Nenašlo by sa pre Kallasovú lepšie miesto ?

❚❚

Bratislava 4. júla 2024 (HSP/ Responsible Statecraft/ Foto: Facebook/Kaja Kallas )

 

Estónska premiérka Kaja Kallasová nahradí na poste šéfa zahraničnej politiky EÚ vysokopostaveného španielskeho diplomata Josepa Borrella, dohodli sa na tom európski lídri minulý týždeň. Estónska premiérka, ktorá kedysi navrhovala rozdelenie Ruska, však (pravdepodobne) nebude mať veľkú autoritu. Eldar Mamedov sa pre Responsible Statecraft pýta : „Je naozaj Kaja Kallasová najlepšou adeptkou na tento post ?“

Kaja Kallas
Na snímke estónska premiérka Kaja Kallasová na cvičení obranných síl, Jarná búrka 2024, ktorého sa zúčastňuje takmer 14 000 estónskych a spojeneckých vojakov

Rozhodnutie, že Kaja Kallasová obsadí miesto vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku prišlo pre estónsku premiérku len ako cena útechy. Pôvodne mala vyššie ambície – chcela obsadiť miesto generálneho tajomníka NATO, to však získal skúsený holandský premiér Mark Rutte.

.

„Nie je ťažké pochopiť, prečo sa považovalo za bezpečnejšie udržať Kallasovú mimo NATO,“ poznamenal v úvode autor textu Eldar Mamedov, expert na zahraničnú politiku. Vysvetlil : „Hoci sa väčšina členských štátov v EÚ zhodla na tom, že Rusko je hlavnou bezpečnostnou hrozbou bloku, Kallasová zašla vo svojej bojovnej rétorike oveľa ďalej ako väčšina lídrov.“

Kallasová sa v minulosti vyjadrila, že rozpad Ruska na mnoho menších národných štátov by nebol “zlý nápad”.

.

 

Pokrytectvo ?

Nadšene podporila organizáciu NAFO (tzv. North Atlantic Fellas Association), ktorá je neslávne známa organizovaním xenofóbnych online kampaní proti každému, kto je vnímaný ako “mäkký voči Rusku” – vrátane bývalých a možno aj budúcich vysokých amerických úradníkov v oblasti obrany.

„Z Kallasovej je tiež viac než cítiť pokrytectvo,“ poznamenal Mamedov. „Zatiaľ čo ona vyzývala na izoláciu Ruska, jej manžel pokračoval v profitovaní zo svojich obchodných väzieb s Ruskom aj po invázii na Ukrajinu vo februári 2022,“ odhalil.

Manželova kauza spolu s jej politickými prešľapmi z nej urobili v rodnom Estónsku nepopulárnu osobnosť, čo viedlo aj k výzvam na jej odstúpenie. Kallasová tieto výzvy, ako inak, ignorovala.

Skutočnosť, že Berlín a ďalšie hlavné mestá považovali za menej riskantné, aby bol niekto ako Kallasová vymenovaný za “šéfa erárnych komuniké EÚ” (a nie skutočnej vojenskej aliancie, ako je NATO) , vypovedá o úcte, ktorá sa prejavuje voči pozícii vysokého predstaviteľa.

.

 

Funkcia, ktorá nemá skutočnú moc

„Je to preto, že napriek svojmu vznešenému názvu nemá táto funkcia žiadnu skutočnú moc,“ podotkol Mamedov.

Vysoký predstaviteľ nie je ministrom zahraničných vecí EÚ. Je podpredsedom Európskej komisie, výkonného orgánu bloku, a teda technicky je podriadený jej predsedovi, vysvetlil autor.

„Má k dispozícii Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (European External Action Service (EEAS)), ktorú zastupuje viac ako 5 000 úradníkov v Bruseli aj v delegáciách EÚ v zahraničí, ale všetky rozpočtové páky sú v rukách Komisie,“ vysvetľuje Mamedov.

„Vysoký predstaviteľ a jeho tím sú tak nútení stráviť neprimerane veľa času bojmi s ostatnými zložkami bruselskej mašinérie, aby niečo dosiahli,“ dodal.

.

A čo je najdôležitejšie : „Napriek všetkým vyhláseniam o “geopolitickej Európe” nemá EÚ žiadne právomoci v oblasti zahraničnej a obrannej politiky členských štátov.“

Mamedov vysvetlil : „Zahraničnú politiku bloku určuje Rada EÚ, t. j. členské štáty, a každý z nich má právo veta, takže v zásade môže blokovať spoločné politiky.“

Je nepravdepodobné, že by sa to zmenilo, keďže národná bezpečnosť je tradične najhorlivejšie stráženou výsadou národného štátu, myslí si Mamedov. „A to o to viac, že v Európe vzrastajú suverenistické politické sily, o čom svedčia výsledky posledných volieb do Európskeho parlamentu. Práca vysokého predstaviteľa je v istom zmysle nerealizovateľná,“ dodal.

