Brusel 14. januára 2024 (HSP/Digi24/Foto:Screenshot)
Námestník generálneho tajomníka NATO Mircea Geoana v piatok večer pre portál Digi24 povedal, že “na začiatku ukrajinskej ofenzívy na jar minulého roka sme boli možno príliš nadšení a optimistickí” a že vyzýva na “prípravu na dlhotrvajúcu vojnu”
“Nevidíme, že by niektorá zo strán mala vojenské schopnosti na to, aby tak či onak dosiahla rozhodujúce víťazstvo,” povedal tiež Geoana.
Uviedol tiež, že “za žiadnych okolností nevidíme podmienky a nebudeme schopní akceptovať návrat Ruska k rumunským hraniciam”.
Mircea Geoana povedal, že Aliancia je presvedčená o schválení novej finančnej pomoci Ukrajine v americkom Kongrese po rokovaniach medzi dvoma hlavnými americkými stranami.
“Nemyslím si, že budeme mať vážne problémy s financovaním ukrajinského úsilia, ktoré je aj naším úsilím. To, čo teraz vidíme, je skutočná priemyselná vojna paralelná s brutálnou a bezohľadnou vojnou, ktorú na Ukrajine vidíme už dva roky. Takže nemáme taký problém s financovaním, tam sú prekonateľné slabiny, ale máme problém s priemyselnými kapacitami hlavne v Európe, pretože 30 rokov sme zbierali, aj v Rumunsku, mierové dividendy a mysleli sme si, že po skončení, čo sa týka problémov studenej vojny, tieto budú tiché a pokojné,” povedal Geoana.
Podľa neho ruská vojenská ekonomika “zodpovedá dnešným potrebám”.
“Navyše úplne mimo medzinárodného práva – Severná Kórea a Irán sľubujú alebo už posielajú Rusku ďalšie zbrane proti Ukrajincom.”
“Vedieme mimoriadne energický a pozitívny rozhovor s obranným priemyslom, ktorý vyrába zariadenia dvojakého použitia, pretože nepotrebujeme len muníciu a delostrelectvo, potrebujeme aj technológie, kybernetický priestor, a ďalšie veci, aby sme ich mohli presvedčiť, aby v rámci metód trhovej ekonomiky vyrábali viac v kratšom čase. Na tento účel NATO prijalo vo Vilniuse akčný plán vojenskej výroby, ktorý je referenčným bodom,” vysvetlil hovorca NATO.
Mircea Geoana tvrdí, že chce vyslať signál dôvery a predvídateľnosti.
“Tak ako, možno, niektorí z nás na začiatku vojny, pred takmer tromi rokmi, mysleli, že za dva týždne Rusi obsadia Kyjev, my sme povedali: ‘Nie, Ukrajina má schopnosť vzdorovať’, a možno sme aj my boli príliš nadšení a optimistickí na začiatku ukrajinskej ofenzívy pred niekoľkými mesiacmi, od jari minulého roka. Vyzývam vás, aby ste sa nedostali na druhú stranu prehnaného pesimizmu, pretože Ukrajina má dosť zdrojov na to, aby túto vojnu ustála a uspela.
Neexistuje žiadne riziko, pretože v dnešnej situácii, pri ruských vojenských zdrojoch, pri ruskej vojenskej produkcii, pri spôsobe fungovania Ruskej federácie, Rusko denne stráca 300 vojakov, tisíce obrnených vozidiel, stovky lietadiel. Nevidím veľmi dobrú situáciu. Moja výzva je pripraviť sa na dlhú vojnu, predĺži sa. Neskončí sa to v roku 2024 a pravdepodobne ani v roku 2025. Nikde nevidíme vojenské kapacity na to, aby sme dosiahli rozhodujúce víťazstvo tak či onak. Očakávame zdĺhavú vojnu s malými ofenzívami, protiofenzívami, dobývaním a stratou územia.
Ukrajincom sa s našou podporou podarilo získať späť 50 % územia pôvodne obsadeného Rusmi. To nie je málo. Za žiadnych okolností nevidíme podmienky a nebudeme môcť akceptovať návrat Ruska k hraniciam Rumunska. Potrebujeme, aby Ukrajina vydržala, aby Moldavsko vstúpilo do Európy, aby Gruzínsko vstúpilo do euroatlantického spoločenstva,” povedal Mircea Geoana.
Prečítajte si tiež: