Bratislava 22. februára 2024 (HSP / The Associated Press/ Foto: Screenshot Youtube )
Generálni riaditelia spoločností OpenAI a Intel v rozhovore poukazujú na rastúce zisky a veľký apetít po umelej inteligencii. Diskusiu interpretuje The Associated Press
Najväčšie technologické spoločnosti OpenAI a Intel, ktorých výroba sa zameriava na umelú inteligenciu sa v stredu stretli v diskusii. Obe spoločnosti sa snažia vyrábať viac sofistikovaných čipov potrebných pre umelú inteligenciu.
Rýchlo rastúci trh
Rozhovor medzi generálnym riaditeľom spoločnosti Intel Patom Gelsingerom a generálnym riaditeľom OpenAI Samom Altmanom sa odohral v kalifornskom kongresovom centre v San Jose. Diskusia prebehla len niekoľko hodín po tom, ako spoločnosť Nvidia zverejnila, že jej príjmy za obdobie november – január sa oproti predchádzajúcemu roku takmer zoštvornásobili.
Spoločnosť Intel je priekopníkom v Silicon Valley, aj keď v posledných rokoch zápasí s problémami. Počas celodennej konferencie predstavila svoje plány na dobehnutie spoločnosti Nvidia. Gelsinger začal úvodným prejavom. Načrtol v ňom, ako si predstavuje, že horúčkovitý dopyt po čipoch vybavených umelou inteligenciou oživí jeho spoločnosť v raste, ktorý nazval “Siliconomy”.
„Je jednoducho magické, ako tieto malé čipy umožňujú moderný hospodársky cyklus, v ktorom sa dnes nachádzame,“ povedal Gelsinger.
OpenAI je sanfranciský startup podporovaný spoločnosťou Microsoft. Stal sa jednou z najžiarivejších technologických hviezd, odkedy koncom roka 2022 uviedol na trh svoju najpopulárnejšiu inováciu v oblasti umelej inteligencie – ChatGPT. Sam Altman teraz túži posunúť latku ešte ďalej a zároveň konkurovať spoločnosti Google a ďalším spoločnostiam, ako sú Anthropic a Inflection AI. Ďalšie skoky, ktoré chce urobiť, si však budú vyžadovať oveľa väčší výpočtový výkon, než aký je v súčasnosti k dispozícii.
Apetít
Nerovnováha medzi ponukou a nenásytným dopytom po čipoch umelej inteligencie vysvetľuje, prečo sa Altman intenzívne zaujíma o získanie ďalších investícií. Tie by totiž pomohli rozšíriť výrobné kapacity tohto odvetvia. Počas rozhovoru s Gelsingerom sa vyhol otázke o tom, či sa snaží získať až 7 biliónov dolárov – čo je viac ako spoločná trhová hodnota spoločností Microsoft a Apple. Nedávno s touto informáciou totiž prišiel denník The Wall Street Journal.
„Jadro pravdy je v tom, že si myslíme, že svet bude potrebovať oveľa viac čipov na výpočtovú techniku a účely umelej inteligencie,“ povedal Altman. „To si bude vyžadovať globálne investície do mnohých ďalších položiek, ktoré presahujú rámec toho, o čom uvažujeme. Zatiaľ nie sme na mieste, na ktorom by sme mali konkrétne čísla,“ dodal.
Altman zdôraznil potrebu zrýchliť dynamiku výroby AI z minulého roka s cieľom napredovať v technológii. AI podľa neho povedie k lepšej budúcnosti ľudstva, hoci uznal, že na tejto ceste budú aj negatívne stránky.
„Smerujeme do sveta, v ktorom bude viac obsahu generovaného umelou inteligenciou ako obsahu generovaného ľuďmi,“ povedal Altman.
Nvidia vedie
Zrejme žiadna spoločnosť teraz neprofituje zo zlatej horúčky AI viac ako Nvidia. Tento 31-ročný výrobca čipov sa katapultoval do technologického popredia vďaka svojmu náskoku vo výrobe grafických procesorov alebo GPU. Tie sú potrebné na poháňanie populárnych produktov AI, ako sú ChatGPT a chatbot Gemini spoločnosti Google.
Za posledný rok zaznamenala spoločnosť Nvidia ohromujúci rast, ktorý za menej ako 14 mesiacov vytvoril majetok akcionárov v hodnote viac ako 1,3 bilióna USD.
To z nej urobilo piatu najhodnotnejšiu verejne obchodovanú americkú spoločnosť, ktorá zaostáva len za spoločnosťami Microsoft, Apple, Amazon a materskou spoločnosťou Google, Alphabet Inc.
Intel sa naopak snaží presvedčiť investorov, že po troch rokoch od svojho nástupu do funkcie generálneho riaditeľa Gelsinger vedie spoločnosť v kalifornskej Santa Clare ku comebacku.
Od svojho príchodu Gelsinger posunul spoločnosť z oblasti výroby čipov pre iné firmy. Vyčlenil 20 miliárd dolárov na výstavbu nových tovární v Ohiu ako súčasť expanzie do prevádzkovania takzvaných “zlievarní” pre tretie strany.
Plány Intelu
Počas stredajšej konferencie Gelsinger predpovedal, že do roku 2030 bude Intel dohliadať na druhý najväčší svetový podnik v oblasti zlievarenstva. Pravdepodobne za súčasným lídrom, spoločnosťou Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. alebo TMSC, a to najmä vďaka uspokojovaniu dopytu po čipoch s umelou inteligenciou.
„Prebiehajú akési vesmírne preteky,“ povedal Gelsinger novinárom v stredu po prednesení hlavného prejavu na konferencii. „Zdá sa, že celkový dopyt (po čipoch s umelou inteligenciou) bude neukojiteľný ešte niekoľko rokov.“
Gelsingerove snahy o zvrat zatiaľ na investorov neurobili dojem. Cena akcií spoločnosti Intel za jeho vlády klesla o 30 %, zatiaľ čo akcie spoločnosti Nvidia za rovnaké obdobie vzrástli približne päťnásobne.
Intel sa tiež snaží získať časť z 52 miliárd dolárov, ktoré plánuje rozdeliť americké ministerstvo obchodu. Chce tým zvýšiť výrobné kapacity krajiny na trhu s procesormi v hodnote 527 miliárd dolárov na základe minuloročných celosvetových tržieb.
Z finančných prostriedkov, ktoré sú k dispozícii v rámci zákona CHIPs and Science Act 2022, boli doteraz pridelené necelé 2 miliardy USD. Ministerka obchodu Gina Raimondová vo videopríhovore na stredajšej konferencii prisľúbila “nepretržité stabilné tempo” oznámení o rozdelení ďalších peňazí.
Raimondová v diskusii tiež povedala, že v súčasnosti je ťažké spracovať, aký veľký by sa mohol stať trh s umelou inteligenciou. „Objem čipov, ktoré podľa nich potrebujú, je ohromujúci,“ povedala.