 

Predchodcovia

Tieto štrukturálne obmedzenia možno do istej miery kompenzovať osobnosťou držiteľa tohto úradu. „Najvplyvnejším najvyšším diplomatom EÚ bol Javier Solana, ktorý túto funkciu zastával v rokoch 1999 až 2009 – paradoxne pred tým, ako Lisabonská zmluva vytvorila EEAS, ktorá mala teoreticky posilniť túto funkciu,“ poznamenal Mamedov.

Solana však nastúpil do funkcie po tom, ako viedol NATO – to mu poskytlo mimoriadny vplyv, rešpekt členských štátov a medzinárodné zviditeľnenie, ktoré jeho nástupcom chýbalo.

Jeho nástupkyni Federice Mogheriniovej však možno pripísať zásluhy za to, že sa podarilo presadiť jadrovú dohodu s Iránom. Josepovi Borrellovi zas za úsilie o obnovenie tej istej dohody po odstúpení prezidenta Trumpa v roku 2018 a za zaujatie zásadného postoja ku konfliktom v Gaze.

V prípade Kallasovej sú očakávania podstatne nižšie. Kristi Raiková z Medzinárodného centra pre obranu a bezpečnosť so sídlom v Tallinne síce ponúkla sympatický pohľad na jej kandidatúru, ale poukazuje aj na dôležitú výzvu : byť “silným lídrom a zároveň nebyť príliš radikálny proti gustu niektorých členských štátov, čo by mohlo byť kontraproduktívne”.

 

Kallasovej schopnosti budovať konsenzus sa však ešte len otestujú

„Kallasová zatiaľ neponúkla veľa dôkazov o tom, že by sa zaujímala o fungovanie sveta mimo svojej časti Európy, alebo že by mu aspoň rozumela,“ poznamenal Mamedov.

.

Napriek tomu sa bude musieť vo funkcii zaoberať krízami na Blízkom východe, v Afrike, Latinskej Amerike, riadiť vzťahy s Čínou a ázijsko-tichomorským regiónom. „Ako vysoká predstaviteľka bude predsedať spoločnej Komisii pre vykonávanie jadrovej dohody s Iránom, za ktorú sa jej predchodcovia Mogheriniová a Borrell výrazne angažovali,“ píše Mamedov.

„Jej názory na túto tému nie sú úplne známe, rovnako ako názory na izraelsko-palestínsku otázku,“ dodal.

Ako poznamenala na jej adresu bruselská analytička Shada Islam : “Postavenie EÚ je už teraz kvôli dvojitým štandardom v Gaze nízke. S napätím očakávame, ako sa Kallasová mieni poučiť o zložitom svete mimo Európy”.

 

Zmena z USA

Nástup novej Trumpovej administratívy vo Washingtone by mohol predstavovať ďalšie výzvy, keďže niektorí jej budúci predstavitelia sa zdajú byť rozhodne menej zainteresovaní na boji proti Rusku, ako proti Číne.

.

„Navigácia v týchto vzťahoch si bude vyžadovať diplomatické zručnosti viac než moralistické nabádanie o potrebe pokračujúcej angažovanosti USA v európskej bezpečnosti,“ myslí si Mamedov.

Nakoniec však na tom nemusí príliš záležať : „Vysoký predstaviteľ, ktorý bude vnímaný ako slabý, nevýrazný (alebo oboje), jednoducho zabezpečí, že vonkajší partneri EÚ sa budú ešte jednoznačnejšie orientovať na zástupcov členských štátov a Komisiu. Vysoký predstaviteľ zahraničnej politiky a EEAS sa tak väčšinou obmedzia len na poskytovanie vyhlásení o svojich obavách,“ konštatoval Mamedov v závere textu.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:36

Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval v sobotu s izraelským ministrom obrany Jisraelom Kacom, pričom zdôraznil odhodlanie USA dosiahnuť diplomatické riešenie situácie v Libanone. Izrael zároveň vyzval, aby zlepšil “hrozné” podmienky v Pásme Gazy. Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

17:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom akte pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Štrasburgu spod nacistickej okupácie. Nemecko zastupovala predsedníčka Spolkovej rady, hornej komory parlamentu, Anke Rehlingerová, informovali agentúry DPA a AFP.

