systémov Národnej výskumnej univerzity Moskovského inštitútu elektronických technológií Dmitrij Telyšev.
Obnova funkcie srdca
Vedci vysvetlili, že u niektorých pacientov je myokard dokonca schopný obnoviť svoju bežnú funkciu. Schopnosť pružne upravovať výkon umelej pumpy pomôže vytvoriť správne zaťaženie srdcového svalu, ktoré poskytne optimálny terapeutický účinok.
“Pri výraznom zlepšení dochádza k úplnému obnoveniu funkcie srdca a pomocné zariadenie možno odstrániť. Zavedenie našej metódy by malo viesť k výraznému nárastu počtu uzdravených pacientov – zatiaľ sú to asi tri percentá pacientov s umelým krvným obehom,” povedal Telyšev.
.
V neposlednom rade vedci uviedli, že je tento objav relevantný pre všetky systémy obehovej podpory, teda ako tie ruské, tak i tie zahraničné.
Za zmienku stojí aj to, že štúdiu vykonali pomocou ruského zariadenia Sputnik v spolupráci s odborníkmi z Prvej Moskovskej štátnej lekárskej univerzity I. M. Sečenova, Helmholtz inštitútu biomedicínskeho inžinierstva (Nemecko) a Lernerova výskumného inštitútu (USA). Výskum vykonali v rámci medzinárodného projektu Nemeckej výskumnej komunity (DFG) a Ruského fondu pre základný výskum (RFBR). Výskumný tím chce navyše prejsť na klinické skúšky novej metódy. Podľa Národnej výskumnej univerzity Moskovského inštitútu elektronických technológií budú s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnené v Bakulevskom národnom lekárskom výskumnom centre pre kardiovaskulárnu chirurgiu.