Macron následne navštívil miesto, kde sa nachádzal jediný koncentračný tábor vo Francúzsku Natzweiler-Struthof.

17:34

Európska únia stiahne svojho veľvyslanca z Nigeru. Oznámila to v sobotu Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). K takémuto kroku pristupuje Únia po tom, ako nigerská vládnuca junta spochybnila jej prerozdeľovanie humanitárnej pomoci určenej pre obete záplav, uvádza TASR podľa agentúry Reuters.

Nigerská junta je pro moci júla 2023, keď prevratom zvrhla dovtedajšieho prezidenta Mohameda Bazouma.

17:33

Londýnska Metropolitná polícia zneškodnila “podozrivý balík”, ktorý sa našiel pri železničnej stanici Euston v centre Londýna, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Zmienenú stanicu pre nález nakrátko evakuovali.

“Špecialisti vykonali kontrolovanú explóziu a policajné kordóny následne boli zrušené,” informovala metropolitná polícia v príspevku na sociálnej sieti X.

15:53

Do podpalubia potápajúcej sa lode na nábreží Dunaja už voda nepriteká. Hasiči svoj zásah ukončili krátko po 14.00 h. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti. Na mieste podľa neho zostal dopravný inšpektorát, Štátna plavebná správa a členovia dobrovoľného hasičského zboru obce Ružinov a Staré Mesto.

15:36

Americký ropný koncern ExxonMobil by sa mohol spojiť s konzorciom zloženým z talianskej spoločnosti Eni a francúzskej Total, aby spoločne rozvíjali ložiská plynu, ktoré objavili blízko seba pri južnom pobreží Cypru. Uviedol to cyperský minister energetiky Giorgos Papanastasiou. TASR o tom informuje na základe správy AP.

15:07

Kurz ruského rubľa oproti doláru klesol v závere tohto týždňa na viac než 2,5-ročné minimum. Ruská mena tak reagovala na rozhodnutie USA uvaliť sankcie na viacero ruských bánk vrátane banky Gazprombank, ktorá je kľúčová pri platbách za dodávky ruského plynu do Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kurz rubľa dosiahol pred ukončením obchodovania oproti doláru 103,02 RUB/USD, čo predstavuje pokles o 1,7 %. Počas obchodovania však klesol až na 103,7455 RUB/USD, čo znamenalo najnižší kurz ruskej meny v porovnaní s dolárom od 23. marca 2022.

15:05

Švajčiarska vláda v piatok oznámila, že zakázala dodávky vojenského materiálu istej poľskej firme po odhalení, že približne 645.000 nábojov švajčiarskej výroby skončilo na Ukrajine, čo je v rozpore so švajčiarskymi zákonmi. TASR o tom píše podľa agentúr AP a PAP.

Švajčiarsky výrobca a poľská spoločnosť podpísali dohodu o ďalšom predaji, v súlade s ktorou však bola poľská spoločnosť oprávnená muníciu ďalej predávať len na území Poľska.

15:05

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu ocenil “odvážne rozhodnutie” Medzinárodného trestného súdu (ICC) o vydaní zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Erdogan je silným kritikom Izraela od začiatku jeho vojenskej ofenzívy v Pásme Gazy.

15:00

Irán predložil ruskému ministerstvu zahraničných vecí “protestnú nótu” v súvislosti s údajným násilným zadržaním dvoch iránskych študentov na univerzite v ruskom meste Kazaň. Oznámili to v sobotu iránske médiá, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

Ruský regionálny vyšetrovací výbor v piatok oznámil, že dvoch cudzincov zadržali za údajné “použitie násilia voči predstaviteľovi úradu”.

Študentov po zásahu iránskeho konzulátu prepustili v piatok neskoro večer, píše agentúra AFP.

14:47

Primátor Varšavy Rafal Trzaskowski zvíťazil v primárkach centristickej Občianskej koalície (KO) a stal sa tak prezidentským kandidátom pre budúcoročné voľby. Oznámil to líder strany a premiér Donald Tusk na sobotňajšom straníckom zhromaždení. TASR o tom informuje podľa správ agentúr PAP, AP a Reuters.

Tuskova strana si v primárkach vyberá kandidáta do prezidentských volieb
Na snímke kandidát do prezidentských volieb centristickej Občianskej koalície (KO) poľského premiéra Donalda Tuska a starosta Varšavy Rafal Trzaskowski gestikuluje počas stretnutia s občanmi v meste Piaseczno v strednej časti Poľska
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali